Kulisy wykuwania tarczy finansowej [Podcast]

Bezprecedensowa operacja zasilenia polskich firm w płynność powstawała w równie bezprecedensowych okolicznościach. „War roomy”, nocne konsultacje i ponadinstytucjonalna współpraca umożliwiły uruchomienie kroplówki, która w tydzień dostarczyła zarażonym koronawirusowym przestojem firmom kwotę 8,7 mld zł.

Operacji wykucia tarczy finansowej nadano kryptonim „Arka”.

– Informację, że ruszamy z przygotowaniami, dostaliśmy tuż przed weekendem wielkanocnym – mówi Jarosław Rot, dyrektor odpowiedzialny za wdrożenie tarczy w Banku BNP Paribas. Z jego opowieści wyłaniają się wyzwania, z jakimi mierzyli się pracownicy banków pracujący nad wdrożeniem tarczy do swoich systemów transakcyjnych.

Zanim jednak sygnał dostali bankowcy, parametry „Arki” wyliczył Polski Fundusz Rozwoju, a zatwierdziła je Kancelaria Premiera. Prezes PFR, Paweł Borys opowie w jaki sposób powstawały wyjściowe założenia tarczy.

Aby pieniądze trafiły na konta firm, trzeba je było najpierw… stworzyć. O tym, jak wyglądały początki i jakie będą konsekwencje największej w historii operacji zasilania rynku pieniędzmi prosto z Narodowego Banku Polskiego tłumaczy Mikołaj Raczyński, dyrektor w Noble Funds TFI.

Jak podaje PFR, średni czas wypłat środków z tarczy to ok. 24 godzin od wpłynięcia poprawnie wypełnionego wniosku. Sławomir Dudek, główny ekonomista Pracodawców RP opowie o tym, jak firmy przyjęły ten program, co mogą zrobić, by z niego… nie skorzystać, a także zgłosi kilka zastrzeżeń w sprawie wpływu tarczy na finanse publiczne.

Na deser rozmowa z Wojciechem Paczosem, wykładowcą Uniwersytetu Cardiff, który opracował plan wyjścia gospodarki ze stanu hibernacji i ma kilka ciekawych pomysłów na temat tego co powinno wydarzyć się, gdy tarcza już nie będzie już firmom potrzebna.

Wszystkie odcinki Pulsu Biznesu do słuchania znajdziecie na stronie pb.pl/dosluchania i w aplikacjach podcastowych, w tym na Spotify i Apple

Paweł Sołtys

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne