REKLAMA
WEBINAR

Inflacyjna niespodzianka nie zaszkodziła złotemu. Kurs euro poniżej 4,68 zł

2022-11-30 10:43
publikacja
2022-11-30 10:43

Rano poznaliśmy dwa ważne raporty z polskiej gospodarki. Nie zrobiły one jednak wrażenia na rynku walutowym, na którym kurs euro utrzymał się tuż powyżej kluczowej strefy wsparcia.

Inflacyjna niespodzianka nie zaszkodziła złotemu. Kurs euro poniżej 4,68 zł
Inflacyjna niespodzianka nie zaszkodziła złotemu. Kurs euro poniżej 4,68 zł
fot. FotoSC /

O 10:00 dowiedzieliśmy się dwóch rzeczy. Po pierwsze, że listopadowa inflacja CPI  spadła z 25-letniego szczytu i okazała się wyraźnie niższa od oczekiwań większości ekonomistów. Po drugie, rozczarowała struktura wzrostu PKB za III kwartał, w której prym wiodły rosnące zapasy przy bardzo bladym udziale konsumpcji i inwestycji.

Początkowo publikacja raportów GUS wniosła trochę zmienności na rynek złotego. Kurs euro najpierw wzrósł do przeszło 4,68 zł, by jednak później powrócić do poziomów wyjściowych. Do 10:43 notowania pary euro-złoty obniżyły się do 4,6688 zł i znalazły się w pobliżu wtorkowego kursu odniesienia.

Reklama

Od kilku dni na wykresie widzimy ostrożne próby umocnienia złotego i zejścia w strefę wsparcia leżącej w przedziale 4,65-4,67 zł. Ewentualne przełamanie tych poziomów na gruncie analizy technicznej otwierałoby drogę ku spadkom kursu euro. Potencjalnie nawet w rejon 4,55 zł, czyli wiosennego minimum.

Nie udało się za to sforsować oporu na parze euro-dolar. Niższy odczyt inflacji w Niemczech oraz w Holandii może zmniejszyć presję na Europejski Bank Centralny i w konsekwencji spowolnić oczekiwane przez rynek zaostrzenie polityki pieniężnej w strefie euro. A rezultacie kurs EUR/USD nie był w stanie pokonać listopadowego maksimum i zawrócił „na południe”.

Taki obrót spraw skutkował stabilizacją notowań dolara w pobliżu okrągłego poziomu 4,50 zł. W środę przed południem dolara wyceniano na 4,5062 zł, czyli o dwa grosze niżej niż we wtorek wieczorem.

Frank szwajcarski wyceniany był na 4,7382 zł, a więc o pół grosza niżej niż dzień wcześniej. Funt brytyjski kosztował 5,4028 zł, a więc podobnie jak we wtorek.

KK

Źródło:
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki