REKLAMA

Kryzys imigrancki w Grecji się pogłębia

2020-03-07 19:11, akt.2020-03-08 10:51
publikacja
2020-03-07 19:11
aktualizacja
2020-03-08 10:51

Greccy policjanci użyli w sobotę gazu łzawiącego i armatek wodnych przeciwko grupie migrantów, którzy próbowali przedostać się z Turcji do Grecji. W wyniku starć co najmniej dwie osoby zostały ranne - informuje agencja AP.

fot. HUSEYIN ALDEMIR / / FORUM/Reuters

Według Associated Press migranci, którzy zebrali się w tureckiej miejscowości Kastanies, usiłowali zniszczyć ogrodzenie na granicy z Grecją. Część z nich rzucała kamieniami w greckich policjantów.

Grupa złożona była głównie z młodych mężczyzn, którzy krzyczeli m.in. "Allah jest wielki" i "Otwórzcie granicę" - pisze agencja AP.

Władze Grecji poinformowały, że gazu łzawiącego i armatek wodnych użyto "w celu odstraszenia" grupy. W wyniku starć dwóch migrantów zostało rannych. Nie jest jasne, co spowodowało obrażenia.

Turcja. Opublikowano wideo pokazujące greckiego żołnierza strzelającego do migrantów

Turcja opublikowała w sobotę nagranie wideo, które - jak twierdzi - pokazuje greckiego żołnierza strzelającego ostrą amunicją do migrantów próbujących przedostać się przez granicę z Turcji do Grecji. Ateny twierdzą, że ich siły nie użyły ostrej amunicji.

Na nagraniu widać migrantów próbujących przedostać się przez ogrodzenie i znajdującego się po drugiej stronie żołnierza, który do nich strzela. Przedstawiciel tureckich władz powiedział, że materiał nagrano w sobotę w pobliżu przejścia granicznego Pazarkule.

Wiceminister spraw wewnętrznych Turcji Ismail Catakli, który zamieścił nagranie na swoim Twitterze, napisał przy nim komentarz: "Widzimy europejską cywilizację na naszej granicy z Grecją".

Przedstawiciel rządu Grecji w rozmowie z agencją Reutera zapewnił, że greccy żołnierze na granicy używają ślepych nabojów.

Dramatyczna sytuacja w Grecji

Władze w Atenach nazwały ostatnie starcia na granicy z Turcją zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego. Premier Grecji Kyriakos Micotakis zaprosił na granicę grecko-turecką przywódców UE, żeby pokazać skalę napięć w celu uniknięcia kryzysu migracyjnego z lat 2015-2016, kiedy setki tysięcy osób ubiegających się o azyl napłynęły do Europy Zachodniej. Była to największa od II wojny światowej fala migracyjna.

Dziesiątki tysięcy migrantów i uchodźców usiłuje od tygodnia przedostać się do Grecji drogą lądową od wschodu, od strony Turcji oraz przez morze po ogłoszeniu przez Ankarę otwarcia dla migrantów dotychczas strzeżonych granic.

Po kilku miesiącach gróźb prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział, że jego kraj nie będzie już dłużej strzegł bram Europy i nie będzie powstrzymywał migrantów, którzy na mocy umowy z UE z 2016 roku pozostali na terytorium Turcji.

Turcja zobowiązała się w 2016 roku do zatrzymania nielegalnej migracji ze swojego terytorium do Unii Europejskiej w zamian za wsparcie ze strony Wspólnoty. Turcja przyjęła u siebie ok. 3,7 miliona syryjskich uchodźców i jest to największa populacja uchodźców na świecie. (PAP)

kib/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (14)

dodaj komentarz
obronca_przebraza
Taak, to słuszna koncepcja! UE z EBC, niech przygotuje już kasę dla następnych. Pojawia się niezła okazja dla zarobku, więc czemu mają nie skorzystać następni?
pirx
Grecy, ale żeście mi teraz zaimponowali.
Mysz się nie prześliźnie.
Brawo.
piterro1980
,,Ognia krzyknął Napolleon...i spadł z konia
a oni dalej wapno mieszali'
ares-
Komu jest na rękę ucieczka Arabów z Bliskiego Wschodu , które państwo może prowadzić po cichu politykę tak aby mieć bardzo duże korzyści z powodu ucieczki Arabów do Europy? Ten to czyni kto ma w tym interes czyli …..
gregzacha
pis żeby postraszyć wyborców emigrantami?
obronca_przebraza odpowiada jes
eee, jest inne państwo, wszyscy wiemy jakie!
gregzacha
Jakoś nikt nie chce emigrować do Iranu czy Arabii wszyscy chcą mieszkać w demokracji na zgniłym zachodzie .. czy to nie dziwne?
jarekzbyszek
Jeśli Grecja powstrzyma imigrantów, to szybko skończy się wojna w Syrii. Rosjanom i Turkom przestanie się opłacać bombardować kolejne syryjskie miasta.
karbinadel
Tyle że większość tych migrantów wcale nie jest z Syrii.

Powiązane: Unia zmaga się z napływem imigrantów

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki