REKLAMA
Weekend z Bankier.pl

Kryzys żywnościowy. USA i międzynarodowe banki rozwojowe mają plan

2022-05-18 16:10
publikacja
2022-05-18 16:10
Kryzys żywnościowy. USA i międzynarodowe banki rozwojowe mają plan
Kryzys żywnościowy. USA i międzynarodowe banki rozwojowe mają plan
fot. Joshua Roberts / / Reuters

USA i międzynarodowe banki rozwojowe przedstawiły w środę plan złagodzenia kryzysu żywnościowego, związanego z wojną na Ukrainie. Obejmuje on pomoc finansową i techniczną oraz zaangażowanie polityczne - poinformował amerykański resort finansów.

W projekt, który ma zapobiec klęsce głodu i niedożywienia, zaangażowane są między innymi Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR), Międzyamerykański Bank Rozwoju, Międzynarodowy Fundusz Rozwoju Rolnictwa (IFAD), Bank Światowy, Azjatycki Bank Rozwoju (ADB), Afrykański Bank Rozwoju (AfDB).

Inicjatorką planu jest minister finansów USA Janet Yellen, która zabiega o jego realizację od wiosennego posiedzenia Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Waszyngtonie.

Jak podaje Associated Press, elementami planu jest reakcja na braki zbóż i nawozów na rynkach, pomoc w przygotowywaniu gruntów pod nowe uprawy i wsparcie finansowe dla producentów żywności. Banki oraz resort finansów USA przeznaczą na to w najbliższych miesiącach kilkadziesiąt miliardów dolarów.

Braki nawozów i paliw oraz rosnące gwałtownie ceny żywności grożą destabilizacją uboższych społeczności i wzrostem migracji. Inwazja Rosji na Ukrainę bardzo poważanie zagroziła bezpieczeństwu żywnościowemu na całym świecie - przypomina AP.

Yellen przyjechała do Niemiec, gdzie w czwartek i piątek odbędzie się spotkanie szefów resortów finansów i gubernatorów banków centralnych państw G7. Amerykańska minister zapowiedziała we wtorek w Brukseli, że ma zamiar nakłonić państwa należące do tej grupy do zwiększenia pomocy finansowe dla Ukrainy. (PAP)

fit/ mal/

arch.

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Kryzys żywnościowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki