Kryzys polityczny na Grenlandii

2018-09-10 20:26
publikacja
2018-09-10 20:26

Na Grenlandii, duńskim terytorium autonomicznym na północnym Atlantyku, w poniedziałek trwały próby utworzenia nowego rządu po opuszczeniu koalicji przez jedną ze stron po sporze w sprawie nowych lotnisk.

Separatyści z Partii Naleraq opuścili w niedzielę rząd kierowany przez socjaldemokratów z Naprzód (Siumut), by zaprotestować przeciwko negocjacjom w sprawie bezpośredniego udziału Kopenhagi w finansowaniu nowej infrastruktury lotniskowej.

Ich odejście pozbawia socjaldemokratycznego premiera Kima Kielsena trzech mandatów niezbędnych do uzyskania większości w lokalnym parlamencie.

Partia Naleraq zarzuciła mu prowadzenie negocjacji bez jej udziału i postanowiła zatrzasnąć drzwi, gdy duński premier Lars Lokke Rasmussen raz w roku przybywa na pokrytą w trzech czwartych lodem wyspę o obszarze czterokrotnie większym od Francji, a liczącą zaledwie 55 tys. mieszkańców.

"Implozja tego rządu nie jest zaskoczeniem, a doszło do tego znacznie szybciej, niż się spodziewano, zaledwie cztery miesiące po wyborach" - powiedział AFP Mikaa Mered, profesor geopolityki w Arktyce z ILERI (prywatny instytut stosunków międzynarodowych) w Paryżu.

Pod koniec kwietnia Siumut, który od 1979 r. dominuje w grenlandzkiej polityce, wygrał nieznaczną przewagą w wyborach parlamentarnych, pokonując Wspólnotę Ludzką (Inuit Ataqatigiit) - lewicowo-zieloną formację reprezentującą Eskimosów i wygrywającą w sondażach, dążacą do całkowitego uniezależnienia się Grenlandii od Danii.

Wobec braku porozumienia w sprawie rybołówstwa, dającego 90 proc. eksportu - Grenlandii, negocjacje między obiema stronami, które rządziły już wspólnie od 2014 do 2018 r., zakończyły się niepowodzeniem.

Ale według Mereda "implozja koalicji rządowej nie oznacza automatycznie przeprowadzenia nowych wyborów".

Od 2009 roku Grenlandia jest w dużej mierze niezależna w polityce gospodarczej, podczas gdy funkcje suwerenne, takie jak waluta oraz polityka zagraniczna i obronna, pozostają w gestii Kopenhagi, która co roku wpompowuje w to autonomiczne terytorium 3,6 mld koron (483 mln euro).

Poprzez bezpośredni udział Kopenhagi w nowych projektach w zakresie infrastruktury, której dotkliwie brakuje na wyspie, "premier Lokke chce zapobiec temu, by rząd Grenlandii z braku środków nie zgodził się na powierzenie budowy lotnisk chińskiej firmie China Communications Construction Company (CCCC)" - powiedział Mered. (PAP)

klm/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki