Kuczyński: PPK z opóźnionym zapłonem

Inauguracja działalności Pracowniczych Planów Kapitałowych wypadła mocno poniżej oczekiwań. Z pierwszych danych napływających z rynku wynika, że ok. 60 proc. pracowników dużych firm (które, zgodnie z ustawą, jako pierwsze podpisują umowy o prowadzenie PPK dla swoich załóg) złożyło deklarację o wypisaniu się z oszczędzania w ramach PPK. Tymczasem początkowe szacunki zakładały, że z PPK zrezygnuje 2 razy mniej pracowników.

Na ten temat, a także o gospodarczych wątkach w exposé Mateusza Morawieckiego, stopach procentowych w Polsce i Europie oraz międzynarodowych wydarzeniach wpływających na notowania rozmawiamy z Piotrem Kuczyńskim, analitykiem rynków finansowych, w podsumowaniu tygodnia na rynkach na Bankier.pl.

PS

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 2 sawkaa

Ja nie uważam, żeby ten program był jakiś zły czy niekorzystny dla ludzi. Od wielu lat w innych krajach się sprawdza i wszyscy w nim uczestniczący są zadowoleni, wielu moich przyjaciół w Wielkiej Brytanii pozytywnie się o nim wypowiada

! Odpowiedz
2 2 silvio_gesell

Za często mrugają więc kłamią. Tu jest ktoś kto nie mruga:
https://www.youtube.com/watch?v=u7lweNCCwS0

! Odpowiedz
1 19 jar1974

Klasa polityczna tyle razy okradla narod ,ze ludzie nie wierza polityka. Byly ksiazeczki mieszkaniowe lokaty dla dzieci!!!!!!! Bylo OFE za co buzek do dzisiaj jest na garnuszku niemieckim z pensja liczona w milionach za kadencje!!!!!! Coraz wiecej ludzi nawet kasy do banku nie nosi bo nie wierzy ze oddadza!!!!!!! Przyjdzie tusk i powie ze jak sa twoje to sobie je wyciagni!!!!! Nie dziekuje banda kretaczy

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 37 428ustka

ja daje na konto i nikogo nie musze sie pytac kiedy i ile moge wziac

! Odpowiedz
9 74 gerth

"PPK są właśnościa obywateli. Ja, Mateusz Morawiecki zapewniam państwa że te środki są prywatne, dziedziczone i nikt ich wam nie zabierze. W odpowiedni czasie wprowadzimy tylko malutką nocną popraweczkę w ramach której wypłaty z konta PPK zostaną objęte prawym i sprawiedliwym, równym, prostym 90% podatkiem."

! Odpowiedz
0 1 silvio_gesell

Bez zmiany konstytucji na pewno.

! Odpowiedz
24 22 emeryt_giełdowy

Panie Kuczyńskie - pytanko??
Kto i kiedy wprowadził limit 30-ść limitu składki na ZUS???
Dlaczego wtedy nikt nie kwestionował konstytucyjności tego rozwiązania.
Dlaczego wtedy nie wprowadzono do systemu podatkowego
Dlaczego Prof. Chmaj dopiero teraz odwołuje się do art 32 Konstytucji RP.
Pan sugeruje, że system emerytalny po wprowadzeniu limitu maxymalnej emerytury się rozsypie, ponieważ LEWICA zaproponowała stawkę maxymalną.
Osobiście sądzę , że propozycja czarnej lewicy, likwidacji limitu 30-ści spowodowałby większą katastrofę. Tylko niewiele osób z obecnego pokolenia 65+ miała by przyjemność oglądać to ta piękną katastrofę.
W chwili wprowadzania limitu 30-ści składek na ZUS zakładano, że osoby te będą odkładały nadwyżki na Prywatny Kapitał Emerytalny.
Nikt rozsądny z pokolenia 30-40+, kto uzyskuje obecnie przez 10-20 lat roczne wynagrodzenia na poziomie przekraczającym 150 tys. zł rocznie nie odkłada i/lub nie inwestuje swoich nadwyżek z myślą o przyszłości swojej emerytury. Nie sądzę, aby osoby które w ciągu 4 lat uzyskują wynagrodzenia roczne i odprawy z tytułu kontraktów menadżerski po 3-5 mln zł. nie zabezpieczali swojej przyszłego kapitału na emeryturę i rodziny.
Sam Pan powiedział, że Pan odkładał z myślą o przeszłości Takich jak Pan posiadających Prywatny Kapitał Emerytalny w tym kraju jest więcej. Ostatecznie Polak potrafi i umie zainwestować posiadany kapitał ........... .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 33 emeryt_giełdowy

Errata do "Dlaczego wtedy nie wprowadzono do systemu podatkowego" stawki np. 50% PIT dla osób, które zarabiają rocznie ponad 200 tys. zł.
https://www.forbes.pl/finanse/ilu-bogatych-ludzi-zyje-w-polsce-raport-kpmg/gx2jq3r
Nie wprowadzono, ponieważ taka stawka podatku dochodowego obciążyłaby bezpośrednio "lepszy sort" i "nową elitę", która uzyskuje takie wynagrodzenia z tytułu bycia członkami Zarządu Spółek.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
12 31 hatlik1

to nie drugi raz OKRADZIONO POLAKÓW TYLKO TRZECI KSIĄŻECZKI MIESZKANIOWE , OFFE .A TRZECI BEDZIE PPK!!!!!!!!! DLACZEGO RZĄD NIE ZAGWARANTUJE STOPY MINIMALNEGO ZYSKU 2% PONAD INFLACJĘ????????

