Kryzys bankowy w Polsce A.D. 1793

Pośród wielu katastrof, które spadły na Rzeczpospolitą w drugiej połowie XVIII wieku były również te gospodarcze. Wszystkie razem doprowadziły do wielkiego kryzysu bankowego, będącego agonalnym krzykiem umierającego państwa.

(Wikipedia.org)

Katastrofy spadały na Rzeczpospolitą już od samego początku XVIII wieku, a zapoczątkowała je wojna północna prowadzona na jej terytorium, choć formalnie bez jej udziału. Zresztą w nowe stulecie wchodziło nasze państwo wyniszczone wieloletnimi wojnami, przetrzebione przez konflikty i zarazy oraz niewydajną, ekstensywną gospodarką. W połowie wieku umacniające się pod rządami Fryderyka Wielkiego Prusy zdobyły w czasie wojny z Saksonią matryce do bicia polskich monet. Zdając sobie sprawę z wagi narzędzia, które trafiło w jego ręce rozpoczął berliński władca produkcję pieniądza zalewając Rzeczpospolitą złej jakości monetami. Zdaniem historyków ten proceder trwający kilkanaście lat spowodował napływ do naszego kraju 600 mln złotych fałszywego pieniądza. Dla porównania para butów kosztowała wówczas 3 złote, a pensja woźnego 2 złote tygodniowo.

Król Stanisław August Poniatowski nie tylko pobierał pensje od sąsiedzkich dworów, ale również na potęgę się w nich zapożyczał. Najchętniej w Petersburgu, u swojej protektorki, Katarzyny II. Kiedy w 1792 r. Rosja wystąpiła zbrojnie przeciwko Polsce wspierając Targowiczan, Katarzyna zażądała od władcy (co w sumie zrozumiałe) wstrzymania działań obronnych grożąc żądaniem natychmiastowej spłaty zobowiązań. Król uległ naciskom i przystąpił do Targowicy. 

Sytuacji nie ułatwiały wysunięte przez Prusy i Rosję żądania terytorialne wobec Polski i w ich konsekwencji II rozbiór dokonany na początku 1793 roku. Oddzielone od RP kordonem celnym zostały bogate tereny Kujaw i Wielkopolski oraz zaplecze rolnicze Ukrainy i Litwy. Do tego żołnierze żądali wypłaty żołdu, a kasa królewska znalazła się u dna spirali kredytowej. Zadłużenie władcy wynosiło sześciokrotność jego rocznego budżetu. U samego bankiera Teppera było to 11 i pół miliona złotych. 

Piotr Fergusson Tepper nie miał zresztą szczęścia. Był najbogatszym bankierem końca XVIII wieku, jego majątek wynosił ok 65 mln złotych, pośredniczył w lokowaniu w Polsce kapitałów bankierów amsterdamskich. Jednak wojna obronna 1792 r., nagłe wycofywanie pieniędzy przez niderlandzkich inwestorów i niewypłacalność króla doprowadziła do jego upadku. 

25 lutego 1793 r. największy w Rzeczpospolitej bank - Piotra Fergussona Teppera ogłosił bankructwo. W ślad za nim upadło pięć innych instytucji bankowych, co spowodowało przejściową niewypłacalność poselstw pruskiego i rosyjskiego. Tepper wspólnie z Piotrem Blankiem odpowiadał za wypłacanie politykom polskim i litewskim łapówek z kasy władców zaborczych, dlatego ambasador rosyjski nakazał opieczętowanie archiwów bankiera. Na niewiele zdały się pieczęcie, kiedy 20 kwietnia 1794 r. podczas insurekcji kościuszkowskiej wzburzony tłum wpadł do rezydencji byłego bankiera spodziewając się znaleźć kompromitujące dokumenty. 

Stany Zjednoczone Polski

Stany Zjednoczone Polski

Wielkim szczęściem naszej ojczyzny byli patrioci, którzy na początku XX wieku, a szczególnie podczas Wielkiej Wojny, lobbowali w najważniejszych stolicach świata za odrodzeniem Polski. Jednym z najbardziej zasłużonych był Ignacy Jan Paderewski, który korzystając z osobistych kontaktów "urabiał" amerykańskiego prezydenta.

Nie pomylili się. Według ksiąg bankiera na stałej pensji był Poniatowski i całe jego najbliższe otoczenie. Doprowadziło to do publicznych egzekucji targowiczan (bądź ich portretów). Władca uniknął śmierci dzięki postawie części mieszczan, którzy postanowili go uratować i wyznaczyli gwardię przyboczną. Wojna, która w kolejnych miesiącach ogarnęła kraj stała się pretekstem do kolejnego rozbioru i likwidacji państwa. 

Sam Tepper zmarł sześć dni po napadzie na jego dom na skutek odniesionych ran.

Marcin Dobrowolski

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 4 ~endi

Duże kryzysy bankowe poprzedzają duże wojny , wystarczy poczytać trochę historii

! Odpowiedz
0 1 ~AMIGOz

Lubo odwrotnie... Kryzys z lat 30-tych XX wieku spowodował jeszcze większy głód i wzmocnienie ruchów nacjonalistycznych, a te doprowadziły do WWII.

! Odpowiedz
0 0 ~ew odpowiada ~AMIGOz

"Duże kryzysy bankowe poprzedzają duże wojny" - nieco niejasno sformułowane - co ma być pierwsze kryzys czy wojna ?
AMIGOz zrozumiał że wojna a ja że kryzys ...
W/g mnie każdy z nas ma rację

! Odpowiedz
7 7 ~ada

czy wierchuszke pisu tez ludzie wywloka na ulice po upadku systemu bankowego w polsce?

! Odpowiedz
2 19 ~Obrońca_Przebraża

Za zrobienie długu z 450 mld. do 1 bln, to powinno się wywlec polskojęzycznych podnóżkowym Merkel!!!

! Odpowiedz
2 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
9 16 ~Viracocha

Nie powinienem tego wpisu tu zamieszczać, z powodu czytelników jacy tu zaglądają, a sposób myślenia mają „sprecyzowany” na strach boją się panicznie powrotu półek z octem i musztardą i aby do tego nie dopuścić są w stanie podpisać zachodnie cyrografy ulegając propagandzie i agitacji. Zapominają tylko że świat nie stoi w miejscu i nie mam na myśli tylko jego pozycji we wszechświecie. Wszystko przemija, wszystko się zmienia, jednak aby zmienić ludzką mentalność potrzebne są wieki. ::
Obserwacja rynków finansowych i co z tym jest ściśle związane zagadnień politycznych w prospekcie światowym to moje hobby od najmłodszych lat. Od roku 1971, szczególnie dużo czasu poświęciłem obserwując i analizując manipulacje na rynkach finansowych. A zwłaszcza na wymuszonym przemieszczaniu się i „zabezpieczaniu złota” Które to jest kluczem do odpowiedzi na nurtujące pytania. Oraz wojen i niepokojów z tym związanych. Tak, cokolwiek elity nie twierdza, to jednak wszystko opiera się o podstawę jakim jest złoto i to od zarania ludzkości na tym padole. Hobby to daje mi dużą satysfakcje bo znajomość tego daje mi możliwości łatwego przewidywania zachowania Elit świata (Potomków Rothschilds family obecne spotkania w Davos Boondoggle ) i wydarzeń z tym związanych. Tak, obecnie też przewiduję co nastąpi a będzie się działo na kilku „frontach”.

Najłatwiejsza jest jednak psychologia a jednocześnie zachowanie ludzkości, dlatego to z taka łatwością elity sterują naiwnym światem. Podburzają prowokują „majdaniom”- Ukraina, Polska-KOD i w pozostałych krajach, sterowane zamachy i wojny (proxy war), terroryzm, grają z nami fałszywymi kartami, rozwadniają nam ciężko zapracowane pieniądze, wmawiając że to jest element nowoczesnej gospodarki. Doprowadzając co rusz do nieszczęść i wojen nas wszystkich, z powodu swojej nieposkromionej CHCIWOŚCI który to występek nazwał bym największym złem jaki znany jest na tej ziemi.

Ja polecam mniej TV, gier i podobnych bezwartościowych zajęć a zajęcie się samo edukacją w dziedzinie ekonomi politycznej. Sama nazwa może nudna ale satysfakcja gwarantowana umożliwiająca nam wzniesienie się na wyższe poziomy umysłowe, i nie będziemy wtedy biegać jak bezwolni kretyni (barany) z manifestacji na manifestacje o zupełnie skrajnych od siebie poglądach politycznych. Aby ostatecznie sfrustrowani stwierdzić że i tak to nic nie zmieni bo oni wszyscy to i tak złodzieje.
Dawniej aby kultura, eksport, gospodarka i Polska myśl techniczna się nie rozwijała dbał ZSRR, formami przymusu były pomruki inwazji na Polskę, wysyłanie sekretarzy na kontrolę z instrukcjami. Oraz ostentacyjne przejazdy wojsk. Jak również organizowano na nas nagonki przywódców z państw „Obozu” Obecnie ten obowiązek przejął zachód tłumiąc wykupując i rujnując do reszty za pomocą sprzedawczyków z KOD`u Polski przemysł i zaimplantował nam swój własny w ramach kolonialnego wyzysku. Formy przymusu: Umiejętnie wykorzystanie rusofobi narosłej od dekad w społeczeństwie Polskim, organizacje KOD`ów, groźby wybuchu majdanów oraz deprecjacja waluty. Jednocześnie nie zrezygnowano z wynalazku ZSRR w formie najazdu sekretarzy na kontrolę z instrukcjami, nagonki przywódców z państw „Nowego Obozu” Oraz ostentacyjne ruchy wojsk na naszym terytorium, pod sztandarami stabilności i obrony demokracji przed wyimaginowanym zagrożeniem ze strony Rosji. Która to jak twierdzą tak bardzo „pragnie Polskich jabłek” że nie widząc innej możliwości aby je pozyskać, będzie musiała po nie czołgami wjechać!

Nie ma bardziej niebezpiecznego zagrożenia dla ludzkości niż rządów nieudolnych, skorumpowanych, i podłych ludzi oraz naiwnego elektoratu,

Przykład:
Z czystej ciekawości zapytałem w USA murzyna który wiem że głosował na Obame, dlaczego ? Wiedziałem co odpowie i się nie myliłem. Uśmiechnął się i odpowiedział „Bo czarny”

Obawiam się że teraz zostanie wybrana Hillary Clinton już wiecie dlaczego „Bo to pierwsza kobiet która ma szansę zostać prezydentem”

Tak i podobnie jak z tego przykładu, wybiera naiwny elektorat rządzących na całym świecie. Niestety Elity nie są naiwne! Grają z nami w ostatnich dziesięcioleciach stale tą samą talią kart o nazwie „Makkartyzm” polega to na zniewoleniu umysłów. Ludzi przerabia się na konsumentów drogą prania mózgów, dezinformacji, kłamstwa, manipulacji, cenzury oraz przede wszystkim obarcza długiem. Orwell 1984.
Ps. A co do złota to obecnie jest taka gra. Pewne zamorskie mocarstwo częściowo we współpracy czasami z wybranym europejskim krajem „zabezpiecza” złoto w krajach gdzie tylko to możliwe na świecie od dziesięcioleci obecnie pracuję w pocie czoła nad złotem z Arabii Saudyjskiej aby natychmiast po okazyjnej cenie wysłać (sprzedać) je do Azji. Tak, Polskiego złota też na próżno tam szukać „odfrunęło”.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 5 ~Le

Chłopie mieszasz podstawowe fakty , dawniej to właśnie cały tak zwany zachodni świat w tym szczególnie USA dbał o to żebyśmy się nie rozwijali bo byliśmy dla niego częścią ZSRR z którym walczono na wszystkie sposoby to i z nami ,żebyśmy upadli ekonomicznie i upadliśmy i nie rozwijaliśmy się.

Majdan w Polsce to robi PiS ,ta sama pseudonarodowa i religijna nagonka co na Ukrainie, żeby naiwni zapatrzeni w krzyże i hasła narodowe sami doprowadzili do upadku gospodarczego Polskę tak jak Ukrainę, gdy właśnie Polska za bardzo zaczęła łapać wiatr w żagle

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
28 18 ~smutnebardzoniestety

Jeżeli ordynarna głupota to patriotyzm - to PIS to super patrioci, najwyższa półka!!!

! Odpowiedz
3 6 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
/* (c)AdOcean 2003-2015, pulsbiznesu.bankprzyszlosci.bankier.pl.Historia bankowosci.Wiadomosci.Video */ ado.slave('adoceanmyaouagsqqjrry', {myMaster: 'w5KmvanL8tWsDstTm5Hs_4dMgoSQzB4QursAlJExFlX.m7' });

Powiadomienie o debacie

Zapisz się do newslettera przypominającego o transmisjach kolejnych debat.

WIG-BANKI 0,08% 7 371,42
2019-09-18 17:15:02
PEKAO 0,95% 105,90
2019-09-18 17:01:40
PKOBP 0,41% 41,27
2019-09-18 17:02:28
SANPL 0,44% 320,20
2019-09-18 17:00:00
GETINOBLE 20,96% 0,49
2019-09-18 17:04:52
GETIN 21,62% 1,44
2019-09-18 17:04:55
INGBSK 0,21% 195,40
2019-09-18 17:00:00
IDEABANK 20,85% 3,27
2019-09-18 13:40:50
HANDLOWY 0,19% 53,20
2019-09-18 17:00:00
BOS 1,09% 7,42
2019-09-18 17:00:00
SANTANDER -1,58% 16,20
2019-09-18 17:03:52
BNPPPL -0,59% 67,60
2019-09-18 10:41:42
UNICREDIT -7,08% 46,46
2019-09-18 09:00:00
ALIOR -1,47% 41,60
2019-09-18 17:01:57
MBANK -1,71% 321,40
2019-09-18 17:00:00
MILLENNIUM -4,34% 6,29
2019-09-18 17:00:53