REKLAMA
PILNE

Kurs euro najwyższy od miesiąca. Złoty słabnie na całej linii

2021-10-28 10:40
publikacja
2021-10-28 10:40
Kurs euro najwyższy od miesiąca. Złoty słabnie na całej linii
Kurs euro najwyższy od miesiąca. Złoty słabnie na całej linii
fot. Karuka / / Shutterstock

Czwartkowe przedpołudnie przynosi dalsze osłabienie złotego. Rynek walutowy czeka na dzisiejszą decyzję Europejskiego Banku Centralnego.

Po 10:40 kurs euro zbliżał się do 4,63 zł i był najwyższy od miesiąca. To już drugi tydzień wyraźnego wzrostu EUR/PLN – dla porównania 14 października euro kosztowało 4,568 zł. Czwartek przyniósł także wzrost kursu dolara, który również jest najwyższy od miesiąca i ponownie zbliża się do 4 złotych (brakuje niespełna 0,7 grosza).

Równie słabo złoty wygląda na tle funta i franka. Kurs funta brytyjskiego przekroczył 5,485 zł i jest najwyższy od „brexitowego” załamania z lata 2016 r. Z kolei frank szwajcarski wyceniany jest na 4,35 zł, a więc najwięcej od „pandemicznego” marca 2020 r.

- Złoty rozgaszcza się w przedziale 4,60-65 i w obecnych warunkach rynkowych oraz przy „otwartej” retoryce RPP trudno sobie wyobrazić trwalsze umocnienie polskiej waluty - napisano w biuletynie dziennym banku Pekao.

Posiedzenie RPP dopiero w przyszłym tygodniu (środa 3 listopada), natomiast już dziś o parametrach polityki monetarnej decydował będzie Europejski Bank Centralny. Kurs EUR/USD wciąż znajduje się w pobliżu 1,16 USD i wszystko wskazuje na to, że wybić z tego położenia mogą go dziś dopiero komunikat Rady Prezesów EBC (13:45), słowa prezes Christine Lagarde (14:30) lub wstępny odczyt dynamiki PKB USA w III kwartale (14:30).

- Co prawda parametry polityki pieniężnej utrzymane zostaną na niezmienionym poziomie, jednak źródłem zmienności mogą być ewentualne komentarze odnośnie perspektyw inflacji. Na globalne wydarzenia w niewielkim stopniu reagować będzie zapewne krajowy rynek walutowy, który pozostaje pod wpływem wydarzeń lokalnych. Niepewność polityczna i obawy o napływ środków z UE nie sprzyjają złotemu. W takich uwarunkowaniach polska waluta pozostawać będzie pod presją na osłabienie, a kurs EUR/PLN będzie zapewne oddalał się od poziomu 4,60 - napisali ekonomiści banku Millennium.

Zdaniem analityków banku PKO BP Europejski Bank Centralny może podczas czwartkowej konferencji poinformować o zmianach w prowadzonych przez siebie skupach aktywów.

- EBC na posiedzeniu może zwrócić uwagę na rozwój pandemii, podażowy charakter inflacji, negatywny wpływ rosnących rentowności na europejską gospodarkę czy słabnące wskaźniki wyprzedzające koniunktury. To powinno chłodzić oczekiwania na podwyżki stóp. Warto pamiętać, że EBC skupuje aktywa w ramach APP i PEPP, z czego w ujęciu miesięcznym wartość pierwszego programu wynosi 20 mld EUR, a drugiego blisko 80 mld EUR (w III kw. 2021 r.). Łącznie daje to około 100 mld EUR miesięcznie. Bank centralny będzie zapewne sygnalizować zamiar wprowadzenia zmiany, która umożliwi np. w ramach programu APP nabywanie większej ilości aktywów niż dotychczas. Pozwoli to na spokojniejsze wejście w II kw. 2022 r., kiedy to PEPP nie będzie wykorzystywany (program wygasa w marcu) - napisali.

MZ

Źródło:
Tematy
Sprawdź, jak odebrać na start 24 000 punktów o wartości do 400 zł z kartą kredytową CitiBanku (RRSO 12,59%)

Sprawdź, jak odebrać na start 24 000 punktów o wartości do 400 zł z kartą kredytową CitiBanku (RRSO 12,59%)

Komentarze (17)

dodaj komentarz
friedens
Reżim szykuje się do obniżek stóp procentowych, tak by złoty runał, a jedno euro było po 9 pln. Wtedy zyski koncernu benzynowego, prowadzanego przez króla Pcimia urosną o kolejne 20 procent i będą o tym przez sto dni trąbić.
wtomek
"Czwartkowe przedpołudnie"- gościu zażyj tabletki na przeczyszczenie mózgu. Komentaże na temat walut pisać raz w miesiącu , a nie po każdym bąku na rynku. Żenada.
marekpoznan
Leszczyzna się podnieca jedną świeczką wzrostową/spadkową i myśli że to nowy trend na następne lata. Też kiedyś tak miałem więc rozumiem.
wtomek
"Komentarze " - człowieka już trafia
kibicgorzowski
Eryk wie co trzeba robic . haha stopy w dół
marekpoznan
aaaa 1.5 grosza... krach! zjazd! druga Turcja! ratuj się kto może!
jarekzbyszek
1,5 grosza dziennie… od kilku dni… A kary rosną: 1 mln euro dziennie za dyscyplinarkę Ziobry, 0,5 mln € za dyletanctwo Kurtyki w Turowie, 0,1 mln € za wycinkę drzew w Białowieży.
marekpoznan odpowiada jarekzbyszek
Tak tak, jeden dzień 1.5grosza w górę, drugi w dół.
piotr76 odpowiada jarekzbyszek
Te kary to mały pikuś, gorzej że bilans płatniczy zrobił się ujemny. Wcześniej duże wpływy z eksportu niwelowały wygłupy Glapy i prędzej czy później kurs PLNa dryfował w kierunku umacniania się.
vonmisses
Moc sprawcza bankier.pl jest ogromna :) Chyba prezes NBP ma powiadomienia ustawione w telefonie, bo zaraz po ukazaniu się tego tekstu, kiedy dolar już po 4 PLN latał, nagła próba interwencji się chyba na rynku zadziała i jakąś transzę twardej waluty zaczęto opychać :)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki