Kryzys bankowy w Polsce A.D. 1793

Pośród wielu katastrof, które spadły na Rzeczpospolitą w drugiej połowie XVIII wieku były również te gospodarcze. Wszystkie razem doprowadziły do wielkiego kryzysu bankowego, będącego agonalnym krzykiem umierającego państwa.

(Wikipedia.org)

Katastrofy spadały na Rzeczpospolitą już od samego początku XVIII wieku, a zapoczątkowała je wojna północna prowadzona na jej terytorium, choć formalnie bez jej udziału. Zresztą w nowe stulecie wchodziło nasze państwo wyniszczone wieloletnimi wojnami, przetrzebione przez konflikty i zarazy oraz niewydajną, ekstensywną gospodarką. W połowie wieku umacniające się pod rządami Fryderyka Wielkiego Prusy zdobyły w czasie wojny z Saksonią matryce do bicia polskich monet. Zdając sobie sprawę z wagi narzędzia, które trafiło w jego ręce rozpoczął berliński władca produkcję pieniądza zalewając Rzeczpospolitą złej jakości monetami. Zdaniem historyków ten proceder trwający kilkanaście lat spowodował napływ do naszego kraju 600 mln złotych fałszywego pieniądza. Dla porównania para butów kosztowała wówczas 3 złote, a pensja woźnego 2 złote tygodniowo.

Król Stanisław August Poniatowski nie tylko pobierał pensje od sąsiedzkich dworów, ale również na potęgę się w nich zapożyczał. Najchętniej w Petersburgu, u swojej protektorki, Katarzyny II. Kiedy w 1792 r. Rosja wystąpiła zbrojnie przeciwko Polsce wspierając Targowiczan, Katarzyna zażądała od władcy (co w sumie zrozumiałe) wstrzymania działań obronnych grożąc żądaniem natychmiastowej spłaty zobowiązań. Król uległ naciskom i przystąpił do Targowicy. 

Sytuacji nie ułatwiały wysunięte przez Prusy i Rosję żądania terytorialne wobec Polski i w ich konsekwencji II rozbiór dokonany na początku 1793 roku. Oddzielone od RP kordonem celnym zostały bogate tereny Kujaw i Wielkopolski oraz zaplecze rolnicze Ukrainy i Litwy. Do tego żołnierze żądali wypłaty żołdu, a kasa królewska znalazła się u dna spirali kredytowej. Zadłużenie władcy wynosiło sześciokrotność jego rocznego budżetu. U samego bankiera Teppera było to 11 i pół miliona złotych. 

Piotr Fergusson Tepper nie miał zresztą szczęścia. Był najbogatszym bankierem końca XVIII wieku, jego majątek wynosił ok 65 mln złotych, pośredniczył w lokowaniu w Polsce kapitałów bankierów amsterdamskich. Jednak wojna obronna 1792 r., nagłe wycofywanie pieniędzy przez niderlandzkich inwestorów i niewypłacalność króla doprowadziła do jego upadku. 

25 lutego 1793 r. największy w Rzeczpospolitej bank - Piotra Fergussona Teppera ogłosił bankructwo. W ślad za nim upadło pięć innych instytucji bankowych, co spowodowało przejściową niewypłacalność poselstw pruskiego i rosyjskiego. Tepper wspólnie z Piotrem Blankiem odpowiadał za wypłacanie politykom polskim i litewskim łapówek z kasy władców zaborczych, dlatego ambasador rosyjski nakazał opieczętowanie archiwów bankiera. Na niewiele zdały się pieczęcie, kiedy 20 kwietnia 1794 r. podczas insurekcji kościuszkowskiej wzburzony tłum wpadł do rezydencji byłego bankiera spodziewając się znaleźć kompromitujące dokumenty. 

Stany Zjednoczone Polski

Stany Zjednoczone Polski

Wielkim szczęściem naszej ojczyzny byli patrioci, którzy na początku XX wieku, a szczególnie podczas Wielkiej Wojny, lobbowali w najważniejszych stolicach świata za odrodzeniem Polski. Jednym z najbardziej zasłużonych był Ignacy Jan Paderewski, który korzystając z osobistych kontaktów "urabiał" amerykańskiego prezydenta.

Nie pomylili się. Według ksiąg bankiera na stałej pensji był Poniatowski i całe jego najbliższe otoczenie. Doprowadziło to do publicznych egzekucji targowiczan (bądź ich portretów). Władca uniknął śmierci dzięki postawie części mieszczan, którzy postanowili go uratować i wyznaczyli gwardię przyboczną. Wojna, która w kolejnych miesiącach ogarnęła kraj stała się pretekstem do kolejnego rozbioru i likwidacji państwa. 

Sam Tepper zmarł sześć dni po napadzie na jego dom na skutek odniesionych ran.

Marcin Dobrowolski

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 4 ~endi

Duże kryzysy bankowe poprzedzają duże wojny , wystarczy poczytać trochę historii

! Odpowiedz
0 1 ~AMIGOz

Lubo odwrotnie... Kryzys z lat 30-tych XX wieku spowodował jeszcze większy głód i wzmocnienie ruchów nacjonalistycznych, a te doprowadziły do WWII.

! Odpowiedz
0 0 ~ew odpowiada ~AMIGOz

"Duże kryzysy bankowe poprzedzają duże wojny" - nieco niejasno sformułowane - co ma być pierwsze kryzys czy wojna ?
AMIGOz zrozumiał że wojna a ja że kryzys ...
W/g mnie każdy z nas ma rację

! Odpowiedz
7 7 ~ada

czy wierchuszke pisu tez ludzie wywloka na ulice po upadku systemu bankowego w polsce?

! Odpowiedz
2 19 ~Obrońca_Przebraża

Za zrobienie długu z 450 mld. do 1 bln, to powinno się wywlec polskojęzycznych podnóżkowym Merkel!!!

! Odpowiedz
2 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
9 16 ~Viracocha

Nie powinienem tego wpisu tu zamieszczać, z powodu czytelników jacy tu zaglądają, a sposób myślenia mają „sprecyzowany” na strach boją się panicznie powrotu półek z octem i musztardą i aby do tego nie dopuścić są w stanie podpisać zachodnie cyrografy ulegając propagandzie i agitacji. Zapominają tylko że świat nie stoi w miejscu i nie mam na myśli tylko jego pozycji we wszechświecie. Wszystko przemija, wszystko się zmienia, jednak aby zmienić ludzką mentalność potrzebne są wieki. ::
Obserwacja rynków finansowych i co z tym jest ściśle związane zagadnień politycznych w prospekcie światowym to moje hobby od najmłodszych lat. Od roku 1971, szczególnie dużo czasu poświęciłem obserwując i analizując manipulacje na rynkach finansowych. A zwłaszcza na wymuszonym przemieszczaniu się i „zabezpieczaniu złota” Które to jest kluczem do odpowiedzi na nurtujące pytania. Oraz wojen i niepokojów z tym związanych. Tak, cokolwiek elity nie twierdza, to jednak wszystko opiera się o podstawę jakim jest złoto i to od zarania ludzkości na tym padole. Hobby to daje mi dużą satysfakcje bo znajomość tego daje mi możliwości łatwego przewidywania zachowania Elit świata (Potomków Rothschilds family obecne spotkania w Davos Boondoggle ) i wydarzeń z tym związanych. Tak, obecnie też przewiduję co nastąpi a będzie się działo na kilku „frontach”.

Najłatwiejsza jest jednak psychologia a jednocześnie zachowanie ludzkości, dlatego to z taka łatwością elity sterują naiwnym światem. Podburzają prowokują „majdaniom”- Ukraina, Polska-KOD i w pozostałych krajach, sterowane zamachy i wojny (proxy war), terroryzm, grają z nami fałszywymi kartami, rozwadniają nam ciężko zapracowane pieniądze, wmawiając że to jest element nowoczesnej gospodarki. Doprowadzając co rusz do nieszczęść i wojen nas wszystkich, z powodu swojej nieposkromionej CHCIWOŚCI który to występek nazwał bym największym złem jaki znany jest na tej ziemi.

Ja polecam mniej TV, gier i podobnych bezwartościowych zajęć a zajęcie się samo edukacją w dziedzinie ekonomi politycznej. Sama nazwa może nudna ale satysfakcja gwarantowana umożliwiająca nam wzniesienie się na wyższe poziomy umysłowe, i nie będziemy wtedy biegać jak bezwolni kretyni (barany) z manifestacji na manifestacje o zupełnie skrajnych od siebie poglądach politycznych. Aby ostatecznie sfrustrowani stwierdzić że i tak to nic nie zmieni bo oni wszyscy to i tak złodzieje.
Dawniej aby kultura, eksport, gospodarka i Polska myśl techniczna się nie rozwijała dbał ZSRR, formami przymusu były pomruki inwazji na Polskę, wysyłanie sekretarzy na kontrolę z instrukcjami. Oraz ostentacyjne przejazdy wojsk. Jak również organizowano na nas nagonki przywódców z państw „Obozu” Obecnie ten obowiązek przejął zachód tłumiąc wykupując i rujnując do reszty za pomocą sprzedawczyków z KOD`u Polski przemysł i zaimplantował nam swój własny w ramach kolonialnego wyzysku. Formy przymusu: Umiejętnie wykorzystanie rusofobi narosłej od dekad w społeczeństwie Polskim, organizacje KOD`ów, groźby wybuchu majdanów oraz deprecjacja waluty. Jednocześnie nie zrezygnowano z wynalazku ZSRR w formie najazdu sekretarzy na kontrolę z instrukcjami, nagonki przywódców z państw „Nowego Obozu” Oraz ostentacyjne ruchy wojsk na naszym terytorium, pod sztandarami stabilności i obrony demokracji przed wyimaginowanym zagrożeniem ze strony Rosji. Która to jak twierdzą tak bardzo „pragnie Polskich jabłek” że nie widząc innej możliwości aby je pozyskać, będzie musiała po nie czołgami wjechać!

Nie ma bardziej niebezpiecznego zagrożenia dla ludzkości niż rządów nieudolnych, skorumpowanych, i podłych ludzi oraz naiwnego elektoratu,

Przykład:
Z czystej ciekawości zapytałem w USA murzyna który wiem że głosował na Obame, dlaczego ? Wiedziałem co odpowie i się nie myliłem. Uśmiechnął się i odpowiedział „Bo czarny”

Obawiam się że teraz zostanie wybrana Hillary Clinton już wiecie dlaczego „Bo to pierwsza kobiet która ma szansę zostać prezydentem”

Tak i podobnie jak z tego przykładu, wybiera naiwny elektorat rządzących na całym świecie. Niestety Elity nie są naiwne! Grają z nami w ostatnich dziesięcioleciach stale tą samą talią kart o nazwie „Makkartyzm” polega to na zniewoleniu umysłów. Ludzi przerabia się na konsumentów drogą prania mózgów, dezinformacji, kłamstwa, manipulacji, cenzury oraz przede wszystkim obarcza długiem. Orwell 1984.
Ps. A co do złota to obecnie jest taka gra. Pewne zamorskie mocarstwo częściowo we współpracy czasami z wybranym europejskim krajem „zabezpiecza” złoto w krajach gdzie tylko to możliwe na świecie od dziesięcioleci obecnie pracuję w pocie czoła nad złotem z Arabii Saudyjskiej aby natychmiast po okazyjnej cenie wysłać (sprzedać) je do Azji. Tak, Polskiego złota też na próżno tam szukać „odfrunęło”.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 5 ~Le

Chłopie mieszasz podstawowe fakty , dawniej to właśnie cały tak zwany zachodni świat w tym szczególnie USA dbał o to żebyśmy się nie rozwijali bo byliśmy dla niego częścią ZSRR z którym walczono na wszystkie sposoby to i z nami ,żebyśmy upadli ekonomicznie i upadliśmy i nie rozwijaliśmy się.

Majdan w Polsce to robi PiS ,ta sama pseudonarodowa i religijna nagonka co na Ukrainie, żeby naiwni zapatrzeni w krzyże i hasła narodowe sami doprowadzili do upadku gospodarczego Polskę tak jak Ukrainę, gdy właśnie Polska za bardzo zaczęła łapać wiatr w żagle

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
28 18 ~smutnebardzoniestety

Jeżeli ordynarna głupota to patriotyzm - to PIS to super patrioci, najwyższa półka!!!

! Odpowiedz
3 6 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 9 ~kilof

dziś nieważne są informacje gospodarcze i walutowe ? Wszystkie media fora i gazety pokazują szpilke na deskach !!! czy może to coś znaczy ?

! Odpowiedz
1 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
5 10 ~Obywatel_PLX

"Są tylko dwie kategorie prawdziwych bandytów: prawnicy i bankierzy" - stara amerykańska mądrość.

Warto obejrzeć:

Tajemnica ratowania banków: https://www.youtube.com/watch?v=zDtOouqU5nQ

Islandia kryzys bankowy: https://www.youtube.com/watch?x-yt-ts=1421914688&x-yt-cl=84503534&v=afx5_Vw3edQ#t=955

! Odpowiedz
0 45 ~taka_prawda

Dziś historia się powtarza, tak samo jak wtedy nasze "elity" się sprzedały

! Odpowiedz
2 43 ~drwal

Nowoczerska Targowica

! Odpowiedz
1 33 ~oko

Czegoś tu nie rozumiem,Prusaki tłukły nasze monety przez kilkanaście lat a my udawaliśmy ,że nie wiemy ? Czy może aż tak tępi byli królowie.

! Odpowiedz
0 38 ~krolok

Naszymi królami byli wtedy Niemcy - Saksończycy August II Mocny i potem jego syn August III.
A dlaczego wybraliśmy Niemca na króla - poczytaj sobie o elekcji w 1698.
Jeżeli Ci się nie chce,to odpowiem w skrócie:
korupcja,korupcja i jeszcze raz korupcja.

! Odpowiedz
1 1 ~rtr

I co takiego mieliby zrobić? Wyrazić "głębokie zaniepokojenie"? Złożyć protest? Co tam fałszowanie monet, Prusy także w najlepsze uprowadzały ludzi z pogranicza i wcielali do swojego wojska. Królowie w ówczesnej Polsce posiadali przecież realnej władzy. Rzeczpospolitą faktycznie kierowała oligarchia magnacka, w dodatku częściowo sterowana przez zagraniczną agenturę.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~rtr odpowiada ~krolok

Sasowie mieli na pieńku z Prusakami. August II Mocny był bardzo ambitnym monarchą, co niestety mocno go skonfliktowało z polskim sejmem - szlachta paranoicznie obawiała się, że August II zechce wprowadzić despotyzm. Próba wzmocnienia swojej pozycji poprzez zmontowanie koalicji przeciwko Szwecji skończyło się katastrofą. Po III wojnie północnej miał praktycznie związane ręce. Jego syn - August III zaś postanowił się z koniem nie kopać i pozostawił sprawy w Rzplitej swojemu biegowi, niechętnie bywał w Polsce (do przymusowej dłuższej bytności zmusiła go okupacja Saksonii przez Prusy). W przeciwieństwie do ojca, August III był dość lubianym monarchą w Rzplitej: "za króla Sasa jedz, pij i popuszczaj pasa" - dzisiaj to powiedzenie przytacza się ironicznie, ale pierwotnie to był komplement: monarcha który nie dybie na "złote wolności", unika konfliktów był popularny wśród narodu szlacheckiego.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Le

Aż tak tępi byli, dlatego dzisiaj najważniejsze ,żeby byli najmądrzejsi z najmądrzejszych bo patriotę ,ale głupiego i niewykształconego każdy przerobi na papier toaletowy .Dlatego urzędnicy muszą wygrywać konkursy na stanowisko i mieć określoną wiedzę i wykształcenie ,a nie tylko partyjną nominację jak w komunie.

! Odpowiedz
2 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
19 57 ~polemik

PO-PSL Nowoczesna i KOD oraz zieloni z Naturą 2000. To jest obecna Targowica. Takie mam postrzeganie niedawnego okradania Polski i donoszenia na Polskę

! Odpowiedz
29 18 ~Polak

a jak kaczafi i jego pomagierzy z sitwy pisu opluwali Polskę w uni i w stanach to było ok ? po i nowoczesna robi tylko to samo co robiło pis im wszak było wolno. To pis jest zdradziecką sitwą sbeków i komuszych prokuratorów na usługach putina .

! Odpowiedz
2 19 ~doktor odpowiada ~Polak

nie wiem co bierzesz, ale odstaw to i zmien leki, nie jest dobrze.

! Odpowiedz
5 2 ~aha

oni sprzedawali wcześniej, Kaczor sprzedaje teraz... Nie mamy szczęścia do władców / polityków, każda nowa ekipa traktuje Polskę jak koryto, z którego sami mogą wyjadać wszystko jak świnie.
Niemniej to, co dzieje się teraz, przebija jakąkolwiek ekipę z ostatnich 70 lat.

! Odpowiedz
0 0 ~PrawyPolak odpowiada ~Polak

PIS prorosyjski. Pojęcia nie mam czy śmiać się czy płakać. I bronić "PO-PSL Nowoczesna i KOD oraz zieloni z Naturą 2000" że kradli bo ci drudzy też kradli, więc im też było wolno woła o pomstę do nieba

! Odpowiedz
3 9 ~endi

Wielkie kryzysy finansowe zawsze poprzedzają wielkie wojny - przykład wielki kryzys sprzed I wojny światowej

! Odpowiedz
3 11 ~żart

"Zastaw się (zesr.j się), a postaw się".
Niejedni zazdroszczą "bogactwa" frankowiczom.
"Ach ,Franka,Franka..."- piosenka
https://www.youtube.com/watch?v=-2gq3Z7hGOU

! Odpowiedz
1 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 3 ~KapitanSz

Fajnie ze w grudniowym forbesie był artykuł na ten temat...

! Odpowiedz
3 8 ~obywatel

Banksterzy wywolali ten kryzys i jak nie pozamyka sie ich w wiezieniach to wtedy nedzie upadek pamstwa!

! Odpowiedz
8 6 ~krolok

Tak mi się właśnie przypomniało,że Stanisław Poniatowski miał dziecko z Katarzyną II . (rodowita Niemka)
Ponieważ historia lubi się powtarzać: czy to oznacza ,że Kaczyński będzie miał wspólne dziecko z Merkel? Bo ona już jest dawno w menopauzie.

! Odpowiedz
8 23 ~KIMDZONGTUSK

a czy to nie wtedy w Polsce działała ówczesna KOD czyli Targowica ?

! Odpowiedz
7 26 ~Loop

Tym razem się uda - pogonimy Targowicę, damy radę.....

! Odpowiedz
2 4 ~aa

zwróć uwagę kto nas pcha w rosyjskie łapy, (choćby ostatni kontrakt PKN Orlen, ten osobnik był kiedyś ministrem skarbu do dziś za to płacimy)

! Odpowiedz
3 36 ~Roger

Byli w tym.kraju patrioci . Ginely za Polske dzieci we Lwowie. A teraz mlodziez czesto emigruje zeby pare funciakow zarobic izyc byle jak wsrod ciapatych

! Odpowiedz
19 19 ~ekonom

Czyli podobny kryzys nas czeka. Jak przez podatek bankowy banki zaczną upadać, i klienci będą stać po swoje pieniądze przed tym bankiem - to co powie rząd nic się nie stało. A ludzie stracą oszczędności swego życia. To nas czeka. To wtedy będzie ruina

! Odpowiedz
8 8 ~NN

Pomyśl tylko co Ty pleciesz ...

! Odpowiedz
6 13 ~zak

Skąd te wnioski? Może jakaś analiza na poparcie tych tez. Wszędzie w Europie banki są opodatkowane. U nas miały wyjątkowy raj.

! Odpowiedz
13 13 ~Księga_URODZAJU

Kto niszczy Polskę ???

Rzekomo ten projekt służy ludowi, on służy bardziej władzy, choć osoby w "potrzebie", faktycznie widzą, to co widzą, czyli 500 PLN._______PODATEK BANKOWY ignorancja wiedzy______

Za 1 złotówkę pozyskaną z PODATKU BANKOWEGO, społeczeństwo zapłaci 2,40-3,15 złotych !!!

Prognoza z Lipca 2015 r. mówi o koszcie 85 mld PLN dla Rynku Kapitałowego w 2015 r.
i kosztach NETTO(spadek wzrostu PKB) corocznych(8-12) mld PLN pomnożona przez zagregowany współczynnik wzrostu podstawy opodatkowania w okresie obowiązywania podatku bankowego, do roku, na który jest liczony podatek bankowy.
Firmy Ubezpieczeniowe zapłacą ok 0,5 mld podatku bankowego rocznie.

Podatek Bankowy „Sprzedany” LUDOWI jako UDOMOWIENIE banków.

Od tego jest: KNF, ZBP, i Urząd Ochrony Konsumentów. Represyjne (podatkiem bankowym) sprzedanie tego tematu, może spowodować:
- działania skutkujące ograniczaniem działalności kredytowej,
- wymuszony „ techniczny ” wzrost kosztów kapitału, ze względu na „ techniczną ” zmianę środowiska w jakim funkcjonują banki,
- pogorszyć sprawność działania mechanizmu, powodując „ przejściowy ” okres adaptacyjny, do momentu zrównoważenia ryzyk, także ryzyk w całym SYSTEMIE BANKOWYM

podatek bankowy: 0,44%, aktywa do 4 mld PLN zwolnione z podatku, dla tzw. SKOKÓW=0%:

1. STRATY 2015r. ok.85 mld PLN - na wartościach aktywów w OFE + PZU + inwestorzy indywidualni + papiery dłużne + koszty spadku wzrostu PKB w stosunku do tego jaki można by było osiągną bez tego REPRESYJNEGO Podatku( związane z zachowaniem konsumentów, banków i kosztu kapitału).

Straty w 2015r. ok 85 mld PLN i czasowe przesunięcie strat corocznych na 2016r,…..…,….….,…….

1 .STRATY2015r. ok. 85 mld PLN w 2015 r.

2. od 2016 r. i kolejnych latach, Corocznie w PROCENTACH:

Podatek Bankowy=0,44% * (1,1 bilon mld PLN/rocznie)= ok. 4,85mld PLN
Przychody Łącznie ok. 5,60 mld PLN = 4,85mld PLN + ok. 0,75 mld PLN (dodatkowe łącznie)

Baza do obliczeń wpływu: urocznowiony spadek wzrostu PKB2015
Koszty(urocznowione) =(12,5–16,5) mld PLN
STRATA=Koszty(uroczn.) - Przychody(uroczn.) =(12,5-16,5)mldPLN – 5,6mldPLN =ok.(7-11)mld PLN

Coroczny spadek wzrostu PKB( trwały i systemowy) ok.(0,40-0,62)% PKB w stosunku do PKB(bez podatku). Koszt tego kapitału jest w wysokości: (125-195)% w skali roku. Osobiście nie chcę być obciążany tak DROGIM kredytem dla realizacji tego PROJEKTU. Skarb Państwa i Samorządy zadłużają się, obciążając MNIE kredytami o koszcie rzędu (3-5)% w skali roku i mnie to wystarczy. Udział kredytów w PKB ok.60% ok. 1 bilion PLN - Skarb Państwa obsługa, emisje, rolowania, Samorządy to samo, Przedsiębiorcy: linie, bieżące, inwestycyjne, obligacje, Konsumenci indywidualni: hipoteczne, konsumpcyjne, chwilówki itd.

Podsumowanie:
To co PIS proponuje to może być zamęt na rynku kapitałowym, zubożenie społeczeństwa, trwałe świadome obniżanie długoterminowego PKB, w stosunku do PKB bez tych obciążeń podatkowych. NBP nie przeprowadziło analiz w przedmiotowej sprawie. Węgry obniżają wysokość tego podatku wprowadzonego w 2010 r. z 0,53% do 0,31% w roku 2016 r. i będą go ZMNIEJSZAĆ dalej w latach 2017-2019 r.. ( dlaczego ?!, skoro jest taki POŻYTECZNY ! ).

Podatek jest liczony od (1 bilon 100 mld PLN)*0,44% = ok. 4,85 mld PLN, aktywa własne banków to tylko ok. 150 mld PLN, reszta to NASZE pieniądze !(1 bilion 100 mld/PLN to depozyty obywateli, przedsiębiorców, samorządów, itd.). Oczywiście bierzemy pod uwagę, ze pasywa=aktywa banków.
Ściśle aktywami są udzielone, udzielane KREDYTY.

„Pozytywnym skutkiem” i w kalkulacji uwzględnionym będzie poszukiwanie dalszych, znacznych obniżek kosztów działalności operacyjnej banków. Opisałbym go mianem „rewolucyjny”.

Następnym „pozytywnym efektem”(sarkazm) z tak wprowadzonego podatku będzie moim zdaniem polepszenie wyników w sprawozdaniach finansowych SKOKÓW, choć niekoniecznie musi mieć on trwały charakter, a wszystko w ramach skoku SKOKÓW na udziały rynkowe.
Na to też należy zwrócić uwagę, aby posłowie nie wprowadzali USTAW, które zaszkodziłyby także gospodarce i WSZYSTKIM kredytobiorcom !!! - mam dość idiotyzmów

Skrót:
tego nie da się usprawiedliwić !!!

przychód łączny od banków= 5,6 mld PLN łącznie z korzyściami podatkowymi i innymi

koszty = (12,5-16,5) mld PLN,

a po uwzględnieniu niższego CIT przyjęto 1 mld PLN (o czym poniżej)

Koszt łączne= (13,5-17,5) mld PLN

koszt kapitału w % = (140-215)% rocznie,

STRATA=ok.(8-12) mld PLN
Coroczny spadek wzrostu PKB( trwały i systemowy) ok.(0,45-0,69)% PKB w stosunku do PKB(bez podatku).


Podatek Bankowy

Banki zagraniczne od 2016 r. wyprowadzą legalnie około 3-5 mld PLN dochodu bez opodatkowania CIT(19%), a koszty „z tego tytułu” mogą być polskich księgach uwzględnione.
Stanowi ubytek przychodu księgowego w wysokości ok. 15-25 mld PLN(wolumen kredytów) !!!.

„Wiceprezes ZBP zwrócił uwagę na jeszcze jeden element projektu - podatkiem mają być objęte polskie oddziały zagranicznych banków. - To zapewne spowoduje, że największe kredyty będą księgowały w bankach matkach, co będzie zgodne z prawem - mówił Groszek.”

Podatek CIT od banków będzie z tego powodu w roku 2016 o ok 25-35% (0,7-1 mld PLN) niższy,
jak możliwy bez tego podatku

http://tvn24bis.pl/pieniadze,79/zbp-banki-beda-reagowac-na-podatek-bankowy,602693.html

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 10 ~Księga_URODZAJU

To, że 99,9999% Obywateli nie ma dostępu do wyników prognoz symulacji makroekonomicznych Modelu PKB Polski, nie znaczy aby jawnie rozmijać się z prawdą.

Rządzący pokażcie te symulacje !!!! Ja i Wy wiemy, że nie o to WAM chodzi !!!!

______________________________________________________________________

! Odpowiedz
14 11 ~Księga_URODZAJU

Czy PIS chce zniszczyć Polskę ???

32 mld PLN wysokość odszkodowań dla BANKÓW (przewalutowania)

Tak było na Węgrzech. Orban wypłacił bankom 9 mld EURO odszkodowań(porozumienie z bankami). W przypadku Polski to może być koszt około 20-35 mld PLN.

Tylko dlaczego Prezydent nie informuje społeczeństwo, że skarb Państwa wypłaci bankom odszkodowania, zaciągając pożyczkę z NBP. Częściowo ta pożyczka będzie spłacana przez wzrost przychodów podatkowych(od frankowiczów), a po części o udziale ok. 90% przez całe społeczeństwo.

Węgry VAT 27%, podniesiono go z 25%

http://pulsinwestora.pb.pl/4416597,90935,mbank-policzyl-banki-straca-32-mld-zl-na-chf

http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pomocy-dla-frankowiczow-jednak-nie-bedzie,146,0,1998994.html

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 27 ~redi

Jak widać wszystkie kryzysy wywoływali nasi "PRZYJACIELE" zwłaszcza z zachodu ale i wschodu!

! Odpowiedz
2 14 ~Szejk

Było się nie zadłużać...

! Odpowiedz
7 3 ~kk odpowiada ~Szejk

Pokaż mi jeden niezadłużony kraj w Eurolandzie i po drugiej stronie Atlantyku.

! Odpowiedz
4 44 ~plazowicz

Historia lubi się powtarzać. Fragment o Targowicy, przekredytowaniu i pensjach od możnych protektorów żywcem wyciągniety z sytuacji obecnej.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
/* (c)AdOcean 2003-2015, pulsbiznesu.bankprzyszlosci.bankier.pl.Historia bankowosci.Wiadomosci.Video */ ado.slave('adoceanmyaouagsqqjrry', {myMaster: 'w5KmvanL8tWsDstTm5Hs_4dMgoSQzB4QursAlJExFlX.m7' });

Powiadomienie o debacie

Zapisz się do newslettera przypominającego o transmisjach kolejnych debat.

WIG-BANKI -0,24% 6 997,68
2019-11-19 13:28:00
ALIOR 2,59% 30,84
2019-11-19 13:29:50
PEKAO 0,14% 103,65
2019-11-19 13:28:18
INGBSK 0,00% 195,40
2019-11-19 13:27:36
HANDLOWY 0,60% 50,70
2019-11-19 13:27:13
SANTANDER 3,10% 15,98
2019-11-19 10:30:32
UNICREDIT -0,15% 53,42
2019-11-19 09:21:39
BOS -0,85% 7,00
2019-11-19 12:13:37
IDEABANK -3,97% 2,91
2019-11-19 13:25:13
GETIN -3,21% 1,81
2019-11-19 13:28:30
MBANK -1,03% 386,20
2019-11-19 13:26:41
MILLENNIUM -0,25% 6,01
2019-11-19 13:28:22
BNPPPL -5,23% 65,20
2019-11-19 13:22:23
SANPL -0,47% 297,00
2019-11-19 13:24:22
PKOBP -0,34% 37,75
2019-11-19 13:28:36