Kreml: spotkanie Putin-Erdogan na początku sierpnia w Rosji

Prezydent Rosji Władimir Putin i prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan spotkają się w Rosji na początku sierpnia - poinformował w środę Kreml, potwierdzając doniesienia tureckich mediów.

Kreml: spotkanie Putin-Erdogan na początku sierpnia w Rosji
Kreml: spotkanie Putin-Erdogan na początku sierpnia w Rosji (fot. Kirill Kudryavtsev / FORUM)

"Putin i Erdogan uzgodnili, że spotkają się w pierwszych dniach sierpnia. Dojdzie do tego w Rosji" - oświadczył rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, dodając że trwają ustalenia odnośnie konkretnego miejsca i dokładnego terminu rozmów.

W niedzielę rosyjski prezydent rozmawiał z szefem tureckiego państwa przez telefon, życząc, aby jego kraj szybko odzyskał stabilizację po próbie zamachu stanu z 15 lipca. Putin zwrócił się jednocześnie do Erdogana z prośbą o zapewnienie bezpieczeństwa rosyjskim turystom przebywającym w Turcji.

Również w niedzielę państwowa turecka agencja prasowa Anatolia poinformowała, że Erdogan i Putin zamierzają spotkać się w pierwszym tygodniu sierpnia. Nie podano wówczas, gdzie ma dojść do rozmów.

Spotkanie Putina i Erdogana będzie pierwszym od poważnego kryzysu na linii Ankara-Moskwa, który powstał listopadzie 2015 roku, kiedy rosyjski bombowiec został zestrzelony przez tureckie siły powietrzne na pograniczu turecko-syryjskim. W odpowiedzi Rosja wprowadziła sankcje handlowo-gospodarcze wobec Turcji.

Po kilku miesiącach kryzysu relacje rosyjsko-tureckie zaczęły się poprawiać na początku lipca, kiedy Erdogan wysłał do Putina list zawierający - jak twierdzi Kreml - przeprosiny za listopadowy incydent. Z kolei według Ankary w liście nie padają słowa przeprosin, tylko wyrazy ubolewania oraz prośba o wybaczenie skierowana do rodziny rosyjskiego pilota, który zginął po zestrzeleniu jego samolotu. (PAP)

cyk/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~aha

No

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 604,25 zł XII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil