REKLAMA

Księgarnie upadają mimo że kupiliśmy więcej książek

2021-04-23 06:53
publikacja
2021-04-23 06:53
fot. Grzegorz Kozakiewicz / FORUM

Pandemia spowodowała wzrost sprzedaży książek, ale księgarni upadło kilka razy więcej. Mimo iż mogą działać podczas lockdownu - czytamy w piątkowej "Rzeczpospolitej".

Ja napisała gazeta, z danych o księgarniach wyrejestrowanych z Ogólnopolskiej Bazy Księgarń za 2020 r. wynika, że zniknęło ich 266, przy 74 w 2019 r. W rekordowym 2017 r., kiedy upadła sieć Matras, było ich 220.

Według "Rz", to o tyle zaskakujące, że w 2020 r. wzrosło czytelnictwo. Jak podała Biblioteka Narodowa, 42 proc. Polaków przeczytało choć jedną książkę, co oznacza wzrost o 3 pkt proc.

Księgarnie znikają, mimo że nawet podczas ograniczeń dla centrów handlowych mogły działać. Cytowany przez "Rz" przedstawiciel jednej z sieci mówi, że nic to nie pomogło. "Nasz punkt jest czasami jedynym otwartym na piętrze – ilu klientów może do nas trafić? Przychodzą do centrów raczej na zakupy spożywcze czy do apteki" – powiedział.

Gazeta napisała, że Ministerstwo Kultury na stronie internetowej podaje, że kończy prace nad programem, którego celem byłoby wsparcie małych, niezależnych księgarń.

Jak podaje cytowany przez dziennik prezes Książnicy Polskiej Łukasz Okuniewski, szczyt zamknięć księgarń za nami, rynek wróci do poziomu 80–100 rocznie.(PAP)

lgs/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
jacek-19
Ja w ksiegarni przy przegladaniu ksiazek zapominam ze czas istnieje. W latach 2017-2019 kupilem 190 cm ksiazek, ukladajac je na półka obok siebie. I przeczytalem !
my_kroolik
Niesłychane! A nie, przecież kupując kilka książek miesięcznie, ostatni raz w księgarni byłem z 10 lat temu. Jak kupuję książki dla siebie, to jako e-booki, jak na prezent to przez Internet
wrazicki
A no i oczywiście cena. Jak ostatnio chciałem kupić książkę to stacjonarnie była droższa o 15zł niż w tej samej księgarni przez internet.
No to zamówiłem przez internet z darmową wysyłką.
wrazicki
I znów rząd zabiera się za walkę z nieistniejącym problemem... Dopłaty do książek w księgarniach...

Ja wolę kupić przez internet oszczędzając czas. Przypuszczam, że ogromna większość ludzi też. Wygoda wygra w tej walce.
Trzeba dopasować się do trendu a nie go zaklinać i z nim walczyć.

Powiązane: Kultura i sztuka - kina, teatry, muzea, galerie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki