REKLAMA

Kurs euro bliski 4,60 zł. Złoty mocniejszy niż tydzień temu

2021-04-06 09:29, akt.2021-04-06 11:32
publikacja
2021-04-06 09:29
aktualizacja
2021-04-06 11:32
fot. MGiuliana / Shutterstock

Wtorkowy poranek na rynku walutowym rozpoczyna się od lekkiego wzrostu kursów euro i dolara. Złoty jest jednak wyraźnie mocniejszy niż w Wielkim Tygodniu.

Po 09:25 kurs euro przekracza 4,60 zł po tym, jak wczoraj przebywał poniżej tego poziomu. Jednocześnie EUR/PLN jest obecnie zdecydowanie niżej niż tydzień temu, kiedy obserwowaliśmy kursy rzędu 4,67 zł.

/ Bankier.pl

Nieco w górę idzie także kurs dolara, który zbliża się do 3,90 zł. Podobnie jak w przypadku euro amerykańska waluta jest droższa niż wczoraj (3,885 zł) i wyraźnie tańsza niż przed tygodniem (3,97 zł).

Dzisiejsze kalendarium makroekonomiczne jest niemal puste – o 10:30 pojawi się odczyt indeksu Sentix, a o 11:00 Eurostat poda dane o stopie bezrobocia w UE. Obie publikacje nie powinny wpłynąć na EUR/USD, w przypadku którego obserwujemy stabilizację w rejonach 1,18 USD po wczorajszym wzroście z 1,175 USD.

Stabilniej zachowują się dziś kurs franka szwajcarskiego oraz kurs funta brytyjskiego. Helwecka waluta wyceniana jest na ponad 4,15 zł wobec 4,226 zł przed tygodniem, z kolei waluta brytyjska kosztuje 5,40 zł wobec 5,45 zł przed tygodniem.

Komentarze ekonomistów

"Najbliższe dni powinny przynieść odpowiedź na pytanie, czy obserwowany pod koniec ubiegłego tygodnia spadek EUR/PLN poniżej ważnej bariery 4,60 był istotnym sygnałem technicznym odwrócenia krótkoterminowego trendu wzrostowego, czy może aberracją związaną z niską płynnością rynku w okresie świątecznym. Jeżeli mamy do czynienia z tym drugim scenariuszem, to EUR/PLN może w tym tygodniu powrócić do przedziału 4,60-4,68" - napisano w porannym raporcie Banku Pekao.

Również ekonomiści ING Banku Śląskiego spodziewają się, że eurozłoty może zwyżkować ponad 4,60.

"Podwyższona zmienność złotego utrzyma się - naszym zdaniem - także w tym tygodniu. Czekamy na orzeczenia Sądu Najwyższego w sprawie kredytów frankowych (13 i 15 kwietnia). Nie da się wykluczyć, że pojawią się przed nim nowe opcje, zabezpieczenia. Płynność może pozostać natomiast niższa. Dlatego w krótkim terminie nie wykluczamy powrotu pary EUR/PLN ponad 4,60. Istotne znaczenie dla rynku mogą mieć wypowiedzi prezesa NBP, jeśli odniesie się do wsparcia NBP w procesie konwersji kredytów na PLN" - napisano w raporcie.

W dłuższej perspektywie złoty ma jednak szansę na aprecjację.

"Uważamy, że obecny kurs euro względem złotego jest w dalszym ciągu znacząco przewartościowany. Uwzględniając nasze prognozy zakładające silny wzrost PKB w Polsce w najbliższych latach wspierany przez ożywienie w światowym handlu oraz napływ środków w ramach unijnego Funduszu Odbudowy dostrzegamy wysokie prawdopodobieństwo wyraźnego umocnienia złotego wraz z pojawieniem się oznak wygasania III fali pandemii" - oceniają ekonomiści Credit Agricole.

MZ/pap

Źródło:
Tematy
Propozycje ugód z wierzycielami… tylko z Programem Ulga od Długu

Propozycje ugód z wierzycielami… tylko z Programem Ulga od Długu

Komentarze (1)

dodaj komentarz
zzibi2
ekonomiści swoje, a Glapa mówi że będzie robił z Polskiej waluty papier toaletowy

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki