REKLAMA

Kryzys w Turcji. Szaleństwo Erdoğana topi lirę

Maciej Kalwasiński2022-06-08 11:00analityk Bankier.pl
publikacja
2022-06-08 11:00
Kryzys w Turcji. Szaleństwo Erdoğana topi lirę
Kryzys w Turcji. Szaleństwo Erdoğana topi lirę
fot. Depo Photos / / ZUMA Press

Absurdalna polityka pieniężna lansowana przez prezydenta Erdoğana prowadzi do załamania notowań liry i napędza galopującą inflację w Turcji. Sułtan brnie w zaparte.

"Ten rząd nie podniesie stóp procentowych, nikt nie powinien tego od nas oczekiwać. Wręcz przeciwnie, będzie nadal je obniżać" - powiedział w poniedziałkowym wystąpieniu telewizyjnym Recep Tayyip Erdoğan. Wypowiedź nie jest zbyt zaskakująca - prezydent Turcji nie pierwszy raz lansuje wizję ekonomii stojącej na głowie, w której to wysokie stopy procentowe są "matką wszelkiego zła" i powodują inflację. A że ceny galopują nad Bosforem w coraz szybszym, szaleńczym tempie - oficjalnie o ponad 70 proc. rocznie, a nieoficjalnie o przeszło 160 proc. - to, z punktu widzenia Erdoğana, koszt pieniądza należałoby obniżyć. Bazowa stopa procentowa banku centralnego wynosi obecnie 14 proc. po ścięciu jej z 19 proc. w drugiej połowie ubiegłego roku.

Mimo to słowa sułtana nieco dziwią. Efekty absurdalnej polityki pieniężnej są jaskrawo widoczne: nie tylko w sklepach, ale i na rynku walutowym. Po krótkim, kilkumiesięcznym okresie względnej stabilizacji od miesiąca lira znów szybko traci na wartości, a kurs USD/TRY zbliża się do szczytów z grudniowej paniki. Tylko od początku maja turecka waluta straciła do dolara ok. 12 proc. Ale to i tak pestka w zestawieniu za ostatnie 10 lat - w tym okresie lira osłabiła się wobec "zielonego" o 90 proc.! Recep Tayyip Erdoğan rządzi w Turcji od blisko dwóch dekad.

Kliknij, aby przejść do wykresu (Bankier.pl)

Tylko najwięksi optymiści mogli wierzyć, że grudniowe reformy przyniosą odwrócenie trendu. Rządowy program ochrony depozytów denominowanych w walucie krajowej wraz z bezpośrednimi interwencjami na rynku dokonywanymi przez bank centralny przyniósł wówczas szybkie umocnienie liry, ale niedługo potem znów zaczęła ona tracić na wartości.

Walutę ciągną na dno nie tylko absurdalne decyzje i wypowiedzi czołowych polityków. Turcy szczególnie boleśnie odczuwają konsekwencje zawirowań na globalnym rynku surowcowym - gwałtowne wzrosty cen surowców energetycznych i rolnych, które są sprowadzane nad Bosfor z zagranicy. Drożejąca ropa, gaz czy zboża wzmacniają popyt na dewizy i pogłębiają deficyt handlowy kraju. Ponadto szalejąca inflacja i deprecjacja liry powodują, że mieszkańcy starają się pozbyć waluty jak najszybciej, wymieniając ją na dolary czy euro. Z danych Capital Economics wynika, że ok. 60 proc. krajowych depozytów bankowych stanowią waluty zagraniczne.

George S.Clason:Najbogatszy człowiek w Babilonie

Najbogatszy człowiek...

Sprawdź
Daniel Kahneman: Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym

Pulapki myślenia

Sprawdź
Jacek Bartosiak, Piotr: Zychowicz: Nadchodzi III wojna światowa

Nadchodzi III wojna

Sprawdź

Erdoğan uważa, że słabsza waluta wesprze eksport i inwestycje, doprowadzając w końcu do powstania nadwyżki handlowej. Ale są to płonne nadzieje. W świecie globalnych łańcuchów dostaw i dość swobodnych przepływów kapitału turecka destabilizacja, eufemistycznie mówiąc, nie ułatwia prowadzenia działalności gospodarczej.

W poniedziałkowym wystąpieniu prezydenta Turcji nie brakowało innych ciekawych wypowiedzi. Erdoğan stwierdził, że "istnieje rzeczywisty problem kosztów życia, a nie inflacji". Podkreślił, że wysokie stopy procentowe czynią "bogatszych jeszcze bogatszymi, a biedniejszych jeszcze biedniejszymi".

Źródło:
Maciej Kalwasiński
Maciej Kalwasiński
analityk Bankier.pl

Analityk i redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Zajmuje się międzynarodowymi stosunkami gospodarczymi, ze szczególną uwagą analizuje sytuację gospodarczą Chin. Dba, by Bankier.pl pozostawał źródłem najważniejszych i najbardziej interesujących informacji ze świata i Polski, przedstawionych w przystępny i zrozumiały sposób. Tel.: +48 71 748 95 07

Tematy
Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Komentarze (46)

dodaj komentarz
midas69
"Ten rząd nie podniesie stóp procentowych, nikt nie powinien tego od nas oczekiwać. Wręcz przeciwnie, będzie nadal je obniżać" - Ja bym dodał: "nasze pieniądze ś już G warte ale my z tej kupy teraz będziemy jeszcze odkrawać" będą jaja XD
koperytko
znowu jakies bajdurzenie... Pełno firm przenosi produkcję do Turcji, bo tam uciekaja przedsiębiorstwa przerazonych id//.otami w PE którzy chcą zrobic skansen w UE przez obłed klimatyczny. Wystarczy iśc do sklepu i zobaczyć co teraz produkuje się w Turcji. ...a to dopiero początek.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
--__hubert__---__--__--__--__-
Putin wybory sfałszował i to jest fakt , Erdogan i Kaczyński kupili wyborców a później tylko pranie mózgów w mediach , Trump obiecał silną Amerykę nie dodał tylko że dla nie licznych . Problem w polityce wielu krajów polega na tym że do samej polityki szli ludzie którym nic w życiu nie wyszło ( tutaj wyjątek to Trump ale on szedł Putin wybory sfałszował i to jest fakt , Erdogan i Kaczyński kupili wyborców a później tylko pranie mózgów w mediach , Trump obiecał silną Amerykę nie dodał tylko że dla nie licznych . Problem w polityce wielu krajów polega na tym że do samej polityki szli ludzie którym nic w życiu nie wyszło ( tutaj wyjątek to Trump ale on szedł jako bankrut aby się odkuć ).
listek09
no wiadomo, ci z Brukseli, którzy chcą nas zarznąć zielonym ładem, pozbawić mobilności, taniej energii i taniej żywności to nie są szaleńcy, to są poważni politycy,
Trump, który rozumiał gospodarkę i uzależnienie od Chin, i który był przeciwny gospodarczym lokdaunom chcąc odbudować przemysł w usa i za którego rządów było najniższe
no wiadomo, ci z Brukseli, którzy chcą nas zarznąć zielonym ładem, pozbawić mobilności, taniej energii i taniej żywności to nie są szaleńcy, to są poważni politycy,
Trump, który rozumiał gospodarkę i uzależnienie od Chin, i który był przeciwny gospodarczym lokdaunom chcąc odbudować przemysł w usa i za którego rządów było najniższe bezrobocie to szaleniec, komunista Biden, który pompował restrykcje i sanitaryzm, popierał anarchię i burdy na ulicach a gdy tylko przejął stery wybuchła wojna w Europie to poważny polityk - chłopie kto ci tak zrył berecik, żeby do jednego wora z Putinem wrzucać Trumpa
midas69 odpowiada --__hubert__---__--__--__--__-
Jesli komus nie podobał się lekko zbzikowany trump to to co sprowadzi bidon nie będą sobie w stanie nawet wyobrazić.
andriej_duda
Szaleństwo Erdogana?

Kaczynski:

- Mateusz, potrzymaj mi piwo!

Powiązane: Kryzys w Turcji

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki