REKLAMA

Kurs euro mocno w górę. Złoty nie dał rady

2022-12-01 09:46
publikacja
2022-12-01 09:46

Nie powiodła się próba przełamania kluczowej strefy wsparcia na parze euro-złoty. Kurs euro w czwartek rano ruszył mocno w górę, ciągnąc za sobą notowania pozostałych głównych walut.

Kurs euro mocno w górę. Złoty nie dał rady
Kurs euro mocno w górę. Złoty nie dał rady
fot. Marian Weyo / / Shutterstock

O 9:45 kurs euro rósł o ponad dwa grosze, osiągając poziom 4,6819 zł. Ruch ten miał miejsce przy sprzyjającym otoczeniu zewnętrznym i braku istotnych doniesień z kraju. Można go więc potraktować jako techniczną reakcję na nieudaną próbę przełamania strefy wsparcia leżącej na wysokości 4,65-4,67 zł. To na tym poziomie zatrzymywały się spadkowe korekty kursu EUR/PLN w listopadzie i czerwcu.

Sentymentu do polskiej waluty nie zdołały poprawić lepsze od oczekiwań dane z sektora wytwórczego. Co prawda listopadowy odczyt wskaźnika PMI okazał się wciąż recesyjny, ale był wyraźnie wyższy niż w październiku oraz przewyższył oczekiwania większości analityków.

Reklama

Do rozstrzygnięć nie doszło też na parze euro-dolar, choć środowe wypowiedzi szefa Rezerwy Federalnej miały potencjał, by osłabić dolara. Jerome Powell zapowiedział, że grudniowa podwyżka stóp procentowych będzie niższa od poprzednich (czytaj: będzie to 50 pb.). Ale też dodał, że docelowa stopa będzie wyższa od 4,6% i że będzie musiał być utrzymana dłużej niż zwykle, aby obniżyć inflację.

W rezultacie notowania dolara na polskim rynku poszły w górę o niespełna grosz i w czwartek rano wyniosły 4,4887 zł. Od wrześniowego rekordu wszech czasów notowania „zielonego” obniżyły się o 56 groszy, powracając do stanu z początku lipca.

Frank szwajcarski wyceniany był na 4,7568 zł, a zatem o dwa grosze wyżej niż dzień wcześniej. W przypadku helweckiej waluty od ponad miesiąca możemy mówić o stabilizacji w dość szerokim paśmie wahań w przedziale 4,70-4,90 zł.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Teraz BMW X3 już za 1400 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Teraz BMW X3 już za 1400 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
simonsoft8
jarząbek ratował dziś kruka ...

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki