REKLAMA

Kurs euro bliżej 4,70 zł. Dolar wciąż mocny

2022-08-02 10:14
publikacja
2022-08-02 10:14
Kurs euro bliżej 4,70 zł. Dolar wciąż mocny
Kurs euro bliżej 4,70 zł. Dolar wciąż mocny
fot. NATALIA61 / / Shutterstock

Kurs euro powrócił w okolice 4,70 zł, korygując zeszłotygodniowe wzrosty. Wciąż mocny pozostaje dolar amerykański, co ma niekorzystny wpływ na polską walutę.

We wtorek o 10:14 kurs euro wynosił 4,7102 zł i pozostawał na tym samym poziomie co dzień wcześniej. W poniedziałek po słabym poranku euro potaniało o 2,5 grosza, wymazując zwyżki z ubiegłego tygodnia. W dalszym jednak ciągu mówimy o głębokiej słabości złotego, nienotowanej prawie nigdy wcześniej przed marcem 2020 roku.

 Kurs EUR/USD rósł na ostatniej sesji powyżej poziomu 1,0250, co dawało oddech walutom ryzykownym w tym wspomnianym z regionu CEE. W krótkim terminie oczekujemy utrzymania par EUR/PLN oraz USD/PLN odpowiednio w pobliżu poziomów 4,70 oraz 4,60, jednak implikowana zmienność złotego pozostaje podwyższona, a waluta wykazuje wciąż dużą wrażliwość na wahania globalnych nastrojów – napisali w Dzienniku rynkowym ekonomiści PKO BP.

Problemem dla złotego i innych walut z rynków wschodzących cały czas jest siła dolara amerykańskiego, notowanego blisko najwyższych poziomów od 20 lat. Na parze z euro „zielony” oddalił się raptem o 2,2% od lipcowego ekstremum. Na polskim rynku dolar kosztował 4,6062 zł, czyli o grosz więcej niż w poniedziałek.

 W dalszej części tygodnia spodziewamy się kolejnych prób wyłamania się pary EUR/PLN poniżej 4,70. Widzimy istotne szanse, że złamanie tego poziomu może się tym razem udać. Wyraźnie podniosły się koszty utrzymywania pozycji przeciw PLN. Znacznie zmniejszyła się też presja na spadek EUR/USD, więc opłacalność budowania pozycji przeciw złotemu do dolara spadła. Jeżeli EUR/USD faktycznie w tym tygodniu wzrośnie, to może dojść do fali stop loss z otwieranych ostatnio długich pozycji na USD/PLN – napisał w "Dzienniku ING" Piotr Popławski.

Nadal bardzo drogi jak na historyczne standardy pozostaje frank szwajcarski. Helwecka waluta we wtorek rano była wyceniana na 4,8356 zł, czyli podobnie jak dzień wcześniej. Funt brytyjski kosztował 5,6153 zł – o prawie pół grosza mniej niż w poniedziałek wieczorem.

KK

Źródło:
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki