REKLAMA
WEBINAR

Kurs euro blisko lokalnego dołka. Dolar zmierza ku 4 zł?

2023-05-08 09:37
publikacja
2023-05-08 09:37

Poniedziałkowy poranek przyniósł stabilizację kursu euro blisko najniższych poziomów od blisko roku. W pobliżu dołka notowany jest także dolar amerykański, powoli przyciągany do linii 4 złotych.

Kurs euro blisko lokalnego dołka. Dolar zmierza ku 4 zł?
Kurs euro blisko lokalnego dołka. Dolar zmierza ku 4 zł?
fot. Anikin Denis / / Shutterstock

O 9:36 kurs euro wynosił 4,5717 zł i był tylko nieznacznie wyższy niż przed weekendem, kiedy to wyznaczył lokalne minimum na poziomie 4,56 zł. Poprzedni raz niższe notowania pary euro-złoty obserwowaliśmy pod koniec maja 2022 roku.

Blisko najniższych poziomów od lutego’22 wyceniany był też dolar amerykański, który w poniedziałek rano kosztował 4,1408 zł. Brak pogłębienia spadków na parze dolar-złoty jest pochodną stabilizacji kursu EUR/USD, który od połowy kwietnia notowany jest w pobliżu 1,10 dolara za euro. 

Reklama

Na tym froncie niczego nowego nie wniosły zeszłotygodniowe posiedzenia władz banków centralnych. Rezerwa Federalna zgodnie z oczekiwaniami podniosła stopę funduszy federalnych o 25 pb. i nieformalnie zasygnalizowała zakończenie cyklu podwyżek. Kończyć nie zamierza za to Europejski Bank Centralny, który podniósł koszty kredytu także o 25 pb., ale wciąż pozostaje w tyle za Fedem.

Tymczasem na krajowym podwórku w środę czeka nas decyzja Rady Polityki Pieniężnej. Ekonomiści zgodnie oczekują utrzymania stopy referencyjnej NBP na poziomie 6,75%, na jakim pozostaje ona od października. Cały czas trwa za to dyskusja na temat tego, kiedy RPP zacznie obniżać stopy procentowe i czy nastąpi to jeszcze w tym roku.

Frank szwajcarski kosztował 4,6657 zł. Oznacza to, że kurs CHF/PLN od listopada pozostaje w trendzie bocznym, przez prawie cały ten okres wahając się w przedziale 4,65-4,85 zł. Funt brytyjski wyceniany był na 5,2351 zł, choć jeszcze pod koniec czerwca para funt-złoty osiągnęła wielomiesięczne minimum na poziomie niespełna 5,15 zł.

KK

Źródło:
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (26)

dodaj komentarz
zoomek
Co te BISy przed wyborami w Polin wyprawiają! Ja myślę to że tej hrywny nakupiliśmy to tak się nam waluta umacnia! Niema innego wytłumaczenia. Niema.
grzegorzkubik
Ropa nisko, dolar nisko to i cena benzynki musi spaść by radykalnie spadł poziom inflacji.
brat_ramzesa
Pół roku temu pisaliście, że dolar idzie na 6 zł. Jeśli bankier pisze o dolarze za 4 zł to znaczy że czas go kupować.
ohh
Tym razem Bankier nie kłamie. Jeśli POlitycy zaczną tak mówić, to czas na zakup. POlitycy mówili o Dolarze za 10 PLN i gdzie ta cena?
jas2
Lemingi się zapłaczą jak dolar spadnie do 4 zł.
W końcu po to kupili go po 5 zł, żeby sprzedać jak będzie PO 10 zł.
ohh
USDPLN idzie na 2 PLN albo niżej, szczyt historyczny zaliczony, to teraz trzeba zaliczyć historyczny dołek.
daniel_1
Kup se złoto bo "ulica" zaczęła kupować- wyjdziesz podobnie jak na $.
jenak
Na dziś, i tak od ponad pół roku, można kwestię Maxa z Seksmisji sparafrazować w słynnym zawołaniu:

"Polacy mnie bij0"
daniel_1
Albo z Konfucjusza..
Poziom trochę inny ale wszystkie seriale oglądałem z Konfucjuszem w roli głównej i nie tylko.
zoomek odpowiada daniel_1
Było kupować jak było po 4800 zł za uncję. Ale powiadam Ci że będziesz się rzucał jak Reksio na kość jak będzie po 4800 ale dolarów. Zdziwionym przypomnę że "tymczasowo" zawiesili wymianialność dolara na złoto w 1971 roku po kursie 35$ za oz. Powiedziałbyś ludziom że będzie po 2 tys dolarów to by się pukali w głowy. Więc?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki