REKLAMA

Kryzys demograficzny w Chinach i propozycja miliona juanów na każde dziecko

2021-05-12 08:23
publikacja
2021-05-12 08:23
Kryzys demograficzny w Chinach i propozycja miliona juanów na każde dziecko
Kryzys demograficzny w Chinach i propozycja miliona juanów na każde dziecko
/ FORUM

Po ogłoszeniu wyników spisu powszechnego, które ukazały wiszący nad Chinami kryzys demograficzny, biznesmen i wykładowca Uniwersytetu Pekińskiego Liang Jianzhang przekonuje, że rząd powinien zaoferować rodzinom milion juanów (582 tys. zł) na każde dziecko.

Komentarz Lianga opublikowany w sieci społecznościowej Weibo ożywił dyskusję na temat rosnących kosztów utrzymania i wychowania dzieci, szczególnie w dużych chińskich metropoliach.

„Rozmawiałem z wieloma młodymi ludźmi (…) jeśli to będzie tylko kilkadziesiąt tysięcy juanów, to zasadniczo nie zachęci ludzi do posiadania kolejnego dziecka” – powiedział Liang, założyciel platformy turystycznej Ctrip i wykładowca w szkole biznesowej Uniwersytetu Pekińskiego.

Według jego szacunków podniesienie współczynnika dzietności z obecnego 1,3 dziecka na kobietę do 2,1 – czyli poziomu zapewniającego utrzymanie liczby ludności – kosztowałoby 10 proc. chińskiego PKB. W przeliczeniu na każde dziecko daje to milion juanów, które mogłyby być przekazane w formie gotówki, dotacji na zakup mieszkania lub ulg podatkowych – powiedział Liang.

Koszty zostałyby jego zdaniem zrównoważone przez późniejszy wkład urodzonych dzieci w gospodarkę. „Jeśli w rodzinie urodzi się kolejne dziecko, to wpłaty tego dziecka na ubezpieczenia społeczne i płacone przez nie podatki przekroczą milion juanów” – twierdzi wykładowca.

Niektórzy użytkownicy Weibo oceniali w komentarzach, że nawet milion juanów może nie wystarczyć na pokrycie kosztów wykształcenia dziecka. „To trzeba zrobić jak najszybciej. Jeśli poczekacie kolejnych kilka lat, nikt nie będzie chciał rodzić dzieci nawet za 2 mln juanów” – napisał jeden z internautów.

Związani z rządem badacze ocenili, że w 2005 roku wychowanie dziecka w Chinach kosztowało średnio niecałe 500 tys. juanów. Według lokalnych mediów koszt ten w ciągu 15 lat wzrósł nawet czterokrotnie do prawie 2 mln juanów w 2020 roku.

Wyniki spisu powszechnego z 2020 roku, opublikowane we wtorek z miesięcznym opóźnieniem, wykazały, że w dekadzie 2010-2020 liczba ludności Chin kontynentalnych wzrosła o niecałe 5,4 proc. do 1,41 mld. To najwolniejsze tempo wzrostu odnotowane od lat 50. XX wieku, gdy zaczęto prowadzić takie spisy. Eksperci spodziewają się, że liczba ludności ChRL zacznie wkrótce spadać.

Ekspert ds. chińskich z Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW) dr Michał Bogusz ocenił w rozmowie z PAP, że pogłębiający się kryzys demograficzny drastycznie obniża szanse Chin na osiągnięcie dominacji w światowej gospodarce. Podkreślił, że zmiany demograficzne są w tym kraju gwałtowniejsze niż w innych państwach z powodu polityki jednego dziecka, która obowiązywała tam przez dziesięciolecia.

Z Kantonu Andrzej Borowiak

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (8)

dodaj komentarz
ajwaj_
PISio-PAPa widzi kryzys, a Chiny mówia jest cacyOK :)
Moze to inne Chiny ?
_______________
-- Chiny opublikowały we wtorek wyniki siódmego narodowego spisu powszechnego.

BEIJING, 11 maja (Xinhua) -- Najnowsze dane chińskiego narodowego spisu powszechnego ujawniły zmiany demograficzne i tendencje najludniejszego
PISio-PAPa widzi kryzys, a Chiny mówia jest cacyOK :)
Moze to inne Chiny ?
_______________
-- Chiny opublikowały we wtorek wyniki siódmego narodowego spisu powszechnego.

BEIJING, 11 maja (Xinhua) -- Najnowsze dane chińskiego narodowego spisu powszechnego ujawniły zmiany demograficzne i tendencje najludniejszego kraju świata, oferując silne wsparcie statystyczne dla jego wysiłków w postępie wysokiej jakości rozwoju.

W ciągu ostatniej dekady Chiny osiągnęły pozytywne wyniki w intensywnym rozwoju szkolnictwa wyższego i eliminacji analfabetyzmu wśród młodych dorosłych.

Liczba osób, które otrzymały lub otrzymują wykształcenie wyższe osiągnie 218,36 milionów w 2020 roku, podczas gdy wskaźnik analfabetyzmu spadł do 2,67 procent z 4,08 procent w 2010 roku.

"Dywidenda talentów będzie się stopniowo pojawiać w następstwie poprawy poziomu edukacji" - powiedział Ning.

Kraj poczynił również stałe postępy w promowaniu nowej urbanizacji, z 901,99 mln ludzi mieszkających na obszarach miejskich na kontynencie, co stanowi 63,89 procent całej populacji.
STARSI
Jednak może to również promować rozwój "srebrnej gospodarki", zwiększyć konsumpcję produktów i usług dla osób starszych oraz pobudzić postęp techniczny.""

http://www.xinhuanet.com/english/2021-05/12/c_139939402.htm

ajwaj_
Jednoczesnie w USA tez inwestuja w oswiate i dobrobyt ludu,
bezplatne kursy budowy kartona do spania, przezycie
bez jedzenia, bez pracy z FoodStamp, zdobycie dobrej pozycji w kolejce z darmowym jedzeniem itp.
traderfr
30-60mln zabitych dziewczynek, to kolejny sukces CCP. Tam gdzie są komuniści ofiary zawsze liczy się w dziesiątkach milionów co nie trollu kremlowski?
ajwaj_ odpowiada ajwaj_
Na drugi rzut oka widac dla kogo pracuje PISia-PAPi,
bo nie dla prawdy dla Polaków.
Nudna bajka o misce ryzu w Chinach trwa. Stad pewnie najwiecej $ miliarderów > 1000 w Chinach, najwiecej w swiecie :)

GLOBAL TIMES - organ wladzy Chin
________________________
""Podczas gdy zachodnie media szumnie
Na drugi rzut oka widac dla kogo pracuje PISia-PAPi,
bo nie dla prawdy dla Polaków.
Nudna bajka o misce ryzu w Chinach trwa. Stad pewnie najwiecej $ miliarderów > 1000 w Chinach, najwiecej w swiecie :)

GLOBAL TIMES - organ wladzy Chin
________________________
""Podczas gdy zachodnie media szumnie zapowiadają, że rosnąca szara populacja Chin sprowadzi na Komunistyczną Partię Chin nadciągający kryzys gospodarczy, fakt, że chińska dywidenda populacyjna nabierze tempa i podtrzyma różową ekspansję gospodarczą, może je rozczarować.
Dywidenda demograficzna w Chinach podtrzymuje gospodarkę pomimo kurczącej się siły roboczej
Ciężar gospodarki przenosi się na sektory zaawansowanych technologii, luksusu, opieki zdrowotnej i podróży"" itd.

https://www.globaltimes.cn/page/202105/1223198.shtml

ajwaj_ odpowiada traderfr
jak ci sie koszmary snia
to nie tutaj
traderfr
"Chiny się ZESTARZEJĄ zanim się WZBOGACĄ. #demografia​. Wolność w Remoncie"

https://www.youtube.com/watch?v=P1bSCfSL_JQ
m00zyk
Hehe, zaczyna się. Potęga Chin upadnie szybciej, niż się na to zanosiło.
traderfr
Kto by pomyślał, przecież miało ich przybywać w tempie miliard rocznie.

Powiązane: Demografia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki