REKLAMA

Kumoch: W obliczu zagrożenia Ukraina może liczyć na polskie wsparcie

2022-01-21 10:51, akt.2022-01-21 11:31
publikacja
2022-01-21 10:51
aktualizacja
2022-01-21 11:31
Kumoch: W obliczu zagrożenia Ukraina może liczyć na polskie wsparcie
Kumoch: W obliczu zagrożenia Ukraina może liczyć na polskie wsparcie
fot. Jakub Szymczuk / / KPRM/Twitter

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch poinformował w piątek, że w Wiśle zakończyły się dwudniowe konsultacje prezydentów Polski i Ukrainy - Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego. W obliczu zagrożenia Ukraina może liczyć na polskie wsparcie - oświadczył.

O zakończeniu konsultacji, które dotyczyły bezpieczeństwa regionalnego, Kumoch poinformował na Twitterze.

"W obliczu zagrożenia Ukraina może liczyć na polskie wsparcie. W ciągu najbliższych tygodni będą dalsze rozmowy przedstawicieli prezydentów z moim udziałem" - przekazał szef BPM.

W czwartek Kumoch informował, że tematem rozmów prezydentów Polski i Ukrainy jest sytuacja wokół ukraińskich granic. "Polska wspiera Ukrainę, jasno mówi, że nie będzie zgody na agresywną politykę Rosji" - podkreślił wówczas prezydencki minister.

W czwartek wieczorem w TVP Info szef BBN Paweł Soloch pytany był, czy Polska udzieli Ukrainie pomocy militarnej w sytuacji koncentracji wojsk rosyjskich przy granicach naszego sąsiada. Pytanie padło w kontekście już udzielonej przez państwa NATO pomocy dla Ukrainy - jak np. pomocy w postaci sprzętu wojskowego udzielonej przez Brytyjczyków - a także zapowiedzi udzielenia takiej pomocy przez kolejne państwa Zachodu. "O tym rozmawiają m.in obaj prezydenci" - powiedział wówczas Soloch.

Wskazywał, że omówione będą "możliwości wsparcia Ukrainy również w zakresie materialnym, a nie tylko w zakresie wsparcia politycznego". Szef BBN dodał, że przed spotkaniem z Zełenskim polski prezydent omówił tę kwestię w gronie przedstawicieli polskiego rządu, w tym kierownictwa: MON, MSZ i MSWiA.

Rosja chciałaby prawnych gwarancji nierozszerzenia NATO, m.in. o Ukrainę, oraz wycofania się infrastruktury Sojuszu do granic z 1997 r. W przypadku niezrealizowania tych żądań Moskwa zapowiada kroki, w tym militarne, chociaż nie precyzuje, jakie mogłyby to być działania.

Ukraina i państwa zachodnie uważają, że skoncentrowanie przy ukraińskiej granicy przez Rosję ponad 100 tys. żołnierzy ma służyć wywarciu presji na Kijów i wspierające go państwa. Eksperci wojskowi oraz zachodnie rządy mówią o realnej groźbie rosyjskiej agresji.(PAP)

Wszelka agresja na Ukrainę -  mała czy duża - będzie miała dla Rosji dużą cenę

Wszelka agresja na Ukrainę, mała, czy duża, będzie miała dla Rosji dużą cenę; przede wszystkim w postaci sankcji - powiedział szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch. Poinformował, że uruchomiony zostanie specjalny kanał kontaktów między prezydentami Polski i Ukrainy.

"Mówiąc zupełnie na poważnie - Rosja musi sobie zdawać sprawę z tego, że wszelka agresja wobec Ukrainy - nieważne, czy nazwiemy ją małą, czy dużą agresją, będzie miała dla niej dużą cenę. Przede wszystkim będzie to cena w postaci sankcji, a po drugie będzie to cena w postaci doprowadzenia do ofiar, również po swojej stronie" - zaznaczył Kumoch.

Poinformował także, że "jeśli chodzi o tematykę ukraińską, w tym tematy trudne - bo nie ma co przed nimi uciekać" - ustalono, że w ciągu najbliższych dwóch, trzech tygodni dojdzie do co najmniej dwóch spotkań. "Na poziomie moim czy szefa kancelarii prezydenta Ukrainy, z jednej strony mojego odpowiednika, ambasadora (Andrija) Sybihy, z którym będziemy rozmawiali o ruszeniu z miejsca kilku ważnych istotnych tematów, w tym również spraw trudnych" - powiedział prezydencki minister. (PAP)

Autorka: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka

sdd/ mok/

Źródło:PAP
Tematy
Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Komentarze (6)

dodaj komentarz
jaho31
dlaczego Ukraina zablokowała tranzyt kolejowy przez swoje terytorium do Polski?
czy to w ramach przyjaźni sąsiedzkiej?
czy banderowcy na Ukrainie stanowią poważną siłę polityczną aby prowadzić tak
szeroko zakrojone przeciwko Polsce działania?
samsza
Czy w wypadku zagrożenia Polska może liczyć na wsparcie Ukrainy ?
katzpodola
Może właśnie banderowcy ogłosili ten rok rokiem Bandery. Zabite deskami Lwy na Cmentarzu we Lwowie dalej bez zmian, wysuwanie roszczeń do ziemi przemyskiej i chełmszczyzny.
wielblad13
na pewno nie może liczyć na moje wsparcie! to nie jest nasz sojusznik! to wrogi nam kraj! brak rozliczenia ludobójstwa włącznie z zakazem pochówku pomordowanym bezbronnym Polakom a teraz jeszcze blokada transportu kolejowego w kierunku Polski czynią z nich wrogów... jakich dowodów jeszcze potrzebujecie??? za pośrednictwem Chin powinniśmy na pewno nie może liczyć na moje wsparcie! to nie jest nasz sojusznik! to wrogi nam kraj! brak rozliczenia ludobójstwa włącznie z zakazem pochówku pomordowanym bezbronnym Polakom a teraz jeszcze blokada transportu kolejowego w kierunku Polski czynią z nich wrogów... jakich dowodów jeszcze potrzebujecie??? za pośrednictwem Chin powinniśmy zwiększyć przepustowość transportu kolejowego przez Białoruś i ominąć ten wrogi nam kraj...
mesten
Jak na ruska to dobrze piszesz po polsku.

Powiązane: Inwazja Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki