REKLAMA

Kurs euro spadł poniżej 4,70 zł. Złoty bez wsparcia RPP

2022-12-07 10:13
publikacja
2022-12-07 10:13

Kurs euro powrócił poniżej linii 4,70 zł pomimo niekorzystnego dla złotego obrotu spraw na rynkach światowych. Polska waluta pozostanie bez wsparcia ze strony Rady Polityki Pieniężnej, która najprawdopodobniej zakończyła już cykl podwyżek stóp procentowych.

Kurs euro spadł poniżej 4,70 zł. Złoty bez wsparcia RPP
Kurs euro spadł poniżej 4,70 zł. Złoty bez wsparcia RPP
fot. Mimmo Chianura / / Bridgeman Images – RDA

W środę rano kurs euro wynosił 4,6937 zł i nie notował istotnych zmian względem wczorajszego wieczoru. Za to we wtorek byliśmy świadkami nieudanej próby wybicia poziomu 4,70 zł. Jednak patrząc w szerszej perspektywie, dopiero spadek poniżej 4,65 zł mógłby tchnąć nowe życie w polską walutę.

Dziś ostatnie zaplanowane na rok 2022 posiedzenie RPP. Ekonomiści są zgodni co do tego, że Rada trzeci raz z rzędu pozostawi stopy procentowe na niezmienionych poziomach. Dyskusja dotyczy jedynie tego, czy to jest już koniec cyklu podwyżek, czy też w przyszłym roku RPP zostanie zmuszona do dokonania kolejnych ruchów.

Reklama

W oczekiwaniu na decyzję RPP złoty pozostaje na łasce czynników globalnych. A te w ostatnich dniach nie są dla nas zbyt korzystne. Kontynuacja spadków na Wall Street i rosnące ryzyko recesji w USA na krótką metę studzą apetyt na ryzyko. Równocześnie jednak obniżają długoterminowe stopy procentowe za Atlantykiem, co z punktu widzenia PLN jest raczej dobrą wiadomością.

Wraz z pogorszeniem nastrojów na Wall Street dolar zaczął odrabiać straty względem euro, co na polskim rynku przełożyło się na wzrost notowań „zielonego” do 4,4805 zł. Oznacza to, że od poniedziałkowego dna kurs dolara podniósł się o ponad 7 groszy po tym, jak osiągnął najniższe wartości od końcówki czerwca.

Za franka szwajcarskiego trzeba było zapłacić 4,7535 zł, a więc podobnie jak dzień wcześniej. Od ponad miesiąca notowania helweckiej waluty wahają się w przedziale 4,70-4,90 zł. Funt brytyjski drożał o ponad grosz, osiągając cenę 5,4427 zł.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Komentarze (1)

dodaj komentarz
simonsoft8
bank nbp interweniuje jak można, żebyście to kupili

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki