REKLAMA
Weekend z Bankier.pl

Kurs euro bez większych zmian. Rynek liczy na dobre dane z Polski

2022-05-20 09:35
publikacja
2022-05-20 09:35
Kurs euro bez większych zmian. Rynek liczy na dobre dane z Polski
Kurs euro bez większych zmian. Rynek liczy na dobre dane z Polski
fot. rsooll / / Shutterstock

Piątkowy poranek nie przyniósł istotnych zmian kursu euro. Analitycy liczą, że mocne dane z polskiej gospodarki pomogą umocnić złotego, zwiększając szansę na dalsze podwyżki stóp procentowych w NBP.

W piątek o 9:34 kurs euro kształtował się na poziomie 4,6382 zł, czyli ciut niżej niż w czwartek wieczorem. Od końcówki marca na parze euro-złoty dzieje się stosunkowo niewiele. Kurs EUR/PLN porusza się w przedziale 4,60-4,72 zł.

W ujęciu historycznym wciąż są to poziomy sygnalizujące głęboką słabość polskiej waluty. Przez większość poprzedniej dekady euro było wyceniane w przedziale 4,00-4,50 zł, przed marcem 2020 tylko okazjonalnie wykraczając poza ten przedział.

W piątek GUS opublikuje paczkę najświeższych danych z polskiej gospodarki. Ekonomiści liczą, że w kwietniu produkcja przemysłowa wzrosła realnie o ponad 16 proc. (przy 20-procentowej dynamice cen!), a przeciętne wynagrodzenie było o przeszło 12 proc. wyższe niż przed rokiem. Ponadto poznamy majowe wskaźniki koniunktury w przedsiębiorstwach. To wszystko ujrzy światło dzienne o 10:00.

- Wsparciem dla złotego powinny być zarówno publikowane dziś dane z kraju, jak i nadzieje na nieodległe odblokowanie KPO. W ostatnich dniach złoty wyhamował umocnienie mimo tracącego dolara, ale spodziewamy się, że to przejściowe. Krajowi importerzy prawdopodobnie wykorzystują niższe poziomy EUR/PLN do zakupów walut, a ten efekt na ogół nie trwa długo. Powrotu EUR/PLN do 4,60 spodziewamy się na przełomie miesiąca - prognozują analitycy Banku Millennium.

Globalnie wciąż mamy do czynienia z bardzo mocnym dolarem amerykańskim. Na naszym rynku „zielony” był dziś rano wyceniany na  4,3893 zł. Z kolei na parze z euro trwała aprecjacja franka szwajcarskiego. W efekcie za helwecką walutę trzeba było zapłacić 4,5136 zł, czyli o grosz więcej niż dzień wcześniej oraz już o 4 grosze więcej niż w środę rano. Funt brytyjski wyceniany był na 5,4689 zł.

KK

Źródło:
Tematy
Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki