Kruk rozważy zakup europejskiego konkurenta. Akcje mocno w górę

Kruk rozpoczął przegląd opcji strategicznych, widzi zainteresowanie ze strony kilku podmiotów finansowych i rozważy opcję zakupu dużego europejskiego konkurenta. Obecnie nie ma planów podwyższenia kapitału spółki, a zarząd nie planuje sprzedawać swoich akcji - poinformowali przedstawiciele spółki na wtorkowym spotkaniu.

Kruk podał w poniedziałek po sesji, że rozpoczął przegląd opcji strategicznych i że na obecnym etapie będą rozważane różne opcje, w szczególności pozyskanie międzynarodowego partnera finansowego lub dokonanie transakcji "o innej strukturze, jak również brak powyższych działań".

Kliknij, aby przejść do notowań
Kliknij, aby przejść do notowań (Bankier.pl)

"Lato to dla Kruka coroczny proces aktualizacji strategii (...) i w tym roku postanowiliśmy rozszerzyć te rozważania również o opcję, czy obecna struktura akcjonariatu jest optymalna dla spółki" - powiedział we wtorek Michał Zasępa, członek zarządu Kruka.

Ocenił, że rynek europejski jest coraz bardziej konkurencyjny, następuje kompresja marż oraz konsolidacja, a opcją, której do tej pory spółka nie rozważała, może być zakup konkurenta w Europie Zachodniej.

"Jest otwartym pytaniem, czy my w tej strukturze, rosnąc głównie organicznie i kupując raczej tylko mniejsze podmioty, nie zostaniemy w tym wyścigu z tyłu. Co będzie, jeśli idąc drogą ostrożnego wzrostu, za 2-5 lat będziemy jedną z mniejszych spółek. Zastanawiamy się, czy nie lepiej wykazać gotowość, by w pewnym momencie przejąć na przykład duży europejski podmiot" - powiedział Zasępa.

"Na te rozważania nałożyło się zainteresowanie kilku podmiotów finansowych, które chciały przyjrzeć się spółce. Wróciliśmy do tych podmiotów z informacją, że ogłosimy przegląd opcji. To bardzo wczesny etap i nie mamy żadnej pewności, że na pewno chcemy i że coś się zdarzy" - dodał. 

Poinformował, że zarząd spółki nie chce sprzedawać swoich akcji i nadal chce nią kierować.

"Strategia się nie zmienia - cały czas chcemy prowadzić ten biznes, nie chcemy sprzedać tej firmy, ale sprawdzimy, czy jest jakiś lepszy scenariusz dla spółki i akcjonariuszy" - powiedział Zasępa.

Prezes Kruka poinformował, że nie jest zainteresowany, by do spółki wszedł inwestor strategiczny.

"Krukowi i mi jest na giełdzie bardzo dobrze. Kruk jest dla mnie pierwszy i jedyny - nie ma innych biznesów (...) to jedyny biznes, którym się zajmuję w pełnym wymiarze czasu. Chciałbym jednak zobaczyć, co się dzieje na rynku - czy faktycznie inwestorzy finansowi byliby zainteresowani i jeżeli tak, to na jakich warunkach byliby skłonni odkupić akcje" - powiedział Piotr Krupa, prezes spółki.

"Na tym etapie zgłoszą się pewnie do nas inwestorzy strategiczni, ale chciałbym dalej prowadzić tę firmę i myślę, że warto popatrzeć na inne scenariusze rozwoju niż oddanie się w ręce dużej grupy" - dodał. 

Zasępa poinformował, że spółka obecnie nie ma planów podwyższenia kapitału.

"Na dzisiaj nie ma na stole planów nowej emisji, to nie jest w sferze naszych rozważań. Gdyby się taki inwestor pojawił i wspólnie doszlibyśmy do wniosku, że chcemy kupić dużego europejskiego konkurenta, to taki inwestor w swoich planach uwzględniłby podniesienie kapitału. Ale myślę, że w takim scenariuszu nastąpiłoby to dopiero po zdjęciu spółki z giełdy. Na dzisiaj nie ma planów podwyższenia kapitału" - powiedział Zasępa.

"Mamy finansowanie, mamy dostęp do kapitału. Wezwanie jest możliwe, gdy my jako zarząd, uznamy, że jesteśmy w stanie dalej rozwijać spółkę z inwestorem" - dodał Krupa.

Przedstawiciele spółki poinformowali, że w ciągu kilku dni będzie podpisana umowa z doradcą finansowym, który ma wesprzeć zarząd w przeprowadzeniu przeglądu opcji strategicznych.

seb/ osz/

Źródło: PAP Biznes
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 1 pjb

Niech kupią getback chyba teraz jest w dobrej cenie. Pewnie nie potrzebowaliby nawet inwestora finansowego, po restrukturyzacji obligatariusze chętnie zamienią wciśnięte im akcje na Kruka.

! Odpowiedz
2 12 kimdzongtusk

"Może", "rozważamy"....spekulacyjny ruch pod wyjście z papiera ?

! Odpowiedz
1 7 janusz26904029

Czyli firma wspaniała, pełnoetatowe zatrudnienie dla pana prezesa, ale chce wyrzucić trochę akcji inwestorom finansowym? Nie prościej wypłacać sobie i innym dywidendy? Nie rozważa emisji akcji, ale rozważy, jak ktoś inny będzie chciał dokapitalizować spółkę. Praktycznie to jest jak ogłoszenie ABB dla finansowych, czyli lada moment sprzedadzą trochę akcji poniżej kursu i zasypią podażą rynek.

Niech tylko nie pisze, że spędza w firmie po 16 godzin dziennie, bo to może być pocałunek śmierci dla kursu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 23 marekrz

Już się zaczęło Getbackowanie

! Odpowiedz
2 12 pkc

kiedy bedzie komisja? :)

! Odpowiedz
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.

Przemek Barankiewicz - Redaktor naczelny portalu Bankier.pl

Jesteśmy najważniejszym źródłem informacji dla inwestorów, a nie musisz płacić za nasze treści. To możliwe tylko dzięki wyświetlanym przez nas reklamom. Pozwól nam się dalej rozwijać i wyłącz adblocka na stronach Bankier.pl

Przemek Barankiewicz
Redaktor naczelny portalu Bankier.pl