REKLAMA
PILNE

Kurs euro powyżej 4,60 zł. Rynek czeka na banki centralne

2021-10-27 09:43
publikacja
2021-10-27 09:43
Kurs euro powyżej 4,60 zł. Rynek czeka na banki centralne
Kurs euro powyżej 4,60 zł. Rynek czeka na banki centralne
fot. Anikin Denis / / Shutterstock

Środowy poranek na ryku walutowym przynosi stabilizację kursu euro powyżej 4,60 zł. W przededniu decyzji EBC na eurodolarze trwa walka o poziom 1,16 USD.

Po 09:45 kurs euro znajdował się blisko poziomu 4,61 zł, powyżej którego przebywał przez większość wtorku. W krótkim terminie okres słabości polskiej waluty trwa już ponad tydzień – 18 października EUR/PLN sięgał 4,567 zł. W terminie dłuższym euro pozostaje o ponad 30 groszy droższe niż przed pandemią.

Polscy inwestorzy walutowi od dawna mają w kalendarzach zaznaczone dwie zbliżające się daty: 29 października poznamy wstępne dane o inflacji w październiku, zaś 3 listopada Rada Polityki Pieniężnej decydować będzie o stopach procentowych.

Wpływ na notowania złotego za sprawą umocnienia lub osłabienia się euro (z którym siła polskiej waluty jest związana bardziej niż z dolarem) może mieć także jutrzejsza decyzja Europejskiego Banku Centralnego. W przededniu tego wydarzenia EUR/USD nieznaczne przekracza 1,161 USD.

W takim otoczeniu kurs dolara wyrażony w złotych sięga 3,974 zł, czyli niemal tyle co wczoraj. W górę idzie natomiast kurs franka szwajcarskiego, który wyceniany jest na 4,325 zł. Po poniedziałkowym wzroście kurs funta brytyjskiego utrzymuje się natomiast powyżej 5,46 zł.

- Na krajowym rynku finansowym utrzymują się negatywne nastroje. Złoty pozostaje pod presją sprzedających, dzisiejsza sesja nie powinna zmienić obrazu rynku. Spór z Unią Europejską i opóźnienie akceptacji krajowego planu odbudowy, obawy o perspektywy gospodarki globalnej, a także mocniejszy dolar nie sprzyjają notowaniom polskiej waluty. Przy braku nowych impulsów i w oczekiwaniu na jutrzejsze posiedzenie EBC kurs EUR/PLN powinien utrzymywać się nieco powyżej poziomu 4,60 - napisano w komentarzu banku Millennium.

- Najbliższe dane o inflacji oraz projekcje NBP dadzą RPP jaśniejsze przekonanie, czy nastąpił moment do kontynuacji cyklu. Podwyżka o 50 pb, która jest wyceniana przez rynek, powinna pozwolić na bardziej zdecydowany powrót EUR/PLN poniżej 4,60. Do czasu posiedzenia RPP (3 listopada) zakładamy, że złoty pozostanie w trendzie bocznym, a pary EUR/PLN i USD/PLN będą oscylować przy 4,60 oraz 3,96 - napisali.

MZ

Źródło:
Tematy
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
kibicgorzowski
Eryk wie co zrobic haha .ujemne stopy
men24a
Eryk mówił że jak stopy się podniesie to wzbudzi to jeszcze większa inflację. Nauki pobierał zapewne u Rydza i Erdogana.
friedens
Satyr i jego dwórki obniżą w listopadzie stopy procentowe do -2% lub nic nie zrobią poza ponownym przyznaniem sobie 90-procentowych, antyinflacyjnych podwyżek. Euro przebije wówczas barierę 5 pln, a inflacja będzie dwucyfrowa. W teleszczujni ogłoszą to jako sukces i jednocześnie jako winę Tuska, co ucieszy podwójnie Satyr i jego dwórki obniżą w listopadzie stopy procentowe do -2% lub nic nie zrobią poza ponownym przyznaniem sobie 90-procentowych, antyinflacyjnych podwyżek. Euro przebije wówczas barierę 5 pln, a inflacja będzie dwucyfrowa. W teleszczujni ogłoszą to jako sukces i jednocześnie jako winę Tuska, co ucieszy podwójnie ciemnego luda., który i tak nic z tego nie zrozumie.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki