REKLAMA

Kurs euro blisko ważnego wsparcia. Złoty z szansą na umocnienie

Krzysztof Kolany2022-05-24 09:25główny analityk Bankier.pl
publikacja
2022-05-24 09:25
Kurs euro blisko ważnego wsparcia. Złoty z szansą na umocnienie
Kurs euro blisko ważnego wsparcia. Złoty z szansą na umocnienie
fot. Proxima Studio / / Shutterstock

Warunki zewnętrzne od kilku dni sprzyjają złotemu. Dzięki temu kurs euro spadł w pobliże 4,60 zł i znalazł się na dolnym ograniczeniu wiosennej konsolidacji.

Szefowa Europejskiego Banku Centralnego w poniedziałek de facto zapowiedziała dwie podwyżki stóp procentowych w strefie euro, z czego pierwsza możliwa jest „już” w lipcu. Oznacza to, że do końca września strefa euro może wyjść z reżymu ujemnych stóp procentowych i „drukowania” pieniędzy poprzez bezwarunkowy skup obligacji skarbowych krajów członkowskich.

Ta informacja umocniła euro względem dolara. Wzrost kursu EUR/USD jest pozytywnym sygnałem dla polskiego złotego, który przez ostatnie miesiące pozostawał pod presją bardzo mocnego dolara. Teraz mamy szansę zobaczyć wzrostowe odreagowanie na parze euro-dolar, co może dać pozytywny impuls polskiej walucie.

Tym bardziej że kurs euro znalazł się blisko bardzo istotnego poziomu. We wtorek o 9:24 wspólnotowa waluta była wyceniana na 4,6058 zł po tym, jak w poniedziałek euro potaniało o ponad grosz. W ten sposób kurs EUR/PLN po raz pierwszy od przeszło miesiąca znalazł się blisko linii 4,60 zł wyznaczającej dolne ograniczenie konsolidacji, w której poruszamy się od końcówki marca.

Na gruncie analizy technicznej trwałe przełamanie poziomu 4,60 zł otwierałoby drogę do poziomu 4,48 zł – czyli do stanu z połowy lutego, gdy rynek jeszcze nie wyceniał ryzyka rosyjskiej napaści na Ukrainę.

Drugim czynnikiem mogącym umocnić złotego są coraz silniejsze spekulacje związane z akceptacją Krajowego Planu Odbudowy przez Komisję Europejską. Polski rząd wycofując się z planów reformy sądownictwa poddał się Brukseli, co otwiera drogę do aprobaty KPO.

Skutki wzrostów na parze euro-dolar widać także na polskim rynku, gdzie notowania dolara po raz pierwszy od miesiąca znalazły się poniżej poziomu 4,30 zł. Frank szwajcarski kosztował 4,4632 zł. Natomiast za funta szterlinga trzeba było zapłacić 5,4106 zł.

KK

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (5)

dodaj komentarz
jas2
Złoty niestety znacznie się umocni do euro, co mnie bardzo martwi. Słaby złoty pozwala nam na szybki wzrost gospodarczy.
szprotkafinansjery
Nie rozumiem, EBC "zapowiada" likwidację zerowych stop, a euro ma się teraz osłabiać względem złotego?
1a2b
A złoty się umocnił z powodu sentymentu (?!) ja prdle ale szulernia
grzegorzkubik
Euro nie zasługuje nawet na kurs 4 zł. To jest dziadowska waluta i jej wartość powinna spadać.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki