Kryzys w Katalonii doprowadził do ucieczki małych spółek

Kryzys polityczny, który ogarnął Katalonię w następstwie referendum niepodległościowego z 1 października, doprowadził do exodusu małych spółek. W październiku z tego regionu wycofało się ponad 1,25 tys. jednoosobowych podmiotów gospodarczych.

(fot. Yves Herman / Reuters)

Jak poinformowało w środę Stowarzyszenie Pracowników Niezależnych (ATA), codziennie około 40 właścicieli jednoosobowych podmiotów gospodarczych decyduje się na zamknięcie swojej działalności na terenie Katalonii. Zazwyczaj zakładają oni nowe spółki w innych częściach Hiszpanii.

Szacuje się, że tylko pomiędzy 1 października, kiedy w Katalonii odbyło się referendum niepodległościowe, w którym zwyciężyli zwolennicy secesji, a 31 października ten najbogatszy region Hiszpanii opuściło 1259 jednoosobowych spółek.

Najwięcej takich firm zniknęło w październiku br. w Geronie, Tarragonie oraz Leridzie - ujawnił przewodniczący ATA Lorenzo Amor.

Z danych hiszpańskich rejestrów spółek wynika, że najwięcej mikroprzedsiębiorstw porzucających Katalonię działa w sektorze handlu oraz turystyki. Wiele z nich uruchamia nową działalność w aglomeracji madryckiej.

Dane zaprezentowane w środę przez ATA korespondują ze zjawiskiem masowych ucieczek większych spółek. W ubiegły czwartek hiszpańskie media ujawniły, że od 2 października do 7 listopada na terenie Katalonii zanotowano 2276 podmiotów gospodarczych, które zgłosiły się do urzędów notarialnych w związku z planowaniem wyprowadzenia swojej siedziby poza Katalonię.

Ekonomiści zgodnie twierdzą, że rosnąca liczba przedsiębiorstw noszących się z zamiarem opuszczenia Katalonii ma związek z kryzysem politycznym, jaki wystąpił w efekcie referendum niepodległościowego w tym regionie.

Nieuznający plebiscytu Madryt 28 października rozpoczął procedurę ograniczania katalońskiej autonomii poprzez m.in. dymisję rządu Carlesa Puigdemonta i rozpisanie przedterminowych wyborów, które odbędą się 21 grudnia.

Kryzys kataloński odbił się negatywnie na siedmiu pochodzących z regionu spółkach giełdowych notowanych na madryckim indeksie Ibex 35. Łącznie od 2 do 27 października br. miały one stracić 1,94 mld euro, czyli około 2 proc. ich wartości.

Z szacunków rządu centralnego Mariano Rajoya i ekonomistów wynika, że w następstwie kryzysu politycznego w Katalonii wartość PKB Hiszpanii zmniejszy się w 2018 r. o kwotę oscylującą pomiędzy 4 a 30 mld euro.

Marcin Zatyka

zat/ ndz/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 jendreka

To znaczy, że niedługo wszyscy wyjadą. Wtedy ja się tam przeniose. To piękny kraj, i jaki klimat.

! Odpowiedz
2 3 fred_

Propaganda i tyle. Unia sie msci na Katalonii podajac nieprawdziwe informacje.

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,9% III 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 164,53 zł III 2019
Produkcja przemysłowa rdr 9,2% IV 2019

Znajdź profil