Kuczyński: wydłużenie wieku emerytalnego jest konieczne

Wydłużenie wieku emerytalnego jest konieczne, ale sposób, w jaki rząd to przeprowadza pozostawia wiele do życzenia - uważa analityk rynków finansowych Piotr Kuczyński.

"Dobrze, że wiek emerytalny będzie podwyższany stopniowo, społeczeństwo jednak miało za mało czasu na przedyskutowanie tego problemu i oswojenie się z nim" - ocenia ekonomista w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową. Brak zgody społecznej na tak poważną zmianę to duży problem - podkreśla Piotr Kuczyński. Przypomina, że w Niemczech w 2007 roku zgodziła się i koalicja i opozycja. Dali sobie pięć lat i tam reforma wchodzi w życie dopiero od roku 2012. Reformą nie są objęci sześćdziesięciolatkowie, co oznacza, że ich prawa nabyte zostały uszanowane.

Piotr Kuczyński uważa, że rząd miał możliwość dogadania się nawet ze związkami zawodowymi, ale tej możliwości nie wykorzystał. Według analityka, to co proponuje szef Solidarności Piotr Duda jest całkiem rozsądne i pewnie związki zgodziłyby się na wydłużenie wieku emerytalnego, gdyby rząd przeprowadził z nimi wystarczające rozmowy.

Problemem jest również duże bezrobocie w Polsce, które sprawia, że Polacy boją się, że nie będą mieli możliwości dopracowania do 67 lat - zwraca uwagę Piotr Kuczyński . Dodaje, że cząstkowe świadczenia, o których mówi rząd, sprawy nie rozwiązują, gdyż będą one bardzo niskie.

Argumenty, że za trzydzieści lat zabraknie rąk do pracy, to "maltuzjańskie opowieści" - ocenia ekonomista. Wyjaśnia, że Malthus też mówił, na przełomie XVIII i XIX wieku, iż będzie tyle dorożek, że ludzie będą chodzić po kolana w odchodach końskich. Tymczasem wymyślono samochód. Postęp techniczny w ciągu najbliższych 30 lat będzie trwał i nie wiadomo jakie będzie zapotrzebowanie na pracę. Może być bardzo niewielkie. A na prace wymagające niskich kwalifikacji może być znikome. Nie opowiadajmy więc o tym, że zabraknie rąk do pracy - mówi Piotr Kuczyński.

Zgodnie z przyjętym dzisiaj przez Sejm projektem wiek emerytalny będzie wydłużany co cztery miesiące o jeden miesiąc. Oznacza to, że mężczyźni mieliby przechodzić na emerytury w wieku 67 lat w roku 2020, a kobiety w roku 2040. Wynika to stąd, że obecny wiek emerytalny kobiet wynosi 60 lat a mężczyzn 65 lat.

Projekt przewiduje też możliwość przejścia na tak zwane emerytury częściowe czyli wcześniejsze. Mężczyźni mogliby przechodzić na takie świadczenia w wieku lat 65 , kobiety zaś po ukończeniu 62 roku życia. Taka wcześniejsza emerytura nie byłaby jednak możliwa bez odpowiedniego stażu pracy wynoszącego dla kobiet 35 lat i dla mężczyzn 40 lat. Zgodnie z projektem wysokość emerytury częściowej ma wynosić 50 procent emerytury pełnej. Pobieranie takiego częściowego świadczenia wpłynie na wysokość emerytury, którą będzie można otrzymać po ukończeniu 67 lat. Będzie ona pomniejszona o sumy wypłacane wcześniej w ramach emerytury częściowej.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR) Elżbieta Łukowska/ pbpŹródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~gazda

Pan Kuczyński zapewne uważa, iż Polacy nie czytają co sie dzieje we Francji czy wcześniej w Holandii. (padły rządy bo nie chciano zaciskania pasa). Czyli mądrzy Polacy, a głupi Francuzi i Holendrzy??? Nie uwierzę w to Panu.

! Odpowiedz
0 0 ~polskadogorynogami

Konieczne to są wybory aby znieść tę ekipę oszustów. Ale najlepiej to się pewnie czują wyborcy gumowego penisa, młodzi, dobrze wykształceni, ale przede wszystkim wzorowo zrobieni w penisa przez starego cwanego lisa.
A panu Kuczyńskiemu chciałbym przypomnieć, że to kapitał ma pracować na ludzi a nie odwrotnie.

P.S.
Podobno jest nowa teoria. Papała sam do siebie strzelił, trzy razy, w tył głowy. Widział to Kalafior, który obecnie odsiaduje dwuletni wyrok za wielokrotne zabójstwa i gwałty.

Pokaż cały komentarz !
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil