REKLAMA

Spokojny początek tygodnia na rynku złotego. Kurs euro poniżej 4,60 zł

2021-10-18 09:41
publikacja
2021-10-18 09:41
Spokojny początek tygodnia na rynku złotego. Kurs euro poniżej 4,60 zł
Spokojny początek tygodnia na rynku złotego. Kurs euro poniżej 4,60 zł
fot. Anikin Denis / / Shutterstock

Pierwsze godziny handlu na polskim rynku walutowym nie przyniosły istotnych zmian. Kurs euro utrzymuje się poniżej linii 4,60 zł w oczekiwaniu na comiesięczną paczkę raportów z polskiej gospodarki.

Polska waluta po marcu 2020 roku pozostaje bardzo słaba jak na historyczne standardy. Przez większość covidowego okresu kurs euro przekracza 4,50 zł (a momentami nawet 4,60 zł), choć w poprzedniej dekadzie poziom ten był przekraczany jedynie podczas najostrzejszych faz światowego kryzysu finansowego (zima 2009, przełom 2011/12 oraz 2016).

Przez ostatnie kilka dni złoty odrabiał straty, odreagowując spadki poniesione po zeszłotygodniowym wystąpieniu prezesa NBP Adama Glapińskiego. Rynek liczy, że już w listopadzie Rada Polityki Pieniężnej dokona drugiej podwyżki stóp procentowych, w ciągu kilku najbliższych kwartałów podnosząc stopę referencyjną w okolice 2%. Tymczasem poniedziałek rano kurs euro kształtował się na poziomie 4,5718 zł, a więc podobnie jak przed weekendem.

W trakcie tygodnia na rynek napłynie cała seria wrześniowych raportów z polskiej gospodarki. Jeszcze dziś poznamy odczyt tzw. inflacji bazowej – czyli wskaźnika cen dóbr konsumpcyjnych z wyłączeniem paliw, energii i żywności (czyli towarów bez których trudno przeżyć). We wtorek pojawią się dane z polskiego rynku pracy, w środę z przemysłu, a w czwartek z budownictwa.

Na globalnym rynku walutowym dolar wciąż pozostaje silny - względem euro jest notowany blisko najmocniejszych poziomów od lipca 2020 roku. To przekłada się na kurs USD/PLN w wysokości 3,9462 zł, a więc o niespełna grosz wyższy niż w piątek wieczorem.

Frank szwajcarski w poniedziałek rano był wyceniany na 4,2657 zł. Helwecka waluta zatem w dalszym ciągu wyceniana jest blisko swych historycznych rekordów (4,38 zł) z marca ’20. Za funta brytyjskiego płacono ponad 5,42 zł, czyli o blisko dwa grosze więcej niż przed weekendem.

KK

Źródło:
Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
daniel_1
Ciekawe ile waluty wyprzedało NBP przez ostatni tydzień?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki