REKLAMA

Kurs euro wysoki, ale stabilny

2022-06-27 10:30
publikacja
2022-06-27 10:30
Kurs euro wysoki, ale stabilny
Kurs euro wysoki, ale stabilny
fot. marekusz / / Shutterstock

W poniedziałek rano kurs euro pozostawał poniżej poziomu 4,70 zł. Ekonomiści dostrzegają szansę na umocnienie polskiej waluty, ale również zagrożenia, które mogą pogłębić słabość złotego.

Po godz. 10:00 kurs EUR/PLN wynosił 4,69 zł, czyli ok. 1 grosz więcej niż na otwarciu notowań w tym tygodniu. Za dolara na rynku forex płacono 4,43 zł, za franka: 4,63 zł, a za funta: 5,45 zł.

Kliknij, aby przejść do wykresu ()

"Pole do umocnienia złotego jest według nas mocno ograniczone z uwagi na kontrast między retoryką NBP i zamiarami głównych banków centralnych. Zamknięcie tygodnia wyraźnie poniżej 4,70 to pozytywny znak dla złotego, ale naszym zdaniem kurs pozostanie w pobliżu tego poziomu i może próbować przebić się w górę w przypadku pogłębienia globalnej awersji do ryzyka" - napisano w raporcie Santander BP.

"Złoty pozostaje słaby, borykając się z zarówno z negatywnym wpływem otoczenia zewnętrznego (obawy recesyjne w globalnej gospodarce, niewypłacalność Rosji), jak i niesprzyjającymi czynnikami lokalnymi" - wskazują analitycy Banku Millennium.

Zdaniem ekonomistów z Banku Gospodarstwa Krajowego złoty ma szansę umacniać się. "Początek bieżącego tygodnia z poprawą apetytu na ryzyko i możliwymi wzrostami EUR/USD mogą być korzystne dla wyceny złotego, a EUR/PLN może przesuwać się w kierunku 4,65" - twierdzą.

Z kolei analitycy Credit Agricole wskazują, że umocnieniu złotego może sprzyjać publikacja wyższego od oczekiwań odczytu inflacji za czerwiec. Konsensus rynkowy przewiduje, że ceny konsumpcyjne rosły o 15,5 proc. Wstępne szacunki GUS-u poznamy w piątek o godz. 10:00. "Przeciwny wpływ będzie miała w naszej ocenie publikacja wstępnych danych o inflacji w strefie euro. W kierunku wzrostu kursu EURPLN będzie również oddziaływała publikacja wyników badań koniunktury w polskim przetwórstwie" - dodają.

Ekonomiści zwracają uwagę, że w rozpoczynającym się tygodniu uwaga inwestorów koncentrować się będzie na wystąpieniach przedstawicieli największych banków centralnych świata, którzy wezmą udział w organizowanym w dniach 27-29 czerwca forum Europejskiego Banku Centralnego w portugalskiej Sintrze.

MKa

Źródło:
Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (5)

dodaj komentarz
szprotkafinansjery
Ch...o, ale stabilnie :)
daniel2500
Mogliśmy przejść na euro kiedy była okazja. Teraz nikt takiego złomu nie wpuści.
competitionatp
i całe szczęście nie weszliśmy do EURO.. :)
bha
Cóż... Nienasyconej od lat wciąż i wciąż i etc. zachłanności rynkowej za kotarami na Mamonę coraz więcej i więcej mamony i Zysk coraz większy i większy zysk...... w to Gra !!!.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki