REKLAMA

Kuczmierowski: Obecnie mamy w Polsce 21 mln dawek szczepionki przeciw COVID-19

2021-10-18 15:14
publikacja
2021-10-18 15:14
Kuczmierowski: Obecnie mamy w Polsce 21 mln dawek szczepionki przeciw COVID-19
Kuczmierowski: Obecnie mamy w Polsce 21 mln dawek szczepionki przeciw COVID-19
fot. Mateusz Włodarczyk / / FORUM

Obecnie mamy w Polsce "na stanie" 21 mln dawek szczepionki przeciw COVID-19 - powiedział PAP prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski. Podkreślił, że kolejne szczepionki docierają co tydzień i nie ma ryzyka, iż zabraknie ich w razie dużego zainteresowania trzecią dawką.

Na początku października Europejska Agencja Leków (EMA) zarekomendowała, by trzecią dawkę szczepionki przeciw COVID-19 firmy Pfizer lub Moderna podawać osobom o poważnie osłabionym systemie odpornościowym co najmniej 28 dni po przyjęciu drugiej dawki. Przypomniała też, że podawanie dodatkowej dawki szczepionki BioNTech/Pfizer przeciw Covid-19 jest bezpieczne i skuteczne. Zastrzegła jednocześnie, że decyzja o ewentualnym podawaniu dawki przypominającej należy do krajów członkowskich UE.

Podjęcie decyzji w sprawie trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19 dla pełnoletnich osób zapowiedział w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski. "W perspektywie przyszłego tygodnia, kiedy dopuścimy i wyznaczymy już datę, kiedy każdy z nas będzie miał możliwość zaszczepienia trzecią, przypominającą dawką" - powiedział w Wp.pl szef resortu zdrowia.

O tę kwestię był także pytany w poniedziałek w Polskim Radiu 24 wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

"Rzeczywiście EMA dwa tygodnie temu wydała rekomendację, aby dawka przypominająca mogła być podawana osobom powyżej 18. roku życia (...) Myślę, że w tym tygodniu będzie decyzja Rady Medycznej, że i u nas będzie dopuszczona dawka dla osób powyżej 18. roku życia" - poinformował Kraska.

Wiceszef MZ ocenił, że decyzja Rady Medycznej "to kwestia dwóch, trzech dni".

Pytany o obecne zasoby szczepionek przeciw COVID-19, które są w Polsce prezes RARS Kuczmierowski powiedział PAP, że obecnie "na stanie" jest w Polsce ok. 21 milionów dawek.

"Z tych 21 mln dawek, 6 mln jest w procesie odsprzedaży, więc w ciągu kilku godzin możemy to wstrzymać i mieć do dyspozycji wszystkie dawki znajdujące się w Polsce. Do tego, do końca roku spodziewamy się jeszcze dostaw po 3,5 mln dawek Moderny i Pfizera czyli 7 mln dawek mRNA. Nie ma więc absolutnie ryzyka, że gdyby Polacy tłumnie chcieli skorzystać z trzeciej dawki szczepionki, to tych zabraknie. Takie ryzyko nie istnieje, jesteśmy na to przygotowani bardzo dobrze i też mamy możliwości szybkiego pozyskania kolejnych dawek" - podkreślił Kuczmierowski. (PAP)

autor: Tomasz Więcławski

twi/ ok/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki