Kurs euro powyżej 4,32 zł. Funt tanieje

Poniedziałkowe przedpołudnie na rynku walutowym przynosi osłabienie funta brytyjskiego. Kursy pozostałych głównych walut pozostają blisko poziomów otwarcia i to mimo zawieruchy na ropie naftowej.

Informacje z rynku walutowego ustępują dziś wieściom z frontu surowcowego. Powodem jest atak na saudyjskie instalacje przerobu ropy naftowej, który doprowadził do wzrostu cen „czarnego złota” na światowych rynkach. Więcej na ten temat w artykule „Ropa mocno w górę po ataku dronów na saudyjskie instalacje naftowe”.

Po 10.00 kurs euro kształtuje się na poziomie 4,326 zł. To poziom wyraźnie niższy niż przez większość ubiegłego tygodnia – sytuacja zmieniać zaczęła się dopiero w piątek, a więc dopiero dzień po posiedzeniu decyzyjnym EBC. Euro nie doświadcza większej zmiany ceny także względem dolara.

Kliknij, aby przejść do notowań
Kliknij, aby przejść do notowań (Bankier.pl)

Relatywnie stabilnie zachowuje się kurs dolara amerykańskiego, który sięga 3,907 zł. Nie licząc piątkowego minimum (3,895 zł) jest to najniższy poziom od miesiąca. Lekko w górę idzie także kurs franka szwajcarskiego, choć 3,949 zł to wciąż poziom odległy od szczytów z końcówki sierpnia.

Wśród głównych walut najmocniej zniżkuje kurs funta brytyjskiego (4,866 zł). Jako główny powód komentatorzy podają oczywiście brexit. Dziś w Luksemburgu ma dojść do spotkania przewodniczącego KE Jeane’a-Claude’a Junkcera z premierem Borisem Johnsonem.

Obecny tydzień może przynieść sporo zmienności na rynku walutowym. W roli rozgrywających wystąpią banki centralne. Na środę zaplanowano posiedzenie decyzyjne amerykańskiej Rezerwy Federalnej (20.00), w czwartek o stopach decydować będą Narodowy Bank Szwajcarii (09.30) i Bank Anglii (13.00).

„Scenariusz łagodzenia polityki monetarnej przez ważniejsze banki centralne przy wciąż dobrych danych z polskiej gospodarki powinien wspierać złotego. Dzisiaj może jednak tracić w ślad za globalnym risk-offem” – napisali w porannym komentarzu ekonomiści mBanku.

„W tym tygodniu najważniejsza dla EUR/USD będzie środowa decyzja Fed. Oczekiwane jest cięcie stóp o 25 pb i jest to już zapewne uwzględnione w kursie EUR/USD, jednak każdy sygnał uznany za bardziej gołębi/jastrzębi zwrot J. Powella poruszy eurodolarem” – uważają eksperci mBanku.

MZ

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 23 innowierca

Nie rozumiem takich tytulow. Funt przez tydzien szedl do gory i nic, a dzis przez chwile sie zatrzymal I od razu BUCH, funt tanieje naglowek.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -1,3% VIII 2019

Znajdź profil