Kuchciński: Zmiany w ordynacji wyborczej powinny dotyczyć pracy PKW

Zmiany w ordynacji wyborczej powinny nastąpić w kilku obszarach, a na pewno w kwestiach dotyczących pracy Państwowej Komisji Wyborczej - mówi w wywiadzie dla tygodnika "Do Rzeczy" marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Według niego konieczne jest również zwiększenie transparentności działania komisji obwodowych.

Marszałek w wywiadzie pytany był m.in. kiedy można spodziewać się zmian w ordynacji wyborczej.

"Powinny one nastąpić w dwóch obszarach, a już na pewno w kwestiach dotyczących pracy Państwowej Komisji Wyborczej. Tak, by nie powtórzyła się sytuacja z 2014 r., że w wyborach do sejmików wojewódzkich kilka milionów głosów okazało się nieważnych. Liczne obawy i wątpliwości co do działania poszczególnych członków komisji obwodowych w gminach, również wskazują na konieczność zwiększenia transparentności działań tych komisji oraz wprowadzenia lepszej formy przechowywania kart z oddanymi głosami" - odpowiedział Kuchciński. Dodał, że w najbliższych tygodniach ta kwestia powinna zostać uregulowana.

"Osobną sprawą jest zmiana obszaru okręgów wyborczych. Dysponuję pismami PKW wskazującymi, że w kilku przypadkach mamy do czynienia ze zmianą liczby ludności, a więc zachwianiem obowiązującej proporcjonalności: stosunku liczby mandatów do liczby wyborców" - zaznaczył Kuchciński.

"PiS przedstawiło konkretny program zmian, otrzymując silny społeczny mandat do jego realizacji. Chcemy jak najlepiej wywiązać się z obietnic. Jeśli wierzyć sondażom, całkiem nieźle zdaniem obywateli nam się to udaje" - taki fragment zapowiedzianego wywiadu z marszałkiem Sejmu zamieścił w niedzielę na Twitterze dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka.

Wywiad z marszałkiem Sejmu opublikowany zostanie w poniedziałek w tygodniku "Do Rzeczy".

Złożony w połowie listopada przez posłów PiS projekt zmian m.in. w Kodeksie wyborczym zakłada wprowadzenie dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, likwidację jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do rad gmin, zmniejszenie liczebności mandatów w okręgach wyborczych do rad powiatów i sejmików województw. Przewiduje reformę Państwowej Komisji Wyborczej: PiS chce, by 7 na 9 jej członków wybierał Sejm (obecnie 9-osobowy skład tworzy po 3 sędziów delegowanych tam przez TK, Sąd Najwyższy i Naczelny Sąd Administracyjny).

autor: Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ eaw/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil