Kreml: uznanie przez Rosję wyników wyborów na Ukrainie zależy od ich przebiegu

Rzecznik Kremla Dmitij Pieskow oświadczył w piątek, że uznanie bądź nieuznanie przez Rosję wyników niedzielnych wyborów prezydenckich na Ukrainie będzie zależeć od ich przebiegu i zapewnił, że Kreml nie komentuje ukraińskiej kampanii wyborczej.

Pieskow zaznaczył, że wolałby "pozostawić bez komentarzy pytanie o to, czy Moskwa może uznać wyniki wyborów za nieprawomocne". Dodał następnie: "będzie to zależało od tego, jak wybory przebiegną. Nie możemy mówić o tym, jeśli się one jeszcze nie odbyły".

Przedstawiciel Kremla zauważył także, że to Ukraińcy powinni oceniać przebieg kampanii wyborczej.

Pieskow wyraził jednocześnie ubolewanie, że "istnieje kilka milionów Ukraińców, którzy znajdują się w Rosji i zostaną pozbawieni prawa głosu". Wspomniał także o "kilku milionach Ukraińców, którzy są odrzuceni w swoim kraju". Jako odrzucony przez Ukrainę Rosja zazwyczaj określa region Donbasu, gdzie w 2014 roku kontrolę nad częścią obszarów przejęli prorosyjscy separatyści.

W lutym br. rosyjskie MSZ, zapowiadając, iż "ze względów bezpieczeństwa" nie skieruje obserwatorów z Rosji na wybory prezydenckie na Ukrainie w ramach misji ODIHR, oznajmiło, że nieobecność tych obserwatorów stawia pod znakiem zapytania obiektywność wyników głosowania.

15 marca Ukraina poinformowała, że nie dopuści do obserwacji wyborów obywateli Rosji, którzy znaleźli się na listach obserwatorów Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka (ODIHR).

Wybory prezydenckie na Ukrainie odbędą się w najbliższą niedzielę. Najwyższe notowania w sondażach uzyskują: komik telewizyjny Wołodymyr Zełenski, urzędujący prezydent Petro Poroszenko i była premier Julia Tymoszenko. Jeśli żadne z nich nie zwycięży w pierwszej turze, na co wskazują badania opinii publicznej, druga tura głosowania odbędzie się 21 kwietnia.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

awl/ mal/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,8% VIII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 182,43 zł VII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil