Kuczyński: Obyś żył w ciekawych czasach

2016 rok powoli, ale wreszcie - zbliża się do końca. Czy doczekamy końca roku we względnym rynkowym spokoju? Co czeka na nas za rogiem, w 2017 roku? W studio Piotr Kuczyński, główny analityk DI Xelion.

Michał Kryński: Trump tweetuje. Nie musi nic robić, mieć wpływu na gospodarkę, wystarczy mu Twitter.

Piotr Kuczyński: Zdaje się, że blisko 70% Amerykanów było za tym, żeby mu odebrać dostęp do Twittera. Ja się nie dziwię. Póki pan Trump nie jest prezydentem, to jeszcze można mówić brzydkie rzeczy o nim, bo potem to będzie znieważanie głowy państwa. Więc mogę powiedzieć, że pan Trump, jak dla mnie, jest człowiekiem niezbyt mądrym.

W zeszły piątek wychodziliśmy w dobrych nastrojach ze studia, ale znowu sytuacja w Polsce zdążyła się skomplikować.

To, co się dzieje w naszym Sejmie, to jest mały dramat. Znaczy nie mały, spory dramat. Wiadomo, że wyrzucenie tego posła z PO było bezsensowne kompletnie. A to przyjęcie budżetu w sposób dziwny – to jest prawdziwy dramat. Ja nie wiem, czy został właściwie przyjęty, nie wiem, nie będę wyrokował. Wiem za to, że są spore wątpliwości. A jak są wątpliwości, to ta ustawa powinna być głosowana jeszcze raz. To dla mnie nie ulega wątpliwości. Nawet jeżeli wszystko było w porządku, to trzeba jeszcze raz to przegłosować. No ale pan Kaczyński, powtórzę to jeszcze raz, jak to ludzie starsi, a jest ode mnie o rok starszy, to coś o tym wiem, stają się mniej elastyczni.

Zwłaszcza, że ten budżet nie jest tak karygodnie dziwny.

Jest problem, bo teraz popatrzmy. 13 stycznia Moody’s znowu wydaje rating. Wszystkie agencje znowu będą oceniały Polskę. I jak on do tego podejdzie? Jeżeli uzna, że nielegalnie został przyjęty budżet, to może obniżyć rating. Prasę mamy fatalną, po czymś takim będziemy mieli jeszcze gorszą. Że po czymś takim złoty i nasz dług nie reaguje kompletnie, to jest duży plus, ale czy tak samo będzie, gdy agencje ratingowe obniżą nam ocenę?

Panie Piotrze, czy będzie pan płakał po jednolitym podatku?

Płakać nie będę, ale jestem rozczarowany. Uzasadnienie było dla mnie mało sensowne. Uzasadnienie takie, że nie chcemy przyłożyć małym przedsiębiorcom nie ma sensu, bo przecież można to skalibrować tak, i nawet się o tym mówiło, że ci, którzy mają 19-procentowy PIT, nie zostaną tym uderzeni, bo tak zrobimy, że nawet będzie mniej. Więc to był tylko pretekst. Przemawia do mnie to, co mówił pan Janecki w Polsat News. Według niego niezwykle skomplikowane byłoby przeorganizowanie całego systemu zbierania podatków i zmiana systemów informatycznych, i według niego, nie byłoby możliwe zrobienie tego w rok. Gdyby tak to uargumentował wicepremier Morawiecki, to byłoby w porządku, a jego wytłumaczenia są niepoważne. Co mnie bardziej niepokoi, to sugestia, że innymi metodami będą dążyli do zmniejszenia klina podatkowego dla mniej zarabiających i podwyższenia dla więcej zarabiających, a to się da zrobić jedną ustawą. Zmianą progów podatkowych.

A jaki jest pana komentarz odnośnie włoskiego dekretu ratowania banków?

20 miliardów, ja czytałem, że jest potrzebne co najmniej 50, więc to za mało. Rynki rano reagowały w żaden sposób. Ale ten dekret nie rozwiązuje całkowicie sytuacji, to będzie dalej nad nami wisiało. Ale przynajmniej polski system bankowy jest bezpieczny. Jest najbezpieczniejszy według mnie w całej Europie.

Po co ewentualna zmiana prezesa GPW i kto mógłby zostać następcą pani Zaleskiej?

Obecna pani prezes została wybrana przez ministra skarbu Dawida Jackiewicza, którego już nie mamy. No i nowy prezes zostanie wybrany przez nowego ministra, i tyle. Jeżeli chodzi o szefa giełdy, to szef giełdy prowadzi przedsiębiorstwo „giełda”, czyli jest normalnym szefem firmy. Nie ma nic wspólnego z tym, czy indeksy rosną czy spadają. Inaczej mówiąc, każdy człowiek, który zna się na prowadzeniu biznesu, tam się zrealizuje. I nie będzie szkodził giełdzie.

Ostatnie pytanie standardowo o srebro i złoto. Co z nimi w 2017 roku?

Ja ciągle powtarzam, że złoto im bliżej 1100 USD za uncję, tym bardziej opłaca się je kupować. Jeżeli ktoś kupuje po to, żeby spekulować, to mu nic nie poradzę. Dla mnie „spekulować” to nie jest złe słowo, po prostu jeżeli ktoś chce zarobić bardzo szybko, to mu nic nie poradzę, bo może być różnie. Zależy od podwyżki stóp procentowych, jak będą trzy, to złoto będzie cierpiało, jak dwie to nie. Zależy od pomysłów Trumpa. Nic nie poradzę tym, którzy chcieliby zagrać na złocie, ale tym, którzy chcieliby trzymać 10% kapitału w fizycznym złocie, do czego zachęcam, to im bliżej 1100 USD tym lepiej, choć nie mówię, że na tym zarobicie.

Rozmawiał Michał Kryński

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 ~cybeHead

Miło się słucha Pana Piotra, dzięki za ten wywiad :-)

! Odpowiedz
2 6 ~Napierała

PiS = GESTAPO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

! Odpowiedz
2 7 ~ksiądz

PiS = mafia!!! PiS = dyktatura!!! PiS = zło!!! Kaczyński = Hitler!!! PiS = faszyzm!!!

! Odpowiedz
7 3 ~mm

"Pan Trump jest człowiekiem niezbyt mądrym" hahaha no to jeśli według kuczyńskiego ktoś kto jest od kilkudziesięciu lat miliarderem i wygrał wybory na prezydenta największego mocarstwa światowego nie jest mądry... Może według niego Petru który jest w rzeczywistości nikim i nic nie umie zrobić z sukcesem bo czego się nie dotknie to popsuje i nigdy nie dał pracy ludziom bo sam jest i był tylko najemnym pracownikiem - w tym momencie wynajęty przez zagraniczników żeby mącić pod ich korzyści jest mądry..

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 14 ~Higienistka

Proszę o pilna informacje w TVN24 gdzie się kapią i jak z higiena osobista u okupantów w sejmie

! Odpowiedz
5 5 ~ron

Za Stalina to pewnie byś wyśmiewała "kułaków" i własnych rodziców. Znam ten typ ludzi.

! Odpowiedz
WIG20 -0,08% 2 465,51
2017-10-20 17:15:00
NASDAQ 0,36% 6 629,05
2017-10-20 22:02:00
ROPA 1,05% 57,90
2017-10-20 22:58:00
WIG -0,04% 63 719,57
2017-10-20 17:15:00
WIG30 -0,04% 2 836,79
2017-10-20 17:15:00
MWIG40 0,24% 4 831,82
2017-10-20 17:15:00
DAX 0,01% 12 991,28
2017-10-20 17:36:00
SP500 0,51% 2 575,21
2017-10-20 22:07:00

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.

Przemek Barankiewicz - Redaktor naczelny portalu Bankier.pl

Jesteśmy najważniejszym źródłem informacji dla inwestorów, a nie musisz płacić za nasze treści. To możliwe tylko dzięki wyświetlanym przez nas reklamom. Pozwól nam się dalej rozwijać i wyłącz adblocka na stronach Bankier.pl

Przemek Barankiewicz
Redaktor naczelny portalu Bankier.pl