Kuczyński: Cisza przed grecką burzą?

Ile wyniesie kurs franka wobec złotego? Czy Cipras dalej mieszka z żoną? Dlaczego PGE nie opłaca się sponsorowanie Stadionu Narodowego oraz czy warto bać się Niemców – na te pytania odpowiadał Piotr Kuczyński, główny analityk DI Xelion S.A.

W Grecji bez zmian. Stefa Euro nie zgadza się na oddłużenie Greków. Trudne reformy przegłosowane w Atenach mogą pogrążyć priemiera Ciprasa. Grecy muszą przygotować się na cięcia, prywatyzację i podwyższenie wieku emerytalnego.

- Polityka przeważyła. To był bardzo dziwny weekend. W piątek tydzień temu eksperci Troiki ocenili program Ciprasa w samych superlatywach. Mówiono, że nie będą potrzebne żadne szczyty, a potem przyjechali politycy i się zaczęło. Niemcy chyba chcą pokazać wszystkim, że nie ma mowy o umorzeniu. Niemcy byli twardsi. W żadnym wypadku nie umorzą ani grosza. Niemcy boją się, że po umorzeniu greckich długów inni staną u bram np., Portugalczycy. Nie wiem czy to jest przesada czy nie, ale niektórzy ludzie zaczęli obawiać się Niemiec. I mnie też to trochę przestraszyło - stwierdza Piotr Kuczyński, główny analityk DI Xelion S.A.

Współczesna gospodarka oparta jest na długu

Do tego dochodzą rosnące nierówności pomiędzy bogatymi i biednymi. W głośnej książce francuskiego ekonomisty Thomasa Pikkety-ego „Kapitał XXI wieku” zawarte są potencjalne rozwiązania tego problemu.

- Piketty, ekonomista i autor Kapitału XXI wieku mówił o tym, że trzeba zorganizować konferencję oddłużeniową. Może jest to rozwiązanie. Żyjemy w ciągłym okresie zmian. Mówi się o tym, że dla strefy euro jedyną drogą jest większa federalizacja. Ja to rozumiem, ale na to potrzeba czasu. Kilkudziesięciu lat. Naprawdę nie zazdroszczę Wam młodym - dodaje Kuczyński.

Kampania wyborcza trwa w najlepsze

Wszystkie partie przerzucają się pomysłami na poprawę dochodów Polaków. Ostatnio szefowa rządu zaproponowała dopłaty dla najmniej zarabiających…

- Obie strony popisują się różnymi rzeczami. Po stronie PiS-u absurdów jest sporo np., te oszczędności na 52 mld złotych. Cofnięcie wieku emerytalnego też jest absurdem kompletnym. To co mówiła Pani Premier Kopacz o dopłatach do pensji to też absurd, Ewa Kopacz chyba się pomyliła. Myślę, że nie ma takiego pomysłu. Jestem głęboko przekonany, że Pani Premier coś źle zrozumiała - stwierdza Kuczyński.

Stadion Narodowy znalazł nowego sponsora. Będzie nim PGE, które za zmianę nazwy obiektu zapłaci blisko 40 mln zł. Kłopot w tym, że PGE to spółka państwowa, która jest praktycznym monopolistą na rynku energii i w zasadzie reklama jest jej nie potrzebna.

- Ja rozumiem, że jakiś bank duży będzie płacił za sponsorowanie Stadionu Narodowego. I to dla niego jest reklama. A jak ma na tym zyskać PGE - kompletnie tego nie rozumiem. To wyrwana darowizna na rzecz Stadionu Narodowego - komentuje Kuczyński.

Piotrem Kuczyńskim rozmawiał Łukasz Piechowiak.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 4 ~Manolo

Widać, że podgardle u Pana mędrca coraz większe, a jakość doradztwa coraz gorsza. Opowieści z serii o Żwirku i Muchomorku. Powtarzanie tych samych opinii i sądów, bez pogłębienia dyskusji o przyczynach problemu. Podśmiechujki z wielkości długu Grecji, konieczności jego redukcji, wydłużania okresu spłaty, Niemców trzeba osłabić................. kolejny wywiad dla cieci i babć klozetowych. Wartość dodana = 0

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~hmmm

Problem z walutą Euro jest taki że ta waluta zastęuje waluty narodowe , a nie jest walutą równoległą. Waluta euro powinna być przydzielana każdemu państwu w ilości włożonego zabezpieczenia w postaci aktywów jak złoto. Czyli jak przed wojną. Każde państwo po wpłaceniu do centralnego banku zabezpieczenia w określonym przeliczniku emituje walutę tranzytową Euro, a wprzypadku narodowej to prowadzi własną politykę

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 ~Dominika

Bardzo lubię oglądać (czytać ) reportaże prowadzone przez Pana, czekam jeszcze na Maliszewskiego-moze jest możliwość przeprowadzać także z nim wywiad przynajmniej raz w tygodniu

! Odpowiedz
0 1 ~sree694b

http://pieniadzeniesmierdza.pl/2015/06/01/grecja-grecja-i-po-grecji/

! Odpowiedz
0 3 ~batavus

Grecji będzie się pomagać do samego końca. Czyli do momentu aż możliwości drukowania euro się całkowicie wyczerpią. Wtedy jak cała południowa europa PADNIE i dojdzie do CHAOSU na ulicach to sytuacja bedzie rozwiazana a system zresetowany.Grecja to rzeczywiście BRON MASOWEGO RAŻENIA, która każdy boi się rozbroić.

http://systemwkryzysie.blox.pl/2015/07/Grecki-Europejski-i-Globalny-Dzien-Sadu.html

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 1 ~GOLDMAN

mysle ze wyobraznia cie przerosla POdobnie ja CORONERA

! Odpowiedz
0 3 ~gość

Kopacz dobrze powiedziała. Tak jak w Grecji będzie Polakom dopłacać do pensji.

! Odpowiedz
0 2 ~Waldi

Jaki premier takie pomysły na państwo .

! Odpowiedz
5 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 1 ~vvv

won trolu

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIG 0,13% 59 039,84
2020-01-17 17:15:02
SP500 0,39% 3 329,62
2020-01-17 22:08:00
WIG20 0,10% 2 175,95
2020-01-17 17:15:01
WIG30 0,02% 2 505,71
2020-01-17 17:15:01
MWIG40 0,22% 4 076,72
2020-01-17 17:15:00
DAX 0,72% 13 526,13
2020-01-17 17:37:00
NASDAQ 0,34% 9 388,94
2020-01-17 22:03:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.