Kuczyński: Jastrzębia Janet

Stało się: stopy procentowe w USA wzrosły do 0,5-0,75%, a Janet Yellen zapowiedziała trzy podwyżki w 2017 roku, choć nadal nie wiadomo, co z pomysłami prezydenta elekta Donalda Trumpa. Na własnym podwórku mamy ekspresowy podpis prezydenta pod nowelizacją VAT - domkniemy lukę czy pogrążymy przedsiębiorców? I co z indeksami do końca roku? W studio Piotr Kuczyński, główny analityk DI Xelion.

Michał Kryński: Janet Yellen dostarczyła odrobinę rozrywki. Trudno mówić o niespodziance, bo podwyżek i tak się spodziewaliśmy, tylko chyba niektórzy spodziewali się, że będzie bardziej gołębia.

Piotr Kuczyński: No tak, trochę to dziwne było. W zasadzie z tej matrycy poglądów wynika, że przedtem oczekiwano, że będą dwie podwyżki w przyszłym roku. Teraz trzy. Oczywiście to jest wszystko palcem na wodzie pisane, podwyżki zależą od tak wielu czynników, zupełnie w tej chwili nie do przewidzenia. Tysiąc rzeczy może się zmienić w przyszłym roku. Dziwi mnie, że tak mocno zareagował dolar na opowieści z lasu, z niczego wzięte. Złoto oczywiście dostało po głowie, ale ciągle mówię i podkreślam, to wcale nie jest przesądzone, że będą trzy podwyżki, nie jest przesądzone, że będą dwie podwyżki, nic nie jest przesądzone.

Wsiadłby pan do samosterującego się samochodu?

Wsiadłbym, bo jak wiem, to w tychże samochodach kierowca przynajmniej na razie jest. Pewnie jako nowinka traktowałbym to z dużą wątpliwością, ale pewnie bym wsiadł. Chociaż niech pan spojrzy na metro w Dubaju. Tam nie ma maszynisty. Podobna sytuacja może być z taksówkami, im lepsza będzie sztuczna inteligencja, tym bardziej bezpieczny będzie taki transport.

Czy wierzy pan w to, że administracja Obamy zdążą jeszcze coś zrobić z Trumpem?

Nic nie zrobią. Naprawdę musieliby wykryć jakiś spisek, który spowodował, że wygrał Trump. Nie byłoby trudno znaleźć taki spisek, ale obawiam się, że mogłoby to doprowadzić do rewolty. Chyba lepiej strawić tego Trumpa przez te kilka lat.

Czy Trump na stanowisku jest bardziej na rękę Putinowi?

Ja jak słyszę nasze wiadomości, to słyszę, że Putin steruje całym światem. Szczególnie śmieszy mnie jak amerykańska dziennika mówi, że wie, że Putin osobiście sterował akcją pt. hakowanie wyborów w USA. To jest taka głupota, że aż głowa boli. Niewątpliwie w jego interesie, w interesie Rosji, jest to, żeby Unia Europejska nie trzymała się razem i żeby dogadać się ze Stanami Zjednoczonymi.

Koniec roku na polskim WIG-u. Czy będą jeszcze jakieś niespodzianki?

Zostały niecałe dwa tygodnie, to indeksy może jeszcze zostaną trochę podciągnięte, chyba że coś nadzwyczajnego się wydarzy, ale nie sądzę, bo co to miałoby być? To, co jest na Wall Street, to jest szaleństwo. Jest taki organ regulacyjny, który ocenia stabilność całego systemu finansowego, i oni ostrzegali, że wyceny są na tak wysokich poziomach, że tego typu wyceny prowadziły do potężnych spadków indeksów w bliskim czasie. Przewidują, że będą spadki indeksów i cen obligacji. Z tymi obligacjami to jest bardzo prawdopodobne, bo znowu rentowność obligacji trzydziestoletnich dąży ku trzydziestoletniemu kanałowi spadkowemu.

Prezydent zdążył podpisać nowelizację VAT. Czy wierzy pan w zapewnienia o zawężaniu luki VAT-owej?

Będą robili wszystko, bo muszą robić wszystko, żeby ta luka była jak najniższa. Dzisiaj, w którejś z gazet czytałem, że przedsiębiorcy czują się dociskani do muru. A dzisiaj w wywiadzie pana Jarosława Kaczyńskiego czytamy, że oni i tak jeszcze nie wytoczyli najcięższych dział.

Panie Piotrze, jeszcze pytanie od Piotra. W co inwestować, gdyby doszło do przeceny obligacji?

Wtedy ratunkiem jest tylko złoto, które dąży sobie do 1100 USD. Czyli wraca do poziomu, o którym mówiłem, że warto wtedy kupować.

A co z miedzią?

Miedź zależy od dwóch elementów: Chiny oraz nadzieje na to, że jeżeli Trump rzuci ten bilion dolarów na infrastrukturę, to będzie zapotrzebowanie na miedź. A jak będzie potrzebna miedź to ceny pójdą w górę. Na razie gramy na obietnice Trumpa.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 3 ~korba

Pan Kuczyński to sympatyczny gość, ale geriatryczny "increment" już aureolą nad głową świeci. Zbyt dużo rutyny, niestety trochę skostniały, brak świeżości myślenia, ale cóż: tempus fugit. Niemniej jednak pozdrawiam, życząc zdrowia

! Odpowiedz
10 5 ~kola

kuczynski to zaden autorytet gielda to ruletka do ogrania frajerow

! Odpowiedz
1 1 ~Dżejms

Patrz ile minusów - mam nadzieję że za pisanie nazwiska z małej litery bo z resztą trudno się nie zgodzić. Czyli Panie i Panowie - Kuczyński mówi - my robimy co radzi i za rok bogaci jesteśmy! Hurra.

! Odpowiedz
1 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
3 6 ~Krakus

Kiedy finał afery WAGI ? Czy Pan Piotr zwróci swoje wypłaty oszukany inwestorom ?

! Odpowiedz
1 1 ~niepelnosprawny_org

czy kadzy moze piasać autobiografię? Janet jest tą samą Janet co ktorą była kiedyś, tylko media od jakiegoś czasu bardziej sie na niej skupiły...

! Odpowiedz
4 7 ~slaw

Widać że Ci którzy tu piszą bardziej interesują się p. Kuczyńskim jak giełdą. Co tydzień są zawody kto bardziej Go ośmieszy

! Odpowiedz
2 3 ~Eskimos

To on co tydzień tutaj występuje... Matko...

! Odpowiedz
3 6 ~Zdzicho

Matryca pogladow - co to jest ?Pan Kuczynski / nie wiem kto to jest / programowo potepia Trumpa / politycal correction /, rownoczesnie buduje nadzieje na ozywienie gospodarcze z osoba Trumpa . Typowy polski ekspert , mowi to co wyczytal w Financial Time / zakladam , ze zna j. angielski /

! Odpowiedz
5 9 ~Rafal

Pan Kuczyński to ten ekspert który jakieś pół roku temu mówił, że jeśli Trump wygra to dolar poleci w dół

! Odpowiedz
WIG -0,25% 65 274,15
2017-10-17 14:54:00
WIG20 -0,24% 2 528,34
2017-10-17 15:11:45
WIG30 -0,47% 2 903,19
2017-10-17 15:11:00
MWIG40 -0,80% 4 921,06
2017-10-17 14:54:00
DAX 0,12% 13 019,16
2017-10-17 14:52:00
NASDAQ 0,28% 6 624,00
2017-10-16 22:02:00
SP500 0,18% 2 557,64
2017-10-16 22:07:00

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.

Przemek Barankiewicz - Redaktor naczelny portalu Bankier.pl

Jesteśmy najważniejszym źródłem informacji dla inwestorów, a nie musisz płacić za nasze treści. To możliwe tylko dzięki wyświetlanym przez nas reklamom. Pozwól nam się dalej rozwijać i wyłącz adblocka na stronach Bankier.pl

Przemek Barankiewicz
Redaktor naczelny portalu Bankier.pl