! Odpowiedz
3 4 silvio_gesell

Bo nie rośnie populacja w tempie 2%.

! Odpowiedz
8 67 men24a

PiS tak długo darł moorde, że Tusk ukradł kase z OFE że sam zbiera teraz żniwo. Ludzie się zniechęcili i drugi raz nie dadzą się okraść (tak bynajmniej się im wydaje) Dlaczego opłata przekształceniowa 15% a nie podatek? Bo opodatkować można tylko raz więc różnie się to może jeszcze potoczyć w gorszych czasach, które nadejdą. Dlaczego ja przejdę do ZUS-u, sprawa prosta, tam nie ma pieniędzy więc nie będzie co ukraść a w IKE będą miliardy żywej gotówki, więc jak to obecna władza mówi....Kaczyński: Ja wiem, że przedsiębiorcy mają na kontach 290 mld zł, .......Ja wiem, że ludzie w skarpecie mają 180 mld zł,......i będzie, ja wiem że ludzie maja w IKE 120 mld zł. Socjalistów interesuje tylko jedno, gdzie i kto ma ukryte pieniądze bo są one im potrzebne. Jak to Margaret Thatcher mawiała, socjaliści rządzą do tego czasu w którym im się nie skończą cudze pieniądze. I na koniec, po co odkładać na emeryturę jak rząd i tak da 13 czy 14-tą emeryturę.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 45 mjwhite

Kiepski moment żeby ludziom obniżać pensje, za rogiem czeka fala podwyżek.

! Odpowiedz
4 73 rafal0177

Niestety nasze Państwo przez lata i to pod różnymi rządami okazało się niewiarygodne. Jeśli nie masz czegoś na swoim własnym rachunku to zawsze może to być po różnymi pretekstami odebrane i rozdane.

Ja odkładam regularnie w funduszach i lokatach na emeryturę i na nasze Państwo w ogóle nie liczę bo nie mam za grosz zaufania - i to wyjątkowo bez względu na ekipę rządzącą.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 21 lopez_emigrant

Nie bój, nie bój, Ciebie też okradną, jak nie państwo, to fundusze. Złodziei jest wszędzie pełno, szczególnie w instytucjach finansowych, a egzekwowanie dziurawego prawa jest kosztowne, czasochłonne oraz wykańczające zarówno psychicznie jak i fizycznie. Znam dwóch takich, którzy majątki stracili. Pomimo, że wygrali sprawy, to nigdy nie odzyskali straconych środków, ale okazali dobrą wolę i spłacają miesięcznie 100 do 150 zł.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 35 ryszard-taryfiarz

Nie byłbym taki pewny z tymi pewnymi środkami na swoim rachunku bo popatrzmy co było kilka lat na Cyprze. Jak już tak czarno patrząc to tylko gotówka albo sztablki złota

! Odpowiedz
1 10 lopez_emigrant odpowiada lopez_emigrant

Poprawka: ..., ale złodzieje okazali dobrą wolę i spłacają miesięcznie 100 do 150 zł.

! Odpowiedz
13 20 ryszard-taryfiarz

Te szacunki ile osób zostanie to pic na wodę. Przecież wiadomo, nikt na starcie nie będzie mówił, że jak się zapiszesz to będziesz w mniejszości. Ot taki chłyt marketinowy. Miejmy tylko nadzieję, że jak PPK dociągnie to ci bez PPK nie będą mieć żalu, że ktoś ma więcej. Jak z posiadaczami mieszkań za franki.

! Odpowiedz
15 4 nellington

Dzidzia, "Mieszkań za franki" jest może jakiś promil. Reszta to PLN-y indeksowane do franka. Cudowna inżynieria finansowa wczesnego wolskiego kapytalyzmu. Ale w gimnazjum o tym nie uczą, więc skąd masz niby o tym wiedzieć?

! Odpowiedz
1 1 ryszard-taryfiarz odpowiada nellington

A co za różnica ile jest mieszkań za franki. Chodzi o to, żeby niektórzy nie byli wielce zaskoczeni i oszukani za kilkanaście lat bo sobie nie odłożyli na cięższe czasy na lokacie, obligacjach, akcjach, IKE, IKZE, PPK, kruszczach czy gotówce.

! Odpowiedz
6 48 antek10

Na ostatni filar OFE tez sie łapali. Naiwnych nie brakuje. Nikt im nie zagwarantuje że za 30 lat wprowadzą równa emeryturę dla wszystkich bo aby wygrac wybory suwerena trzeba udobruchać.

! Odpowiedz
11 54 specjalnie_zarejestrowany2

Kto by tam siedział skoro bolszewicy szykują emeryturę maksymalną wypłacaną w denaturacie i parówkach z biedronki.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Partnerem sekcji o PPK jest:

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil