REKLAMA

Złoty wstaje z kolan. Kurs euro w dół trzeci dzień z rzędu

2021-10-14 09:33
publikacja
2021-10-14 09:33
Złoty wstaje z kolan. Kurs euro w dół trzeci dzień z rzędu
Złoty wstaje z kolan. Kurs euro w dół trzeci dzień z rzędu
fot. Kinek00 / / Shutterstock

Po fatalnym wrześniu polska waluta usiłuje odrabiać straty, podnosząc się z covidowych minimów. Kurs w czwartek rano spada już trzeci dzień z rzędu.

Na rynku złotego od kilkunastu tygodni mamy do czynienia z podwyższoną zmiennością. Najpierw na przełomie sierpnia i września doniesienia o przeszło 5-procentowej inflacji CPI doprowadziły do umocnienia złotego i spadku kursu euro z 4,60 zł do 4,50 zł. Później jednak komentarze prezesa NBP Adama Glapińskiego znów osłabiły polską walutę, a kurs euro wspiął się na najwyższe poziomy od marca (ponad 4,64 zł).

Następnie RPP z dnia na dzień zmieniła politykę, zaskakując rynek podwyżką stopy referencyjnej od razu o 40 pb. Mimo że prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński wyraźnie starał się sugerować, że październikowa podwyżka stóp procentowych była wydarzeniem jednorazowym, to rynek nie ustaje w spekulacjach, że był to jednak początek cyklu normalizującego politykę pieniężną w Polsce. I to właśnie te spekulacje od kilku dni wspierają złotego pomimo pogorszenia sentymentu na globalnych rynkach finansowych.

W czwartek o 9:30 kurs euro kształtował się na poziomie 4,5681 zł, czyli o 0,2 grosza niżej niż w środę wieczorem. Warto odnotować, że złotemu nie przeszkodziła publikacja protokołów z wrześniowego posiedzenia Fedu, gdzie znalazła się wzmianka o możliwości rychłego (tj. już w listopadzie) ogłoszenia redukcji programu skupu aktywów (czyli tzw. tapering).

Z kolei raport o utrzymującej się wysokiej inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych w środę osłabił dolara względem euro, co jest czynnikiem generalnie sprzyjającym walutom rynków wschodzących (w tym także PLN). W rezultacie cena dolara na polskim rynku obniżyła się do 3,9352 zł. Przypomnijmy, że jeszcze tydzień temu kurs dolara atakował poziom 4 zł.

Frank szwajcarski pozostawał stabilnie drogi i wyceniany był na 4,2721 zł. Funt brytyjski kosztował 5,3884 zł i był o niespełna grosz droższy niż dzień wcześniej.

KK

Źródło:
Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (23)

dodaj komentarz
tytush
przez 3 dni odrobil az 3 grosze zaraz padnie na pysk przy wstwaniu
wtomek
"- Złoty wstaje z kolan"- Czy po prostu dolar odpuszcza, a jak śmieciowe waluty spadają to surowce rosną . Wraz ze złotym wstaje Forint itd. Żenujący poziom komentarzy. Zdecydowanie są bardziej zjadliwe na Parkiecie, jakkolwiek szkoda czasu na czytanie tego wszystkiego. Nie mam pojęcia skąd takie coś się bierze "- Złoty wstaje z kolan"- Czy po prostu dolar odpuszcza, a jak śmieciowe waluty spadają to surowce rosną . Wraz ze złotym wstaje Forint itd. Żenujący poziom komentarzy. Zdecydowanie są bardziej zjadliwe na Parkiecie, jakkolwiek szkoda czasu na czytanie tego wszystkiego. Nie mam pojęcia skąd takie coś się bierze na podwórku krajowym. Dobrze,że powstał internet i w tym samym czasie można sprawdzić co piszą inni. Koszyk walut ...rośnie do dolara ,
marekpoznan
EURPLN Stopy zwrotu: 5 lat: +6.15%
USDPLN Stopy zwrotu: 5 lat: +0.34%

Skończcie z tymi bredniami o słabym złotym.
pozhoga
Daj spokój. Na tym forum rzadko kiedy przebijają się liczby. Znacznie częściej przebijają się emocje - ot jeden ze skutków 30 lat wolności i demokracji w mediach i edukacji.
ostatni-mohikanin
Wstaje, wstaje, ale wstać nie może :) Słabość naszej waluty wpisana jest w pomysł PIS na gospodarkę i nie jest to niestety nowoczesna gospodarka...
demeryt_69
Tak, powrót do eksportu palet był jednak błędem :)

marekpoznan
EURPLN Stopy zwrotu: 5 lat: +6.15%
USDPLN Stopy zwrotu: 5 lat: +0.34%

Gdzie widzisz słabego złotego...? W Polsce przez ostatnie 5 lat byla dużo wyższa inflacja jak w strefie euro, jak to wytłumaczysz geniuszu że kurs EURPLN rósł w tempie ok. 1% rocznie?
ostatni-mohikanin odpowiada marekpoznan
Faktycznie, jak mogłem przeoczyć, że PLN jest silną walutą prężnie rozwijającej się gospodarki?
Odszczekuję co napisałem! Wyprzedaję waluty i instrumenty w nich, wszystko przerzucę na PLN... choć LIRA kusi :)
marekpoznan odpowiada ostatni-mohikanin
Cóż zaślepiony propagandą człowieku, forex mówi to co mówi. Złoty jest bardzo stabilny wobec głównych walut, takie są fakty.
ostatni-mohikanin odpowiada marekpoznan
Stabilny nie oznacza silny :)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki