Kuczyński: konieczne są wyższe stawki podatkowe PIT

Ekonomista Piotr Kuczyński uważa, że rząd powinien przywrócić na kilka lat wyższe stawki podatkowe PIT oraz wyższą składkę emerytalną aby zdecydowanie ograniczyć wysokość długu publicznego. Jego zdaniem pozwoliło by to uzyskać wyższe wpływy do budżetu o kilkadziesiąt miliardów złotych i dać czas na przeprowadzenie poważnej reformy finansów publicznych.

Poprzedni rząd obniżył stawki stawki podatkowe z 19 do 18 procent i zrezygnował z dwu kolejnych stawek 30 i 40 procent na rzecz jednej 32 procentowej. Tym samym więcej pieniędzy zostało w portfelach Polaków ale znacznie mniej wpłynęło do budżetu.

Piotr Kuczyński w rozmowie z IAR zaznaczył, że działanie zmierzające do ograniczenia deficytu budżetowego do 3 procent w ciągu czterech lat są jedynie zabiegami księgowymi polegającymi na nie wliczaniu do długu zobowiązań wobec OFE oraz pieniędzy wydawanych na budowę dróg.

Wczoraj rząd przyjął projekt budżetu państwa na przyszły rok. W dokumencie, który zostanie przesłany do Sejmu zapisano ponad 40-miliardowy deficyt. Dochody państwa w 2011 roku mają wynieść ponad 272 miliardy 300 milionów zaś wydatki przekroczą 313, 5 miliarda złotych. Rząd przewiduje wzrost PKB o 3,5 procent, a inflacji o 2,3 procent.

Rząd przyjął też strategię zarządzania długiem publicznym na najbliższe 4 lata, której celem jest minimalizacja kosztów obsługi długu publicznego.

Rząd uważa, że w najbliższych latach relacja długu do PKB będzie bliska 55 procent. Przekroczenie tej granicy będzie skutkowało bardzo drastycznymi cięciami wydatków i podniesieniem podatków. Jak zapisano w strategii ryzyko przekroczenia bariery zapisanej w ustawie o finansach publicznych minie dopiero w 2014 roku kiedy to relacja długu publicznego do PKB powinna spaść poniżej 53 procent.

Informacyjna Agencja Radiowa
Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~paolo

buhahahah, panu Kuczyńskiemu to już naprawdę dzię-ku-je-my!!!
ten gość siętylko ośmiesza ogłaszając co rusz swoje pseudo-analizy! których sprawdzalnośc jest porównywalna do rzutu monetą" reszta-dziś giełda rośnie, orzełek-będzie spadać!

! Odpowiedz
0 0 ~Janusz

Fajnie się gada jak żeruje się na społeczeństwie ! Jednym z przykładów totalnej patologii prócz p. J. Paetza jest Szeregowy p. Sławoj Lechu Głodź ta moralność śmiechu tylko jest warta, a nie ma kaca pseudo hierarcha kościelny ,że awansował po ciemnych układach w trybie przyspieszonym w Wojsku Polskim, ażeby brać za nic nie robienie kilkutysięczną bardzo wysoką emeryturę Generalską i to ma być wzór moralności i uczciwości ? A maluczkim prawi on i tzw. kościół frazesy o życiu w ubóstwie ! WSTYD i ZAKŁAMANIE ! Czas wielki wypowiedzieć kosztowny patologiczny KONKORDAT czyli chamską daninę na rzecz pasibrzuchów z WATYKANU itd. itp. patologię. Prawo do wszystkich winno być jedno a czarne draństwo wymyśliło sobie własne prawo tzw. kanoniczne i unikają odpowiedzialności. Kiedy tzw. politycy uwolnią się od czarnej zarazy cerberów Watykanu ?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~zx

przecież kuczński to nie jest ekonomista, niech ktoś sprawdzi jego kwalifikacje!!
to tak jakby lady gaga wypowiadała się na temat muzyki klasycznej

! Odpowiedz
0 0 ~myślący

ten ekonomiczny ignorant chce zabrac ludziom wiecej pieniedzy tak by kupili jeszcze mniej drogich przez podwyzki podatkow rzeczy - i wzrosnie bieda i bezrobocie

a podatki potrzebne na zasiłki

! Odpowiedz
0 0 ~dbhedgbjnjono

a kiedy zostaną wprowadzone zmiany postulowane w tzw. "pakietu szejnfelda-kluski"?

! Odpowiedz
0 0 ~jakotakopisze

Czyżby doświadczenie wyniesione z WGI zdominowało Pański mózg? Łojenie klientów i podatników. Co za różnica?

! Odpowiedz
0 0 ~toja

Piotrus idzie ku socjalizmowi i swietlanej przyszlosci

! Odpowiedz
0 0 ~Greeder

Następny mundry, co szuka pieniędzy w kieszeniach ludzi, zamiast w cięciu wydatków.

! Odpowiedz
0 0 ~Goły i wesoły

Gdzie i skąd oni tego "geniusza" wykopali. Niech go szybko zakopią bo jeszcze bardziej spadną dochody budżetowe ...

! Odpowiedz
0 0 ~tis

Anal to największe świństwo ktore Cie może spotkać, podatki - juz dawno place ich mniej uciekam a teraz bede musiał jeszcze bardziej uciekac od płacenia tym nierobom ! Rząd Twój Wróg !

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne