REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Książę Mohammad: USA są nadal naszym strategicznym partnerem

2021-04-28 04:53
publikacja
2021-04-28 04:53
Książę Mohammad: USA są nadal naszym strategicznym partnerem
Książę Mohammad: USA są nadal naszym strategicznym partnerem
/ Reuters

Następca tronu w Arabii Saudyjskiej książę Mohammad ibn Salman oświadczył we wtorek, że Stany Zjednoczone są nadal partnerem strategicznym Rijadu. Dodał, że między obydwoma krajami jest tylko kilka różnic, ale saudyjskie władze usilnie pracują nad ich zniwelowaniem.

Mohammad ibn Salman, który jest faktycznym władcą Arabii Saudyjskiej, podkreślił także, iż jego kraj nie zaakceptuje żadnej presji z zewnątrz ani ingerencji w jego wewnętrzne sprawy. "W ponad 90 proc. zgadzamy się z administracją Bidena, jeśli chodzi o interesy Arabii Saudyjskiej i USA, i pracujemy nad wzmocnieniem tych interesów” - powiedział książę w wywiadzie dla saudyjskiej telewizji.

"Sprawy, w których się nie zgadzamy, stanowią mniej niż 10 proc. naszych relacji, a my pracujemy nad znalezieniem rozwiązań i porozumień...nie ma wątpliwości, że Stany Zjednoczone są naszym partnerem strategicznym" - dodał i zaznaczył, iż Arabia Saudyjska buduje również strategiczne partnerstwa z Rosją, Indiami i Chinami.

Słowa następcy tronu pojawiają się krótko po tym, jak prezydent USA Joe Biden zapowiedział, że będzie rozmawiał tylko ze swoim saudyjskim odpowiednikiem, czyli królem Salmanem i zajął ostrzejsze od swojego poprzednika Donalda Trumpa stanowisko wobec Rijadu w kwestii praw człowieka i wojny w Jemenie.

Administracja Bidena na początku tego roku opublikowała raport wywiadu USA, w którym ujawniono, że następca tronu w Rijadzie był odpowiedzialny za morderstwo saudyjskiego dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego w 2018 roku, czemu książę stanowczo zaprzecza.

USA wycofały również wsparcie dla operacji ofensywnych, prowadzonych przez międzynarodową koalicję pod przywództwem Arabii Saudyjskiej przeciwko Huti w Jemenie. Konflikt ten obecnie przez amerykańską administrację jest postrzegany jako zastępcza wojna między Arabią Saudyjską a Iranem, które toczą rywalizację o wpływy regionalne.

Książę Mohammad podkreślił we wtorkowej wypowiedzi, że jego kraj chce dobrych stosunków z Iranem, z którym Rijad zerwał stosunki dyplomatyczne w 2016 roku. „Naszym problemem jest złe zachowanie Iranu” - powiedział, wspominając m.in. o programie nuklearnym Teheranu.

Jak pisze agencja Reuters źródła regionalne podały, że przedstawiciele władz Arabii Saudyjskiej i Iranu przeprowadzili w tym miesiącu bezpośrednie rozmowy w Iraku, mające na celu złagodzenie napięć. (PAP)

zm/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Polityka na świecie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki