Kryzys przycisnął Turcję

Pogłębiający się od kilku miesięcy kryzys gospodarczy w końcu skłonił Ankarę do ustępstw wobec Waszyngtonu, a lecąca na łeb, na szyję lira pozwoliła wypracować w sierpniu najwyższą w historii Turcji nadwyżkę na rachunku bieżącym.

Czwartek przyniósł dwie dobre wiadomości dla borykającej się z problemami gospodarczymi Turcji. Rano tamtejszy urząd statystyczny poinformował, że w sierpniu Turcja zanotowała 2,6 mld dol. nadwyżki na rachunku obrotów bieżących. Była to pierwsza nadwyżka od września 2015 r., ale i największa tego typu nadwyżka w historii kraju. Nie ma się jednak co dziwić, ponieważ w samym sierpniu lira osłabiła się do dolara o ponad 20 proc., a od początku roku do końca sierpnia łącznie o przeszło 40 proc., co zwiększyło konkurencyjność tureckich produktów na światowych rynkach poprzez obniżenie kosztów ich wytworzenia.

Natomiast wieczorem media obiegła informacja, że tureckie władze porozumiały się z amerykańskimi ws. uwolnienia aresztowanego przed dwoma laty pastora Andrew Brunsona, o co od miesięcy zabiegał m.in. Donald Trump. Gdy w lipcu Brunson nie dostał wbrew oczekiwaniom Amerykanów zgody na wyjazd do Stanów Zjednoczonych, lecz został tylko przeniesiony z więzienia do aresztu domowego, prezydent USA nałożyły sankcje na dwóch tureckich ministrów oraz podwyższyły cła na turecką stal i aluminium. Był to kolejny kamyczek do ogródka prezydenta Erdogana, który wpłynął na osłabienie liry. W najbliższych dniach Brunson ma zostać uwolniony, a Trump ma rozluźnić ekonomiczną presję na Ankarę - donosi NBC News.

Dziś, na fali powyższych informacji, ale i słabości dolara, turecka waluta odzyskiwała siły. Rano przebiła "szóstkę" w stosunku do zielonego, a po 20:00 zeszła nawet chwilowo poniżej poziomu 5,90 liry za dolara, co poprzednio miało miejsce jeszcze w sierpniu.

Kliknij, aby przejść do notowań
Kliknij, aby przejść do notowań (Bankier.pl)

Warto natomiast podkreślić, że ani tymczasowa nadwyżka na rachunku obrotów bieżących, ani uspokojenie Amerykanów nie rozwiązują strukturalnych problemów tureckiej gospodarki. Ankara wciąż musi sobie radzić z obsługą ogromnego zadłużenia dolarowego w otoczeniu zacieśniającego politykę pieniężną Fedu oraz rosnącymi cenami importowanej ropy. Tymczasem najważniejsi tureccy politycy proponują przedziwne rozwiązania na polu gospodarczym - czy to w kwestii zahamowania spadku wartości liry, czy rosnącej inflacji - które mogą tylko pogłębić kryzys.

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
12 9 wujeksasza

Nadwyżka wynika z tego że spadł import. Turcy zostali dziadami i nie stać ich na nic poza miejscowym żarciem dla świń. Polskę czeka podobny dobrobyt jak się nic nie zmieni

! Odpowiedz
2 9 pluto85md

@silvio gessel

Tym razem zupelniw mijas sie z prawda. Oslabienie liry nie przyczyni sie samo w sobie do poprawy bilansu biezacego dlugotrwale. Sierpniowe dane wynikaja z ciecia zapasow firm ktore sa na etapie szoku walutowego, nie sa w stanie poprawnie oszacowac nowej sily nabywczej klientow. Wiedza jedynie ze ta spadla.

! Odpowiedz
31 27 search

Tak moze mowic dylatant. Co by kolega powiedzial gdyby euro skoczylo z dnia na dzien z 4 na 6 zlotych. Czy z tego powodu bylbys bogatszy? Czy rozpiera cie duma gdy rzad hojnie daje ci 2% na obligacjach za ciezko zarobione pieniadze a gdy tymczaeem inflacja jest ponad 5%.
Czy bedziesz szczesliwy gdy paliwo bedzie po 6 i wiecej i czy nie bedziesz czul swojej murzynskosci wobec dzialan rzadu ktory szasta kasa i kupuje obrazki od ksieciuniow za 100 mln euro, rozdaje patologi twoja kase z podatkow. Czy miska ryzu cie zadowoli za miesiac pracy?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
29 42 silvio_gesell

Turcja wyjdzie na osłabieniu waluty lepiej niż Grecy, którzy nie mogli jej osłabić.

! Odpowiedz
3 4 modulometer

jakna razie to twoje komentare są osłabiające.

! Odpowiedz
0 1 silvio_gesell odpowiada modulometer

Nigdy cię nie wzmocnią, bo nie to mają na celu.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD/PLN 0,15% 3,8230
2020-01-22 20:16:00
EUR/PLN 0,22% 4,2389
2020-01-22 20:16:00
EUR/USD 0,05% 1,1088
2020-01-22 20:14:00
CHF/PLN 0,18% 3,9465
2020-01-22 20:16:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil