REKLAMA

Kurs euro spadł poniżej 4,70 zł

2022-11-23 10:41
publikacja
2022-11-23 10:41

Środowy poranek stał pod znakiem zwiększonej zmienności na rynku złotego i przyniósł spadek kursu euro poniżej poziomu 4,70 zł. Analitycy spodziewają się, że dolar nadal będzie się umacniał.

Kurs euro spadł poniżej 4,70 zł
Kurs euro spadł poniżej 4,70 zł
fot. rafastockbr / / Shutterstock

- Waluty CEE pozostają ostatnio mało wrażliwe na sytuację międzynarodową. Wydaje się, że inwestorzy chcieliby zagrać np. na osłabienie złotego (m.in. z uwagi na de facto zakończenie cyklu podwyżek NBP), ale ciągle wysokie koszty finansowania takich pozycji zniechęcają do ich zajmowania. W drugiej połowie tygodnia dużo będzie zależeć od dzisiejszych danych z Europy i kierunku na EUR/USD. Jeżeli, jak się spodziewamy, dolar wróci do umocnienia, to kurs EUR/PLN powinien dotrzeć do 4,7350 - napisali w raporcie ekonomiści ING Banku Śląskiego.

Na razie jednak sytuacja zdaje się sprzyjać złotemu. W środę o 10:41 kurs euro znalazł się poniżej okrągłego poziomu 4,70 zł, nie zważając na kolejne słabsze dane nadchodzące z polskiej gospodarki. Tym razem był to niższy od oczekiwań wzrost sprzedaży detalicznej. Dzień wcześniej niepokojące statystyki nadeszły z przemysłu oraz z rynku pracy, na którym pogłębił się realny spadek płac. To informacje zwiększające szanse na zakończenie podwyżek stóp procentowych w RPP, co byłoby niekorzystnym scenariuszem dla złotego.

Za to nieco wsparcia dał naszej walucie kurs EUR/USD, który wymazał spadki z początku tygodnia, powracając powyżej poziomu 1,03. Słabszy dolar to z reguły dobra wiadomość dla walut z rynków wschodzących, do których zaliczany jest polski złoty.

W rezultacie kurs dolara amerykańskiego na naszym rynku zniżkował o 1,6 grosza, do poziomu 4,5487 zł. Frank szwajcarski wyceniany był na 4,7821 zł, czyli o niespełna grosz niżej niż we wtorek wieczorem. Za funta brytyjskiego trzeba było zapłacić 5,4075 zł.

Krzysztof Kolany

Tematy
Teraz Twoje oszczędności mogą więcej – aż 8% w skali roku!

Teraz Twoje oszczędności mogą więcej – aż 8% w skali roku!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki