REKLAMA

Kurs euro powyżej 4,60 zł. Złoty pozostaje bardzo słaby

2021-09-24 09:30
publikacja
2021-09-24 09:30
Kurs euro powyżej 4,60 zł. Złoty pozostaje bardzo słaby
Kurs euro powyżej 4,60 zł. Złoty pozostaje bardzo słaby
fot. Tsyden Balzhitov / / Shutterstock

W ramach czwartkowego odreagowania nie udało się przełamać bariery 4,60 zł. To zły sygnał dla polskiej waluty, która od początku września wykazuje się ostrą słabością. Kurs euro utrzymuje się w zasięgu covidowych szczytów.

Wczoraj pisaliśmy, że „złoty odzyskał oddech”. W ramach odreagowania niedawnych wzrostów kurs euro w czwartek obniżył się o prawie dwa grosze, ale nie dał rady trwale zejść poniżej bariery 4,60 zł. Istnieje więc możliwość, że niedawny opór teraz stanie się wsparciem. A wtedy na pewien czas będziemy mogli zapomnieć o istotnym umocnieniu polskiej waluty.

Tak przynajmniej zdaje się sugerować zachowanie rynku w piątkowy poranek. O 9:29 kurs euro rósł o blisko grosz, osiągając poziom 4,6166 zł. Od początku września notowania wspólnotowej waluty podniosły się już o przeszło 11 groszy, przedwczoraj osiągając najwyższą wartość od marca. W efekcie pojawiło się zagrożenie przełamania covidowych maksimów z wiosny i jesieni 2020 oraz marca 2021 roku.

W górę poszły także notowania dolara amerykańskiego, za którego w piątek rano trzeba było zapłacić 3,9326 zł. Frank szwajcarski drożał o przeszło grosz, osiągając cenę 4,2553 zł. Funt brytyjski wyceniany był na 5,39 zł, także o ponad grosz wyżej niż dzień wcześniej.

Na niekorzyść złotego ostatnio przemawiają głównie czynniki wewnętrzne. Nasilający się spór polskiego rządu z Komisją Europejską oraz niekompatybilna z innymi krajami regionu polityka Narodowego Banku Polskiego w otoczeniu gorszego sentymentu inwestycyjnego na świecie przyczyniają się do osłabienia polskiej waluty.

Przypomnijmy tylko, że wczoraj Węgry dokonały już czwartek podwyżki stóp procentowych, podczas gdy większość członków Rady Polityki Pieniężnej uparcie odmawia zerwania z reżymem zerowych stóp procentowych wprowadzonym wiosną ubiegłego roku.

KK

Źródło:
Tematy
Otwórz Konto Mój Biznes i zyskaj nawet 1800 zł

Otwórz Konto Mój Biznes i zyskaj nawet 1800 zł

Komentarze (2)

dodaj komentarz
marcin321
Dokupować walutę, czy już za późno?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki