REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Kurs PGNiG nie reaguje na ceny gazu. Na horyzoncie fuzja z Orlenem

Michał Kubicki2021-11-25 18:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2021-11-25 18:00
Kurs PGNiG nie reaguje na ceny gazu. Na horyzoncie fuzja z Orlenem
Kurs PGNiG nie reaguje na ceny gazu. Na horyzoncie fuzja z Orlenem
fot. Pavel Kapysh / / Shutterstock

Dzięki działalności opartej o kilka segmentów PGNiG potrafi radzić sobie w czasach niskich i wysokich cen gazu. Jednak wzrost cen surowca nie wpłynął na popyt na akcje gazowej spółki.

PGNiG pokazał w czwartek skonsolidowany raport za III kwartał, który był zgodny z oczekiwaniami oraz szacunkami wyników przedstawionymi na początku listopada. Po dziewięciu miesiącach 2021 roku PGNiG miało 27,4 mld zł przychodów ze sprzedaży wobec 19,3 mld zł przed rokiem i zysk netto w wysokości 3,1 mld zł wobec 6,04 mld zł rok wcześniej.

Trzeba jednak pamiętać, że w ubiegłym roku miało miejsce istotne zdarzenie jednorazowe opisane jako retroakcja. Chodzi o wyrok Sądu Arbitrażowego w Sztokholmie, który zasądził na rzecz spółki 1,5 mld dolarów od Gazpromu za zawyżenie cen w ramach kontraktu jamalskiego. Z tej kwoty 4,9 mld zł obniżyło koszty w zeszłym roku. Gdyby nie uwzględniać tego zdarzenia, to w raporcie nie byłby widoczny wzrost kosztów operacyjnych o 70 proc., tylko o 36 proc., a więc na poziomie wzrostów przychodów ze sprzedaży.

Rosnące ceny gazu

Ceny gazu bez wątpienia mają wpływ na zasobność naszych portfeli zarówno pośrednio, jako nośnik energii, oraz bezpośrednio, gdy płacimy coraz więcej za jego zużycie. Tylko w trzecim kwartale PGNiG otrzymało dwie decyzje prezesa Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdzającego podwyżki ceny za gaz dla klientów odpowiednio o 12,4 proc. i 7,4 proc. A kolejne podwyżki są nieuniknione – mówił prezes Paweł Majewski.

Na Towarowej Giełdzie Energii, gdzie PGNiG sprzedaje większość gazu, jego cena w 9 miesiącach 2021 roku wzrosła ok. 235 proc., chociaż średnie ceny transakcyjne dla handlu spot były wyższe tylko o 21 proc. Wpływ na taką rozbieżność mają przede wszystkim kontrakty terminowe, które są dominujące pod względem wolumenów.

prezentacja wyników finansowych PGNiG

Dywersyfikacja działalności

Mimo że cena gazu ziemnego w samym trzecim kwartale 2021 r. wzrosła o 225 proc., kurs akcji PGNiG w tym czasie stracił blisko 2 proc. Od ostatniego szczytu w kwietniu kurs oddał ok. 15 proc. i obecnie jest notowany w okolicach 6 zł. Wydaje się, że warunki sprzyjały do tego, by zaufać spółce, której działalność opiera się na obrocie drożejącym surowcem. Jednak w trzecim kwartale inwestorzy byli jakby obojętni na to, co działo się na rynku gazu.

Bloomberg Chartmaker

Podstawowa działalność jest oparta głównie na imporcie i w dużej mierze także uzależniona od cen surowca na rynkach światowych. Własna produkcja nie daje jeszcze takiej przewagi, by w pełni korzystać na rosnących cenach, jak choćby robi to rosyjski Gazprom, który był wyraźnym beneficjentem rajdu cen. Jego akcje są na kilkunastoletnich maksimach. Jednak uzależnienie od cen to miecz obosieczny. Rok temu, gdy ceny były rekordowo niskie, rosyjski potentat notował miliardowe straty. 

Dzięki temu, że działalność PGNiG jest wielosegmentowa, wyniki spółki nie są tak wrażliwe na zmieniającą się sytuację rynkową. Oprócz tego, że spółka jest największym importerem gazu, to jest także jego głównym producentem ze złóż krajowych oraz znaczącym producentem ciepła i energii elektrycznej w kraju. Wpływa to na stabilność biznesu i pozwala uzupełniać mniejsze przychody z jednych segmentów innymi.

Ciekawie wygląda dywersyfikacja podstawowych segmentów działalności PGNiG. Są nimi dla spółki Poszukiwanie i Wydobycie, Wytwarzanie, Dystrybucja oraz Obrót i Magazynowanie. Wydają się wzajemnie uzupełniać w zmiennym otoczeniu rynkowym.  Gdy rok temu ceny gazu były na wieloletnich minimach, na EBITDA spółki największy wpływ miał segment Obrót i Magazynowanie. Teraz, gdy ceny są na szczytach, za wypracowanie wyniku w głównej mierze odpowiada segment Poszukiwanie i Wydobycie. Jest to swego rodzaju równoważnie przychodów w działalności operacyjnej.

Inwestycje w nowe złoża

Spółka rozwija infrastrukturę i inwestuje w nowe obszary wydobywcze. Najważniejsze w tym obszarze było przejęcie przedsiębiorstwa Ineos E&P Norge AS i jego udziały w 22 koncesjach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym szacowanych na ok. ok. 117 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej, z czego ponad 94 proc. stanowią zasoby gazu ziemnego. Cała transakcja zamknęła się w kwocie 1,29 mld zł i została zapłacona 30 września.

Warto wspomnieć, że spółka oprócz nabywania koncesji prowadzi poszukiwania nowych złóż. W tym celu 19 nowych odwiertów podłączono do eksploatacji, a prace wiertnicze prowadzone są w 18 kolejnych. Poszukiwanie złóż to także prace rozpoznania geologicznego w celu, którego wykonano zdjęcia sejsmiki 3D na obszarze 637 km2. W obszarze magazynowania łączna pojemność czynna osiągnęła ok. 3,24 mld m3.

Terminal Świnoujście

Z prezentacji wyników możemy się również dowiedzieć, jak idzie import skroplonego gazu LNG do terminala w Świnoujściu. Okazuje się, że realizowane do tej pory dostawy pochodzą z kierunku katarskiego. Zwiększona liczba statków z gazem z USA będzie dostarczać surowiec dopiero od 2024 r. – powiedział na konferencji wiceprezes Robert Perkowski.

prezentacja wyników finansowych PGNiG

Terminal w Świnoujściu zapewnia pełny proces regazyfikacji i wtłoczenia otrzymanego gazu do systemu przesyłowego. Cały terminal odpowiadał za 24 proc. importu gazu dokonywanego przez PGNiG. Większość nadal stanowi gaz rosyjski - 67 proc. Pozostałe 9 proc. to import, głównie z Niemiec.

Fuzja z Orlenem

Bieżąca działalność spółki to jedna kwestia, której inwestorzy się przyglądają, drugą jest jej przyszłość, a ta w znacznej mierze zależy od planowanej fuzji z Orlenem. PGNiG zgłosiło do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zamiar koncentracji polegającej na połączeniu PGNiG i PKN Orlen. Prezes UOKiK wskazał, że być może procedura potrwa jeszcze 3 miesiące. Rozgrywającym jest tu Skarb Państwa, który kontroluje wszystkie zainteresowane podmioty. Bo koncern multienergetyczny pod skrzydłami PKN Orlen to jeszcze Lotos i wcześniej przejęta Energa. Akcjonariuszy zastanawia jak wyjdą na fuzji podmiotów o zbliżonej kapitalizacji. O ile Energa i Lotos wyraźnie odstawały pod tym względem, o tyle PGNiG jest na podobnej pozycji.

Bloomberg Chartmaker

Wszystko rozbija się o układ w nowym akcjonariacie PKN Orlen po połączeniu. Akcjonariusze spółek Lotos i PGNiG w zamian za swoje akcje dostaną nowe wyemitowane przez Orlen. Parytet wymiany nie jest jeszcze znany, ale może okazać się niekorzystny dla akcjonariuszy PGNiG, w którym Skarb Państwa posiada 71 proc. akcji. To największy bezpośredni udział spośród spółek notowanych na GPW. Pośrednio więcej ma tylko w ZA Police, Enerdze, i ZA Puławy.

- Najtrudniejszą z transakcji jest bez wątpienia fuzja z Lotosem. Przy przejmowaniu Energi zagrożeń nie widziałem. Pod względem trudności fuzja z PGNiG plasuje się więc gdzieś pośrodku – mówił dla "Pulsu Biznesu" Daniel Obajtek.

Czwartkowe informacje o tarczy antyinflacyjnej przygotowanej przez rząd mówią o obniżeniu podatku VAT na gaz do 8 proc. Bezpośrednio do zapowiedzi premiera odniósł się wiceprezes Przemysław Wacławski, który na konferencji wynikowej uznał, że jest to pozytywna wiadomość, która może mieć wpływ na zwiększenie popyt, a zatem wyższe dochody.

Źródło:
Michał Kubicki
Michał Kubicki
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Absolwent finansów i rachunkowości na UMCS w Lublinie. W czasie studiów zainteresował się giełdą i rynkami finansowymi, które to zainteresowania rozwinął na SGH w Warszawie na kierunku Bankowość Inwestycyjna. Na co dzień obserwuje notowania warszawskiej giełdy, by przekazać czytelnikom portalu najważniejsze informacje z parkietu oraz przybliżyć istotne wiadomości ze spółek.

Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (1)

dodaj komentarz
analizy
Chwila, chwila... Analizując wynik trzeba wziąć pod uwagę, że od maja 2021r. cena gazu wzrosła aż o 27,53% !!! Było to 5,62%, potem, 12,43% i od 1.X. 2021 - 7,38%. Podwyżki te trochę po kryjomu zrobiono, bo klientom informację o tym przesłano dopiero w październiku.

Powiązane: Połączenie PGNiG i Orlenu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki