REKLAMA

Kurs EUR/USD ustanowił nowy rekord, przekroczając barierę 1,42

2007-09-28 15:04
publikacja
2007-09-28 15:04
Pomimo lepszej od oczekiwań dynamiki wydatków konsumpcyjnych w sierpniu oraz niższej inflacji bazowej cen konsumpcyjnych dolar pogłębił swoje historyczne minimum względem euro. Nowy rekord kursu EUR/USD wynosi teraz 1,4202.

W jeszcze ciepłym raporcie Departamentu Handlu można przeczytać, że w sierpniu wydatki amerykańskich konsumentów były o 0,6% wyższe niż w lipcu. Tymczasem ekonomiści spodziewali się wyniku na poziomie 0,4%. Rozbieżność ta jest tłumaczona niższymi cenami paliw, promocjami u dealerów samochodowych oraz wysokim popytem na klimatyzatory.

Jednakże dla inwestorów z rynku walutowego ważniejszy okazał się wskaźnik poziomu cen towarów konsumpcyjnych z wyłączeniem paliw i żywności, który w sierpniu wyniósł 0,1% m/m, czyli mniej od oczekiwań. Niższa inflacja otwiera pole do kolejnych cięć stóp procentowych przez Fed, co z kolei zmniejsza atrakcyjność dolara i obligacji rządu USA.

Na te dane z gospodarki rynek zareagował wyprzedażą „zielonych”, które od początku dnia straciły na wartości 0,4% względem euro oraz 0,35% w stosunku do jena. O godzinie 15:00 za euro płacono już 1,4202 dolarów, czyli najwięcej w całej historii notowań tej pary walutowej.

Wcześniej amerykańska waluta traciła z powodu coraz gorszej sytuacji na rynku nieruchomości, gdzie w sierpniu zanotowano kolejny spadek sprzedaży nowych domów, a ich ceny zjechały w dół najsilniej od 37 lat.

Na niekorzyść dolara została też zinterpretowana wypowiedź byłego szefa Fed-u. W wywiadzie dla radia BBC Alan Greenspan powiedział, że jego zdaniem recesja w USA jest teraz bardziej prawdopodobne niż jeszcze kilka miesięcy temu.

K.K.
Źródło:
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki