Kreml: sens istnienia WTO bez USA i innych dużych państw stałby pod znakiem zapytania

W reakcji na słowa prezydenta Donalda Trumpa, który zagroził wyjściem USA ze Światowej Organizacji Handlu (WTO), rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył w środę, że sens istnienia tej organizacji bez USA i innych dużych krajów stałby pod znakiem zapytania.

(fot. KEVIN LAMARQUE / Reuters)

"Jest oczywiste, że sens istnienia kluczowych międzynarodowych organizacji ekonomicznych (jak WTO) wywoływałby poważne pytania po wyjściu największych światowych gospodarek" - powiedział Pieskow na konferencji prasowej.

Trump zagroził we wtorek, że "jeśli będzie trzeba", to jego kraj wyjdzie z WTO, którą ostro krytykuje, ponieważ - według niego - organizacja preferencyjnie traktuje Chiny ze szkodą dla Stanów Zjednoczonych.

Nie po raz pierwszy Trump zagroził wyjściem USA z WTO, którą już w czasie kampanii prezydenckiej w 2016 roku nazwał "przestarzałą". Z kolei latem zeszłego roku powiedział, że WTO od lat "bardzo źle" traktuje Stany Zjednoczone i zapowiedział, że jeśli organizacja "nie przeprowadzi reform", Waszyngton "może się z niej wycofać".

Również pod koniec lipca br. amerykański prezydent domagał się zreformowania WTO w taki sposób, by przestała traktować preferencyjnie kraje rozwijające się, do których jest zaliczana ChRL.

Administracja Trumpa od dawna oskarża WTO i niektórych jej członków, takich jak Chiny, o nadużywanie statusu kraju rozwijającego się, co pozwala m.in. na opóźnienie stosowania niektórych umów lub ochronę niektórych sektorów bez narażania się na gniew ze strony innych członków organizacji. (PAP)

ulb/ ap/

Źródło: PAP
Ludzie:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil