REKLAMA

Kreml zrobił skok na Carlsberga. Szefostwo wsadził do aresztu

Agata Wojciechowska2023-11-20 08:30redaktor
publikacja
2023-11-20 08:30

Szef rosyjskiego oddziału Carlsberga i wicedyrektor do spraw prawnych zostali aresztowali w Rosji tuż po tym, jak Kreml przejął kontrolę nad tamtejszą częścią koncernu. W zeszłym miesiącu piwny gigant zakończył swoją działalność w Rosji po tym, jak państwo przejęło jego spółkę zależną Baltika Breweries. 

Kreml zrobił skok na Carlsberga. Szefostwo wsadził do aresztu
Kreml zrobił skok na Carlsberga. Szefostwo wsadził do aresztu
fot. Mirko Kuzmanovic / / Shutterstock

W zeszłym miesiącu szef Carlsberga Jacob Aarup - Andersen oskarżył kreml po "kradzież naszego biznesu". Duński koncern był w trakcie finalizacji sprzedaży browarów Baltika, chcąc w ten sposób opuścić rosyjski rynek, kiedy wkroczyła Moskwa i przejęła kontrolę nad firmą na mocy rozkazu podpisanego przez prezydenta Władimira Putina. Przypomnijmy, że na początku 2023 roku wprowadzono prawo, pozwalające na przejmowanie aktywów firm "z nieprzyjaznych krajów". 

Teraz Denis Szersennikow i Anton Rogaczewski, którzy stali na czele spółki - córki Carlsberga, są oskarżeni o oszustwo. Zdaniem Kremla kupili prawa własności intelektualnej do spółki Carlsberg Kazakhstan i Vista BWay Co, które wcześniej należały do Baltiki, dzięki podstępowi. Szacowana wartość tych praw to ponad 295 mln rubli (tak przynajmniej twierdzą śledczy w Petersburgu). Umożliwiają one bowiem firmie dostarczanie produktów do Kazachstanu, Kirgistanu, Uzbekistanu, Turkmenistanu, Tadżykistanu, Mongolii i Białorusi. 

Oczywiście Carlsberg odpiera te zarzuty. Jak zaznaczył w opublikowanym oświadczeniu, "to przerażające, że wysiłki mające na celu usprawiedliwienie nielegalnego przejęcia naszej działalności w Rosji przekształciły się w atak na niewinnych pracowników". Zaznaczono także, że "bezpieczeństwo naszych pracowników było naszym priorytetem". "Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, by pomóc zatrudnionym w tych trudnych okolicznościach"-  cytuje BBC News

Carlsberg Baltika produkuje jednej z najbardziej rozpoznawalnych marek piwa w Rosji tj. cydr Kronenbourg 1664, Tuborg, Brooklyn i Somersby. Zatrudnia w Rosji 8400 pracowników w ośmiu zakładach. 

Źródło:

Redaktor działu newsroom w portalu Bankier.pl. Absolwentka historii, którą studiowała dłużej niż statystyczny student, ale za to przeszła przez kilka uniwersytetów, w tym uczelnię w Edynburgu. Swoje życie zawodowe rozpoczęła dziesięć lat temu z portalem Bankier.pl. Później współpracowała z licznymi redakcjami, pisząc dla "Gazety Wrocławskiej", nagrywając dla Polskiego Radia i - ku zgorszeniu niektórych - kreując rzeczywistość w "Fakcie". Na pewno nie napisze nic o WIG20, a jeśli już to tylko w kontekście plotek, pogłosek czy domysłów. Dla czytelników siedzi nocami, oglądając seriale, podliczając gaże, czytając książki, śledząc nietypowe aukcje czy podróżując palcem po mapie. Nienawidzi wyrazu “dedykowany”, przeciw któremu prowadzi osobistą krucjatę w internecie. Telefon: 71 748 9511

Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (33)

dodaj komentarz
jas2
"przejęła kontrolę nad firmą na mocy rozkazu podpisanego przez prezydenta Władimira Putina."

To się nazywa dekret. Rozkazy są w wojsku.
prawda_
Dokladnie takie samo prawo dziala w Polsce. Przejmowanie aktywow biznesowych oskarzonych o dzialanie dla kraju nieprzyjaznego (czyt. Rosji) jest ustawowo chronione. Rosjanie robia to samo.
sterl
Wszystkie sensowne komentarze są kasowane?
mirek6504
Ale coś nie piszą że 8 listopada ukraiński pilot na Su 27 uciekł do Rosji !!
kamikaze351
To niekoszerne. O tym mówić nie wolno w wolnym kraju.
carlito1
W niemal taki sam sposób mojemu znajomemu na Ukrainie przejęli kopalnie granitu.
jkl777
Mojemu fabryke na Bialorusi.
kacz-dzong-un
To tylko świadczy jak bezpieczne i stabilne w Rosji jest zakładanie biznesu.
abcx
Oj tam oj tam, taka tam wymiana uprzejmości, Europa nakłada sankcje ruskie się rewanżują, nie ma się o co obrażać
mba_tomy
Przesłanie na świat jest proste - żadnych inwestycji w Rosji.

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki