REKLAMA

OECD: 30 proc. Hiszpanów poniżej 25. roku życia jest bezrobotnych

2022-07-23 15:00
publikacja
2022-07-23 15:00
OECD: 30 proc. Hiszpanów poniżej 25. roku życia jest bezrobotnych
OECD: 30 proc. Hiszpanów poniżej 25. roku życia jest bezrobotnych
fot. Alexandr23 / / Shutterstock

W Hiszpanii brakuje 20 tys. pracowników w sektorze transportu i 30 tys. w budownictwie, podczas gdy wielu młodych ludzi wciąż nie może znaleźć pracy - powiedział w środę dyrektor firmy rekrutacyjnej Adecco Group Iker Barricat w rozmowie z portalem 20minutos.

Według ostatnich danych OECD ponad 30 proc. Hiszpanów poniżej 25. roku życia jest bezrobotnych. Wysoka inflacja i kryzys energetyczny nie wróżą poprawy sytuacji w najbliższym czasie. Hiszpański rynek pracy już wykazuje oznaki kryzysu - uważa Barricat.

Firmy odnotowują znaczny wzrost kosztów produkcji i zatrudnienia, co odbija się na cenach rynkowych, tymczasem pracownicy odczuwają utratę siły nabywczej; inflacja przekłada się na koszty energii, paliwa itd. W takiej sytuacji tempo tworzenia miejsc pracy obniży się jeszcze - ocenił Barricat.

W 2022 roku najbardziej poszukiwani są pracownicy z sektora technologii i cyfryzacji, gdyż firmy przechodzą teraz transformację modeli biznesowych. Poszukiwani są także specjaliści związani z branżą medyczną.

Brakuje pracowników w sektorze turystycznym i w gastronomii. Aż 80 proc. firm ma trudności ze znalezieniem pracowników, a 10 proc. miejsc pracy pozostaje nieobsadzonych przy utrzymującym się wysokim wskaźniku bezrobocia wśród młodych ludzi.

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać

E-book

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać


Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Według Barricata taka sytuacja jest wynikiem „nieadekwatnego” systemu edukacyjnego, czyli rozbieżności między tym, co studiują młodzi ludzie, a zapotrzebowaniem rynku.

Obecnie 50 proc. ofert pracy wymaga szkolenia zawodowego, a tylko 20 proc. młodych wybiera takie opcje. Zgodnie z ostatnimi danymi OECD 16 proc. młodych Hiszpanów porzuciło szkołę przed jej ukończeniem. W kraju przeprowadzono sześć reform systemu edukacji i zmieniono kilka przepisów dotyczących prawa pracy, jednak do tej pory nie rozwiązano problemu rozbieżności między potrzebami rynku pracy, a tym co mogą zaoferować pracodawcom młodzi ludzie. Dochodzi do dwóch pozornie sprzecznych ze sobą zjawisk: rośnie liczba wakatów w firmach i rośnie liczba bezrobotnych.

Z Saragossy Grażyna Opińska

Źródło:PAP
Tematy
Konto firmowe z gwarancją 0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Konto firmowe z gwarancją 0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (12)

dodaj komentarz
prawda_
Hiszpanie nie pracuja bo nie chca pracowac. Sa nauczeni ze poki moga mieszkac u rodzicow to zyja na ich koszt. Znam paru hiszpanow po 30 ktorzy wlasnie zyja z rodzicami, nie pracuja, jezdza na deskorolkach i wstawiaja posty na Instagramie.
grzegorzkubik
U nas za Tuska też była praca w firmach sprzedających perfumy czy podobnych krążących po domach. Normalnej pracy nie było i dlatego 2,5 mln Polaków wyemigrowało.
grzegorzkubik
Tak jak u nas za Tuska było. Czy zmienią tam rząd przy wyborach?
_matiz_
Po co ciężko pracować jak można robić tiktoki i przeglądać instagrama oraz zbierać lajki?
andrettoni
A kto by chciał takie nudne i brudne prace?
pikawka
komuna chciala sie odmladzac po tym jak zapedzila sie w kozi demograficzny rog bez wyjscia ale wyszlo im to jak zwykle.
pstrzezek
Tak działa socjal w praktyce. Bo jest robota ale nie ma komu robić. Jeszcze w żadnym kraju nie przybyło chęci do pracy po otrzymaniu kasy za darmo
karbinadel
Skoro "Aż 80 proc. firm ma trudności ze znalezieniem pracowników", więc te 30% młodych bez pracy to nie są żadni bezrobotni, tylko zwykłe lenie
pikawka
praca to bedzie niebawem przywilej frajerow. z drugiej strony co sie dziwic ludziom, ze wypinaja sie na system ktory za 20-30 lat kaze im pracowac do smierci albo zbankrutuje.
bt5
Tak to nie działa. Nikt nie przyjmie na budowe łebka bez budowlanego CV , nawet na pomocnika. A rodzice by za*****i dziecie jak by nie poszły do ogólniaka i na studia. Po czym tkaich uczonych nikt nie potrzebuje. W Polsce wbrew rzadowej propagandzie bezrobocie też jest spore, tylko nie wykazane na zasadzie "stłucz pan termometr Tak to nie działa. Nikt nie przyjmie na budowe łebka bez budowlanego CV , nawet na pomocnika. A rodzice by za*****i dziecie jak by nie poszły do ogólniaka i na studia. Po czym tkaich uczonych nikt nie potrzebuje. W Polsce wbrew rzadowej propagandzie bezrobocie też jest spore, tylko nie wykazane na zasadzie "stłucz pan termometr nie bedziesz pan miał goraczki". W Polsce w odróznieniu od Hiszpani de facto nie ma zasiłków dla bezrobotnych ,a dla absolwentów nie ma zasilków w Polsce absolutnie. Tymczsem wg badan Warsaw Enterprise Insitut bezrobocie wsród młodziezy w PL wynosi 20% i jest najszybciej rosnace w UE. Kazdy widzi wszedzie na płotach poszukiwania slusarzy, spawaczy, mechaników, a z drugioej strony kazdy zna z rodziny tabuny wykszatłciuchów na utrzymaniu rodziców. Ale dyplomy humany w zaden sposób nie zgrywają się z wakatami.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki