Kukiz chce kontroli obywateli nad państwem i jego finansami

Kontrolę obywateli nad państwem i finansami publicznymi oraz przywrócenie bezpieczeństwa państwa - postulował Paweł Kukiz podczas konwencji wyborczej w sobotę w Zakopanem. Domagał się też nowej konstytucji, która "rozwali partiokratyczno-urzędniczą arystokrację".

(fot. Tomasz Rytych / EastNews)

Ruch Kukiza będzie robił wszystko, aby Sejm stał się konstytuantą, aby pracował nad nową proobywatelską konstytucją, która rozwali partiokratyczno-urzędniczą arystokrację. Dopóki nie napiszemy nowej konstytucji i nowego prawa, będziemy szli w przepaść, będziemy się wyludniać, a nasz naród stanie się jedynie tanią siłą roboczą. Jesteśmy jednym z najwspanialszych narodów świata, pracowitym, sumiennym i sprytnym - mówił Kukiz.

Jego zdaniem nowa konstytucja powinna dać większe uprawnienia prezydentowi, aby głowa państwa mogła wydawać dekrety z mocą ustawy. Musimy wprowadzić system prezydencki i zmienić ordynację wyborczą na jednomandatowe okręgi wyborcze. Obecnie to wodzowie partii wskazują, kto zasiądzie w Sejmie - stwierdził.

Kukiz zapowiedział, że jego ruch będzie żądał zniesienia progu referendalnego. Mówił też o potrzebie gruntownej reformy wymiaru sprawiedliwości.

Obecnie mamy do czynienia z wymiarem niesprawiedliwości. Sędziowie powinni być wybierani przez obywateli, spośród osób z dziesięcioletnim doświadczeniem w zawodzie prawniczym. Sprawy sądowe ciągną się latami, doprowadzają ludzi do utraty zdrowia, a nawet życia - mówił Kukiz. Jego zdaniem w Polsce powinien być wprowadzony taki system, w którym rozprawy sądowe muszą się odbywać dzień po dniu.

Zwrócił uwagę, że urzędy państwowe powinny być zdecentralizowane. W - Polsce wszystko dzieje się w Warszawie - tam są siedziby wszystkich urzędów czy korporacji - wskazał.

Kukiz zaproponował też jednoprocentowy podatek przychodowy od każdego podmiotu. Taki podatek miałby być płacony pod warunkiem, że 40 proc. zarobionych pieniędzy podatnik byłby zobowiązany zainwestować, w przeciwnym razie musiałby zapłacić 40-proc. podatek dochodowy.

Przy naszej kreatywności i pracowitości w takim systemie podatkowym jesteśmy w stanie odbudować Polskę w ciągu kilku, kilkunastu lat. Obecne przepisy i ustawy podatkowe powodują, że przedsiębiorca nie jest w stanie normalnie funkcjonować. Na tym chaosie podatkowym zyskują największe korporacje, które stać na zatrudnienie najlepszych prawników znajdujących takie obejścia w przepisach, by można było wyprowadzić pieniądze z Polski - mówił Kukiz.

Zauważył, że w ciągu 5 lat w latach 20082012 obce korporacje wyprowadziły z Polski około 50 mld dolarów. Jesteśmy czesani przez wszystkich. Władza działa na zlecenie obcych korporacji - zarzucił Kukiz.

Ocenił ponadto, że pomysł 500 zł na dziecko to mamienie wyborców obietnicą jałmużny. Zostawcie moje pieniądze do mojej dyspozycji. Jak macie czelność mówić, że wy mi coś dajecie, skoro zabieracie 70 proc. moich pieniędzy i rzucacie mi ochłap - krytykował.

Dodał, że służby mundurowe powinny być absolutnie niezależne od polityków. Komendanci policji zmieniają się wraz z władzą państwową. Jakim prawem wojewoda czy starosta ma zatwierdzać komendanta policji? pytał retorycznie na zakończenie i powołał się na przykład USA, gdzie szeryf wybierany jest przez ludzi. (PAP)

szb/ son/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 ~Fran

I teraz wyobraźmy sobie, że mamy wybierać komendanta okolicznej komendy jak nawet tych policjantów nie znamy i nie oczy nie widzieliśmy. Wielu z nich przyjeżdża spoza danego regionu albo zostają tu przydzieleni... Świetny pomysł, naprawdę gratuluję logiki, czapki z głów.

! Odpowiedz
0 6 ~endi

Wybierzmy Kukiza , zawsze ktoś nowy jest lepszy od starego " ładu " PO - PSL - PIS , jak się okaże ubeckim agentem dostanie kopa w d. i będą przedterminowe wybory jak w Egipcie

! Odpowiedz
0 5 ~zerro

"Kukiz chce kontroli obywateli nad państwem i jego finansami" Coś POdobnego, czego mu się zachciewa!? Skandal; w demokracji a'la jude kontrola państwa przez obywateli niedopuszczalna! ;)

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
6 9 ~kc

dobrze mówi , ale co z tego jak przy sobie nie potrafił zebrać ludzi którzy by zorganizowali w terenie ekipy do działania [brak zainteresowania tymi którzy by działali w terenie mimo ich zgłoszenia } on sam to za mało . Jego sukces nie został prawidłowo zagospodarowany , po wyborach będzie mu jeszcze trudniej wprowadzić swoje hasła.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 6 ~Obywatel

Ludzie, których przyjął to chyba sami agenci, którzy zastosowali starą sprawdzona metodę rozwalania wszystkiego: "dziel i zwyciężaj". W przypadku "partii" Kukiza widać to jak na dłoni... Zresztą sam się przyznał oficjalnie że ma znajomego ubeka po to żeby wiedzieć kto jest kim. Tylko jaką ma gwarancję że ubek mówi mu prawdę? A może gra na Kukizie jak na skrzypcach? Jedyny sposób żeby wygrać z kłamstwem to prawda a nie więcej kłamstwa...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 0 ~lel odpowiada ~Obywatel

znajomy ubek świadczy tym bardziej o tym jak K. się wkopał. Tu chęci czy deklaracje K. nie mają znaczenia.

! Odpowiedz
5 14 ~x-y-z

Odsłuchałem i w pełni się zgadzam. Właśnie tego Polska potrzebuje - powrotu do normalności, , a tego żaden z obecnych polityków nie chce. Więc jak chcemy żeby zmieniło się na lepsze, to trzeba tych dotychczasowych władców odsunąć od władzy i rozliczyć za ich dokonania.

! Odpowiedz
1 0 ~x-y-z

https://www.youtube.com/watch?v=ZKWJ1_YAKIU

! Odpowiedz
0 2 ~hmm

ciasteczka się kruszą

! Odpowiedz
10 6 ~lel

postulaty jak sprzed zburzenia Bastylii w końcu XVIII w. chyba jednak za rewolucją nie będę

! Odpowiedz
1 23 ~Obywatel

Ależ mamy pełną kontrole, tyle że z niej nie kożystamy. Bo uwierzyliśmy że nie mamy. Art. 4 Konstytucji RP a w szczególności pkt 2. ("...lub bezpośrednio") wyraźnie o tym mówi. Sami doprowadziliśmy do sytuacji że decyzje dotyczące CAŁEGO Narodu, bez żadnych konsekwencji, podejmuje garstka "samozwańców"...

! Odpowiedz
5 24 ~plazowicz

To co mówi Kukiz niestety dla większości jest szokujące (przede wszystkim kontrola obywatelska rządzących) i dlatego tutaj jeszcze długo nie będzie normalnie. Polacy to naród niewolników, łatwo dających się manipulować tanich rąk do pracy. W głowie się im nie mieści, że można inaczej, chociaż trochę bardziej normalnie...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 12 ~asdasdasd

niby jak tego dokonać. jeśli urzędnik, polityk czy inny "wybraniec narodu" ma łapę na kasie to i tak znajdzie sposób by to wykorzystać. taka jest natura ludzka i zadne przepisy czy regulacje tego nie zmienia.
jedynym skutecznym rozwiązaniem jest zmniejszyc obszary, w ktore panstwo ingeruje. panstwo powinno zajmowac sie tylko wojskiem, sadami i policja a cala reszte pozostawic nalezy w gestii obywateli. wowczas kazdy sam decyduje co kupuje, jak i kiedy.
takie podejscie proponuje partia KORWiN. to jest prawdziwa zmiana systemu a nie wymiana "ICH" na "NAS". zwlaszcza gdy mowi o tym Kukiz, ktory nawet na listach ma ludzi z lapanki. ludzi bez zadnej wspolnej idei, ktorych jedyna umiejetnoscia jest wygryzc innych z listy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 8 ~plazowicz odpowiada ~asdasdasd

Wspólną ideą są JOW, czyli coś co z miejsca wyrwałoby wyborców z letargu w jakim obecnie są, więc mijasz się z prawdą. W obecnym systemie nie mam nawet biernego prawa wyborczego, jak zwykły obywatel USA, Kanady czy UK. Żeby je uzyskać musze zapisać się do jakiejś bandy. A tam muszę wyszarpać sobie jak najwyższe (wybieralne) miejsce na liście. I tak funkcjonuje całe państwo. Nazywasz to łapanką? To fundamentalna sprawa. Korwin jest przeciwny w ogóle demokracji, przy czym głośno pyskował przeciw JOW, imponuje mu "sprawny" Putin, więc o czym z nim rozmawiać? Kogoś tak bardzo marginalizującego prawą stronę polskiej sceny politycznej ze świecą szukać.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 7 ~plazowicz odpowiada ~asdasdasd

A co do planów gospodarczych Kukiza to masz np. tutaj:

"Kukiz ma dobry plan, Polska wymaga zmiany jak na początku lat 90-tych - Andrzej Sadowski "

https://www.youtube.com/watch?v=ZKWJ1_YAKIU

Nie pisz więc o jakiejś zbieraninie z łapanki.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil