REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Czy po zmianach będzie można inwestycyjnie kupić mieszkanie? Ministerstwo komentuje

2023-03-22 09:00
publikacja
2023-03-22 09:00

Na rynku nieruchomości nie ma legislacyjnej stabilizacji. Niemal każdego dnia pojawiają się nowe doniesienia z rządu. Jak ktoś chce kupić mieszkanie inwestycyjnie, nie będziemy tego ograniczać - powiedział w środę minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Nie chcemy, by kapitał wypływał z Polski - podkreślił.

Czy po zmianach będzie można inwestycyjnie kupić mieszkanie? Ministerstwo komentuje
Czy po zmianach będzie można inwestycyjnie kupić mieszkanie? Ministerstwo komentuje
fot. Jacek Szydłowski / / Forum

Szef MRiT w środę w Programie I Polskiego Radia był pytany w kontekście planowanych rozwiązań dot. ograniczeń w nabywaniu mieszkań, czy fundusze skupujące hurtowo mieszkania zostaną obłożone podatkiem. "Musimy ten rynek ustabilizować, nie może być nadmiernego popytu generowanego" - wskazał w odpowiedzi minister.

Jak mówił Waldemar Buda, chce, żeby mieszkania trafiały do osób, które "szukają pierwszego, zamiany na większe mieszkanie, to jest klient docelowy". "Tak powinien być traktowany przez deweloperów, sprzedających. Reszta wzmacnia rynek, ale ma charakter, można powiedzieć, drugorzędny" - stwierdził.

Reklama

Minister rozwoju zaznaczył, że jeżeli ktoś chce kupić mieszkanie inwestycyjnie, rząd nie będzie tego ograniczać. "Raczej wprowadzimy regułę, która nie pozwala wykupować w danej inwestycji wielu mieszkań" - przypomniał.

Buda: Dzisiaj mamy problem z kupującymi

Pytany o ewentualne opodatkowanie osób, które kupują np. 6-7-10 mieszkań, wskazał: "Dzisiaj mamy problem z kupującymi, jeżeli tacy ludzie nie pojawią się na rynku, nie będą kupować, to za chwilę deweloperzy przestaną budować". Dodał, że wówczas może dojść do sytuacji, w której "będziemy mieć ogromny dołek w budowaniu mieszkań".

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Na czym polega? Kto może skorzystać? Ile kredytu można dostać? Co z wkładem własnym? Czy dopłaty można stracić? Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

"Jeżeli zabronimy też takim (osobom - PAP) kupować, to kupią w Hiszpanii, we Włoszech, w Szwajcarii. Też tego byśmy nie chcieli, żeby kapitał wypływał z Polski" - powiedział Waldemar Buda. Według niego z jednego wybudowanego mieszkania, później wyremontowanego, "wraca do państwa nawet 30 proc.". "To się całej gospodarce opłaca, bo firmy budowlane wykańczają takie mieszkania, później jest większy rynek najmu". Jak dodał, to jest pozytywne, "byle by nie było zbyt ostrą konkurencją wobec tych, którzy chcą kupić pierwsze mieszkanie, albo zmienić".

Jak mówił w ubiegłym tygodniu PAP minister Buda, rozwiązania dot. ograniczeń w nabywaniu mieszkań mają zostać dołączone w trakcie prac sejmowych w formie autopoprawki do projektu ustawy ws. "Bezpiecznego kredytu o stałej stopie". Chodzi m.in. o wyższy podatek od czynności cywilnoprawnych obejmujący zakup większego pakietu mieszkań w ramach jednej inwestycji. Dotyczy to zarówno osób fizycznych, jak i funduszy inwestycyjnych. "Raczej skupimy się na ograniczeniu kumulowania zakupów przez jedną osobę w jednej inwestycji. Jeśli ktoś chce kupić większą liczbę mieszkań, ale w ramach różnych inwestycji, to to już nie jest groźny proceder. Tu nie będziemy inwazyjni" - zastrzegł w rozmowie z PAP szef resortu rozwoju.

Według wcześniejszych zapowiedzi MRiT z drugiej połowy stycznia, instytucje, fundusze inwestycyjne czy indywidualni inwestorzy posiadający co najmniej pięć mieszkań mogliby zakupić kolejne nie częściej niż raz na rok. Zakup szóstego lub kolejnego mieszkania miałby się wiązać z zapłatą wyższego podatku od czynności cywilnoprawnych w wysokości 6 proc., przy czym podatek byłby stosowany także przy transakcjach na rynku pierwotnym.

Buda: "Pierwsze mieszkanie" nie wpłynie na ceny mieszkań

Buda pytany w środę w Programie I Polskiego Radia, czy program mieszkaniowy zakładający wprowadzenie bezpiecznego kredytu o stałej stopie nie spowoduje wzrostu cen mieszkań, odpowiedział, że "mieszkań buduje się 230-240 tys. rocznie, a ten program trafi do ok. 30 tys. rocznie". W jego ocenie "te 30 tys. nie zrobi różnicy".

Szef MRiT stwierdził, że dzisiaj mamy sytuację, gdy wybudowane mieszkania nie znajdują swoich klientów. "Deweloperzy wygaszają budowy, nie rozpoczynają nowych, bo nie widzą strumienia klientów" - stwierdził.

W opinii ministra powinniśmy się liczyć raczej z obniżką cen, ze stabilizacją. "Ceny nie rosną od kilku miesięcy i nie powinny rosnąć z tego powodu, że będzie kredyt 2 proc." - ocenił Buda. Jak dodał, "w 2022 r. wybudowaliśmy rekordowo dużo mieszkań i raczej martwimy się, żeby deweloperzy w związku z problemem popytowym nie ograniczali kolejnych budów".

Pytany o program Platformy Obywatelskiej, który zakłada m.in. kredyt 0 proc. o maksymalnej wartości 600 tys. zł dla osób do 45. roku życia, nazwał go "bezczelnym kłamstwem". "To jest absolutna patologia, to jest nie do wprowadzenia" - powiedział.

"Pierwsze mieszkanie" - założenia

Program "Pierwsze mieszkanie", który został przyjęty w połowie marca przez rząd, składa się z dwóch filarów – bezpiecznego kredytu o stałej stopie i Konta Mieszkaniowego.

Z bezpiecznego kredytu oraz Konta Mieszkaniowego będzie mógł skorzystać każdy, kto nie ukończył 45. roku życia, nie posiada i nie miał mieszkania, domu jednorodzinnego ani spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego. W przypadku małżeństwa lub rodziców co najmniej jednego wspólnego dziecka, warunek wieku przy bezpiecznym kredycie 2 proc., spełnić będzie musiało przynajmniej jedno z nich.

Mieszkanie lub dom jednorodzinny będzie można kupić zarówno na rynku wtórym, jak i pierwotnym. Z programu będą też mogły skorzystać rodziny z dziećmi, które mieszkają w zbyt ciasnych mieszkaniach. (PAP)

autorka: Magdalena Jarco

maja/ mk/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Komentarze (5)

dodaj komentarz
bartel1
Skoro tak bardzo się boją, że fundusze wykupią mieszkania, to dlaczego wprowadza się podatki i utrudnienia dla inwestorów indywidualnych, a nie dla funduszy? Na emeryturę z ZUSu nie ma co liczyć, ale jak obywatel chce zabezpieczyć sobie emeryturę kupując nieruchomości, to już może tylko 5 bo będzie miał za dobrze.... A fundusze się Skoro tak bardzo się boją, że fundusze wykupią mieszkania, to dlaczego wprowadza się podatki i utrudnienia dla inwestorów indywidualnych, a nie dla funduszy? Na emeryturę z ZUSu nie ma co liczyć, ale jak obywatel chce zabezpieczyć sobie emeryturę kupując nieruchomości, to już może tylko 5 bo będzie miał za dobrze.... A fundusze się śmieją, bo będą zakładać spółki na które będą kupować maksymalnie 5 mieszkań i będą dalej skupywać mieszkania w najlepsze... TO JEST PO PROSTU KPINA ZE SPOŁECZEŃSTWA....
bartel1
Skoro tak bardzo się boją, że fundusze wykupią wszystkie mieszkania to w jakim celu nakładane są podatki i obostrzenia na inwestorów indywidualnych? Patrząc na działania naszego rządu, to właśnie robią wszystko żeby funduszą było jeszcze łatwiej skupywać mieszkania... Na emeryturę z ZUSu nie ma co liczyć, ale więcej niż 5 mieszkań Skoro tak bardzo się boją, że fundusze wykupią wszystkie mieszkania to w jakim celu nakładane są podatki i obostrzenia na inwestorów indywidualnych? Patrząc na działania naszego rządu, to właśnie robią wszystko żeby funduszą było jeszcze łatwiej skupywać mieszkania... Na emeryturę z ZUSu nie ma co liczyć, ale więcej niż 5 mieszkań obywatelu nie możesz mieć bo jescze będzie Ci za dobrze.... Co za kraj....
websterdxb
Rząd zapomina że na te 30 tyś mieszkań z kredytem 2 % będą się musieli zrzucić wszyscy obywatele - także kredyt tak naprawde tyle samo będzie kosztować tylko teraz nie sam kredytobiorca będzie go płacić ale wraz z sąsiadami z całej Polski
r4k
Należy w ogóle ukrócić wszelkie inwestycje i handel bo to spekulacja, a spekulacja to zło.
Handel powinien odbywać się tylko w sklepach Społem i na stacjach Orlen.

Powiązane: Polityka mieszkaniowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki