REKLAMA

Kurs euro bez większych zmian. Rynek nie zareagował na galopującą inflację

2022-04-01 11:02
publikacja
2022-04-01 11:02
Kurs euro bez większych zmian. Rynek nie zareagował na galopującą inflację
Kurs euro bez większych zmian. Rynek nie zareagował na galopującą inflację
fot. Anikin Denis / / Shutterstock

Publikacja danych o dwucyfrowej inflacji CPI w Polsce nie miała większego przełożenia na rynek walutowy. Kurs euro pozostał bez większych zmian w pobliżu najniższych poziomów od końcówki lutego.

Piątkowy poranek obfitował w ważne dane z Polski. Inflacja CPI w marcu przekroczyła prognozy większości ekonomistów i zbliżywszy się do 11% osiągnęła najwyższy poziom od prawie 22 lat. Równocześnie wojna na Ukrainie ostro wyhamowała aktywność w polskim przemyśle – wskaźnik PMI spadł do najniższego poziomu od 14 miesięcy. Dobrą – aczkolwiek już mocno historyczną - wiadomością był za to niższy od oczekiwań deficyt fiskalny, który w 2021 roku wyniósł 1,8% PKB.

Te wszystkie informacje jednak nie zrobiły większego wrażenia na uczestnikach rynku walutowego. W piątek o 11:02 kurs euro wynosił 4,6419 zł, a więc bez większych zmian względem poziomów z czwartkowego wieczoru.

W ciągu ostatnich dni kurs euro zszedł do najniższych poziomów od 25 lutego, wymazując większość strat poniesionych po rosyjskiej napaści na Ukrainę. Na tym jednak sukcesy złotego na razie się zakończyły. Póki co nie udało się przełamać poziomu 4,60 zł, który odgradza nas od stanu z postcovidowej normy wciąż słabego złotego. Przypomnijmy, że jeszcze w połowie lutego euro kosztowało mniej niż 4,50 zł.

Na historycznie bardzo wysokich poziomach utrzymywały się notowania dolara amerykańskiego, za którego w piątek rano trzeba było zapłacić 4,1957 zł. Co prawda to o ponad 40 groszy mniej niż w najgorszych momentach marca, lecz to wciąż jedne z najwyższych notowań pary dolar-złoty w ostatnich 20 latach.

Frank szwajcarski wyceniany był na 4,5413 zł, czyli o grosz niżej niż w czwartek wieczorem. Zarazem to też o prawie 8 groszy powyżej lokalnego minimum z ostatniego wtorku. Funt brytyjski kosztował 5,5098 zł.

KK

Źródło:
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Komentarze (1)

dodaj komentarz
dzejms
Od tego są swapy banksterki aby lud ciemny utrzymywać w stanie hipnozy (mądre słowo będzie 8 kopiejek) więc powidam Wam - po kruszcach ich poznacie!

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki