Krysiak: Prywatyzacja OFE to nie tylko większe emerytury, ale też rozwój gospodarki

Przekazanie pieniędzy z OFE na Indywidualne Konta Emerytalne przyczyni się do wzrostu oszczędności emerytalnych i rozwoju gospodarki - powiedział PAP prof. SGH Zbigniew Krysiak odnosząc się do przyjętego w środę przez rząd projektu ustawy o OFE.

(fot. Grand Warszawski / Shutterstock)

Profesor zaznaczył, że decyzja, którą podjął rząd to element utworzenia nowoczesnego systemu oszczędzania na emerytury, składającego się z IKE, Pracowniczych Planów Kapitałowych, a także ZUS.

Zdaniem Krysiaka prywatyzacja OFE znacząco pomoże w budowaniu poczucia tożsamości narodowej i solidarności społecznej.

W jego ocenie środki, które trafią do OFE "nie tylko przyczynią się do wzrostu oszczędności emerytalnych, ale też do rozwoju gospodarki".

Krysiak podkreślił, że ważne jest uświadomienie ludziom, że pieniądze, które trafia na IKE są ich prywatnymi środkami. Ponadto - dodał - "gdy osiągniemy wiek emerytalny, będziemy mogli zgromadzone pieniądze wykorzystać według własnego uznania".

Profesor uważa, że byłoby dobrze, gdyby "jak najwięcej osób zechciało przyjąć pieniądze z OFE i żeby było jak najmniej wniosków umożliwiających przekazanie tych środków do ZUS, czyli do +wspólnego worka+".

Zgodnie z przyjętym przez rząd projektem ustawy o OFE, 162 mld zł, które dziś są środkami publicznymi (decyzja Trybunału Konstytucyjnego z 2015 roku - PAP) zostaną uznane za środki prywatne. Gdy wejdzie w życie, 15,8 mln członków OFE będzie mogło zdecydować, czy zgromadzone przez nich pieniądze trafią na konta ZUS czy też na Indywidualne Konta Emerytalne.

Projekt zakłada, że ci którzy zechcą przenieść środki do ZUS, będą musieli to zadeklarować. Ci zaś, którzy zdecydują się na IKE, nie będą musieli nic robić, bo operacja ta zostanie przeprowadzona automatycznie.

Zgodnie z projektem, pieniędzy które z OFE trafią do ZUS, nie będzie można wypłacić jednorazowo w całości ani dziedziczyć (zostaną one zaliczone na poczet emerytury), natomiast te, które „przejdą” do IKE, będzie można "wyjąć" po osiągnięciu wieku emerytalnego (60 i 65 lat) w jednej transzy lub w ratach. (PAP)

autor: Ewa Wesołowska

ewes/ amac/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 sel

Przejmując władzę mieli po pierwsze zwrócić kwoty przejęte już przez ZUS z OFE przez PO? A teraz gdy te OFE niewiele zarobiły albo straciły to dają emerytom możliwość jednorazowego zabrania resztek swojego kapitału ponownie opodatkowanego i skrojonego i masz z tego wyżyć nie wiadomo ile lat za te nędzne resztki?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne