Kurs euro w oczekiwaniu na Fed. Frank lekko w górę

2019-06-19 09:35
publikacja
2019-06-19 09:35
fot. Pixabay / Pexels

Środowy poranek przyniósł utrzymanie się kursu euro w pobliżu 4,26 zł. Rynek walutowy oczekuje na wieczorne posiedzenie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC), który może zasugerować obniżkę stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych.

O 9:34 kurs euro kształtował się na poziomie 4,2624 zł, a więc bez większych zmian względem stanu z wtorkowego popołudnia. Od 10 miesięcy notowania euro wahają się w przedziale 4,25-4,35 zł. Warto przy tym odnotować, że od końcówki maja kurs euro obniżył się o ok. 5 groszy.

/ Bankier.pl

Nieznacznie w górę szły za to notowania dolara, za którego trzeba było zapłacić ponad 3,80 zł. Wraz z „zielonym” drożał frank szwajcarski, w środę rano wyceniany na blisko 3,81 zł. Z kolei brytyjski funt kosztował niespełna 4,78 zł.

/ Bankier.pl

Najważniejszym wydarzeniem na rynkach finansowych powinna być publikacja komunikatu FOMC. Rynek daje tylko 24% szans na to, że Fed już teraz zdecyduje się obniżyć stopy procentowe. Ale prawdopodobieństwo obniżki w lipcu wyceniane jest na 84% - wynika z obliczeń FedWatch Tool. Wiadomości z Waszyngtonu oczekiwane są o 20:00 czasu polskiego.

Ewentualne poluzowanie polityki pieniężnej w USA powinno być korzystne dla złotego. Niższe oprocentowanie dolara zwykle sprawiało, że amerykański kapitał szukał okazji do zarobku za granicą. Często napływał wtedy na tzw. rynki wschodzące, do których zalicza się także Polska.

Złotemu i polskim obligacjom pomogło wtorkowe wystąpienie Mario Draghiego. Szef Europejskiego Banku Centralnego powiedział, że strefie euro potrzebne jest dodatkowe „stymulowanie monetarne”. Czyli jeszcze bardziej ujemne stopy procentowe i wznowienie programu skupu obligacji (QE). Taka zapowiedź sprawiła, że na wielu europejskich rynkach długu rentowności nawet długoterminowych obligacji skarbowych spadły poniżej zera. Taka sytuacja premiuje polskie aktywa, które przy umiarkowanym ryzyku płacą znacznie więcej niż obligacje państw strefy euro.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
 Poznaj bogatą ofertę samochodów używanych Audi. Wybierz najlepszy dla siebie!

Poznaj bogatą ofertę samochodów używanych Audi. Wybierz najlepszy dla siebie!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki